Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: MOTANUL din Septembrie 09, 2014, 01:49:07 PM
Si dupa astea 15-20 de minute e suficient sa deschid urdinisul sau scot si tabla de sub fundul antivarroa sa iasa fumul mai repede?  :coffee:
După 15 minute la mine nu mai iesea fum. In schimb numaram punctele