Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Eu acum am 4 familii cu 4 matci diferite;
1. Una bastinasa din snagov (cea mai echilibrata si productiva)
2. Una cumparata la sfarsitul verii (a murit si acum am alta din botca de salvare); Inca nu ii stiu potentialul (cat a trait 2-3 saptamani a ouat cel mai bine din toate).
3. Una din fiica fostei familii cumparate din ploiesti (roi din famia de baza) - A pastrat caracterul agresiv;
4. una de la fratele meu (a "reparat" familia roitoare care ajunsese pe 2 rame jumatate ambele aproape goale).

Sunt f. curios sa vad daca pe langa agresivitate isi pastreaza si instinctul roitor. Daca iar incepe sa faca 4-5 botci pe fiecare rama o inlocuiesc negresit. Am zis sa am rabdare totusi pana la anul cu ea.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#181
Din pacate si tratamentul 3 cu varachet forte s-a lasat cu f. multi paraziti picati in tavita; E adevarat ca a fost facut la momentul in care nicio familie nu mai are puiet.
roi 1 (matca de cateva saptamani) - 400 paraziti
roi 2 (matca de ploiesti) ~ 300 paraziti
fam 3 (tot roi de anul asta din snagov) ~ 50 paraziti

Singura veste buna este ca albinele iesite din matca asta noua rezista f. bine la frig (erau extrem de vioaie si s-au strans in 18 minute de 5 ori mai multe) si harnice (aveau piciorusele incarcate - la restul familiilor daca era 1 albina cu picioruse incarcate).

Evident va urma si tratamentul 4 (la care sper sa fie f. putini paraziti). Eventual chiar zero la familia cu 50 acum.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: MOTANUL din Octombrie 13, 2014, 12:51:11 PM
...
Singura veste buna este ca albinele iesite din matca asta noua rezista f. bine la frig (erau extrem de vioaie si s-au strans in 18 minute de 5 ori mai multe) si harnice (aveau piciorusele incarcate - la restul familiilor daca era 1 albina cu picioruse incarcate).
....

  Nu trage concluzii pripite. Probabil aceasta familie are puiet si pentru asta este mai activa. E nevoie in special de polen pentru cresterea puietului si pentru formarea corpului gras la albinele-pui. Acest fenomen se intalneste si primavara, cand prezenta masiva a puietului forteaza culegatoarele sa plece la cules si pe vreme prea rece, incat se pierd foarte multe albine, amortite pe drum. Acum pe toamna nu este acest pericol, dar pericolul este ca noua generatie sa nu-si mai poata forma corpul gras, chiar daca au eclozionat bine, sau sa nu mai poata iesi la un zbor de curatire, absolut necesar dupa un consum de polen (care spre deosebire de miere, contine mai multe reziduuri).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Daca la ultimul tratament au cazut asa de multi paraziti mai e nevoie de inca cel putin un tratament. Fiind asa mare infestarea in acei stupi mai exista destula albine? Referitor la  familia care aduce polen mult, respectiva familie are inca puiet larvar si probabil si oua. Se stie ca in familiile puternic infestate reginele ponteaza pana tarziu. Acest lucru se datoreaza instinctului de supravietuire.

MOTANUL

#184
Multumesc pentru lamuriri; :welcome:

Matca din stupul respectiv este extrem de tanara. Probabil ca are varsta de 1 luna sau chiar mai putin. Si de asta o ponta si acum. Mi-am adus aminte ca nu am puricat bine ramele (e posibil sa fi scapat puietul saptamana trecuta); Eu am cautat matca si puietul atent doar in stupul 2 - apare in poza de jos cu putine albine (6). (unde am crezut datorita agresivitatii ca nu au matca); In rest m-am uitat dupa miere si puiet capacit.

Dar nu este vorba doar de asta. Albinele din ceilalti stupi erau mai amortite (astea se miscau vioi ca asta-vara). Pe langa faptul ca aveau polen erau si de 5 ori mai multe (poza cu multe albine); Poza e facuta la cateva secunde diferenta (practic nu este nici o familie avantajata; Plus ca la finalul celor 20 de minute diferenta era coplesitoare - pozele sunt facute la 5 min dupa tratament. In familiile de langa albinele erau vizibil mai incete si mai putine.

O sa fac tratamentul 4 negresit (am vazut pe forum ca sunt multi colegi la care la acest moment nu mai au paraziti cazuti dupa tratament).

Citat din: bucovineanu din Octombrie 14, 2014, 12:45:44 AM
Fiind asa mare infestarea in acei stupi mai exista destula albine?

Exista undeva la limita de avarie; acum 1 luna erau 8-8-10 rame; Acum sunt 7-7-9; Stranse bine pt. iarna vor fi 6-6-8;
Partea proasta este ca infestarea mare este in stupii cu putine albine. Cel cu multe rame are si f. putini paraziti.
Cel de la Cernica are putine albine - dar si putini paraziti. (ala va intra probabil in iarna pe 4 rame). Acolo stau linistit intrucat a spus fratele meu ca din 30 de stupi gaseste el 4-5 rame la primavara sa il populez din nou. Eu o sa fac tot ce depinde de mine sa treaca totusi peste iarna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#185
Cat de multe lucruri am invatat de pe acest forum. Va multumesc inca  odata pt. ajutor. Vedeti mai bine ce sa intampla in stup doar dupa o poza in care se vad cateva albine de pe scandurica de zbor decat vad eu care ma uit in cutie.

Eu am verificat familia in care colegii mi-au indicat ca exista puiet si intradevar am gasit puietul (acoperit de multa albina - mai mult ca sigur de asta mi-a scapat data trecuta);

Am gasit ieri un stupar cu experienta in zona mea - doar am facut cunostinta (eram pe drumul catre Bucuresti si am vazut stupii); Mi-a aratat o familie in care avea oua de 1-3 zile pe o rama si inca 3 rame cu puiet in diverse stadii de dezvoltare.

Tratamentul nr. 4 cu VF s-a soldat cu urmatoarele rezultate:
fam 1 / 97 paraziti la 2 ore
fam 2 / 6 paraziti la 2 ore
fam 3 / 23 paraziti la 2 ore

Evident familia cu cei mai multi paraziti este cea cu puiet. Sa ii dau ajutor proteic sau sa o las in pace? (in sensul ca nu vor mai forma corpul gras la ce putin cules mai exista).

La ce familie este indicat sa mai fac inca 1 tratament?


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

apivasmob

toate 3 dar de vazut la 24 ore cati acarieni sunt cazuti.
Sanatate tuturor apicultorilor

MOTANUL

Tratamentul nr. 4 cu VF; Nu am putut sa fac la 1 zi numaratoarea; La 3 zile de la tratament sunt rezultatele de mai jos (evident am cumulat toate rezultatele - eu dupa numaratoare curat tava de fiecare data si-mi notez):
fam 1 / 162 paraziti la 3 zile
fam 2 / 41 paraziti la 3 zile
fam 3 / 53 paraziti la 3 zile

Familia de la Cernica este in urma - in sensul ca sunt abia la trat. nr 3
Rezultat la 24h - 160 acarieni.

Eu as vrea ultimul tratament sa il fac in noiembrie (la minim 2 saptamani); Pe prognoza meteo sunt destule zile cu 14-20 de grade. Vreau sa fiu sigur ca nu mai am puiet la tratamentul final. E clar ca acolo unde am puiet acarienii isi vad bine merci de treaba si tratamentul are eficienta slaba.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Nu am descapacit niciodată puiet, dar pana in maxim 10 zile(in functie de temperaturi si de zăpadă) o sa descapacesc tot puietul - daca nu-i mai mult de 2 dm2. La 24-48 de ore o sa fac penultimul tratament.
Daca o sa am mai multi cu mai mult de 2 dm2(1600 celule) o sa-i mai tratez separat încă o data sau o sa-i desfiintez.

MOTANUL

Eficienta tratamentului cu VF in functie de puiet.

In cazul meu stupul din mijloc de la snagov a inceput cel mai prost (700 de paraziti cumulat pe cele 3 zile). Este stupul care nu mai avea puiet de 3-4 saptamani (eu aveam dubii mari daca are matca sau nu pentru ca a fost si este cel mai agresiv). Am pus poza cu matca la postul 174; (se pare ca are matca si aceasta este imperecheata).

Stupul respectiv a ajuns acum sa aiba cei mai putini paraziti (respectiv 41). La restul nr. de acarieni cazuti a scazut doar la jumatate (familii care inca mai au puiet desi nu am stimulat deloc in ultima perioada).

Am inteles ca referitor la strangerea unei familii nu exista consens (cati apicultori - tot atatea pareri).
Am vazut pe filmuletele postate apicultori care la strangerea cuibului lasa si rame cu grad de ocupare 25-50%; dar si apicultori care militeaza pt. o ocupare cat mai buna (80-90%).
La curs profesorul a precizat ca este bine sa te uiti dupa o noapte friguroasa (cum se anunta in WE minima 0 si maxima 6) pe cate rame stau natural albinele; Si tot ce este in plus sa le elimin. O sa pun restul ramelor dupa diagragma - descapacite; Sper sa mute toata mierea in ramele ramase.

Am lamurit si cu ramele vechi care ar fi momentul optim sa le schimb: La vara cand sunt temperaturile mari chiar daca voi muta rama la margine - puietul nu va avea de suferit (mai ales daca protejez rama suplimentar si cu diafragma). Matca nu va mai veni acolo sa depuna oua. Cand o sa ramana doar miere pot sa o scot. A confirmat ca acum nu este momentul bun si ca nu pot folosi ramele albe in centrul cuibului.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

TDI

Am vazut pe filmuletele postate apicultori care la strangerea cuibului lasa si rame cu grad de ocupare 25-50%; dar si apicultori care militeaza pt. o ocupare cat mai buna (80-90%).

Strangerea cuibului iti asigura o concentrare cat mai buna a albinei, consum de hrana redus, puiet compact si "viabil" crescut din timp, rame nemucegaite si... mai sunt; ai ceva manopera in plus la adaugarea ramelor in cuib.
In cazul unei ierni grele coloniile stranse trec iarna, cele lasate larg nu o trec sau se dezvolta inacceptabil de greu.
Efectiv o colonie slaba de 2 rame lasata pe 7, moare in martie - o colonie care ar fi trebuit ajutata sau unificata.

P.S. Daca profesorul ti-a spus? Ai impresia ca stii mai bine?

MOTANUL

Am spus in ideea ca nu exista reteta perfecta si fiecare are o solutie bazata mai mult pe experienta proprie; Nici in carte nu e data o cifra exacta.
Imi propun sa fac ce m-a invatat. Am scris deja ca in zona mea nu au fost indeplinite conditiile sa pot aplica metoda invatata. Pana acum a fost extrem de cald (albinele nu au stat in ghem sau au stat intr-un ghem rasfirat in cel mai bun caz). In WE se anunta frig si pot sa dau o tura pe la toate familiile.
Cea de la Cernica pe 4 rame jumatate sigur va ramane pe 4 (a 5-a rama cladita si cu miere doar pe jumatate e clar in plus; Cele de la snagov le voi strange in functie de ghemul pe care il formeaza intr-o zi cu frig. Daca in loc sa stea pe 7 rame stau pe 4 - 3 rame le mut dupa diafragma (Chiar daca sunt pline cu miere ramele respective le vor goli in zilele calduroase). Am dat un exemplu; nu cred sa gasesc cuibul atat de strans.

Ce nu am intrebat si poate ma lamureste cineva daca este prea frig in ziua respectiva - pot sa mut ramele?? Ca de la 22 de grade vad ca se anunta 0 grade minima si 6 grade maxima. Si daca scutur albinele de pe ramele cu ocupare mica e posibil sa fie prea amortite sa mai urce pe ramele unde stau albinele in ghem strans.
Ce imi recomandati sa fac: Doar sa ma uit (pentru a stabili pe cate rame sa strang familia) si sa astept alta zi cu 12-14 grade in care sa fac permutarile necesare? (precizez ca strangerea cu o rama in minus am facut-o de acum 2 saptamani).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

In stupi se umbla numai in zilele cu temperaturi de cel putin 12 grade.

MOTANUL

In cazul asta nu am cum sa vad albinele in ghem strans. (ca la 12 grade deja sunt rasfirate). Eu ma gandeam sa ma uit un 4-5 secunde; Daca nu este bine nu ma mai uit deloc.

Pana la urma tot la ochi o sa fac strangerea; Din ce am observat eu pe ramele cu puiet acoperirea este un 80-90% (de asta nici nu am vazut puietul la o prima vedere ca rama avea albine peste tot). Doar cand am suflat si s-au dat la o parte l-am vazut. In schimb ultimile 2 rame erau mai rasfirate; O sa scot una din ele si o dau dupa diafragma.
Asta inseamna ca stupul pe 10 rame va ramane la 8 (mai scot inca una fata de ce am scos deja); Si stupii de 8 vor ramene de 6 (mai scot inca o rama fata de ce am scos acum 2 saptamani). Cel de la cernica va ramane de 4 rame (o scot pe a 5-a).

In ianuarie februarie le ajut cu ce pot (turte, hrana etc).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

 A ridica podisorul pentru cateva secunde la 4-5 grade se poate . Atunci cand am zis ca nu e permis sa se umble in stupi, ma refeream ca nu e permis a desprinde rame, a scutura albine sau a rearanja ramele.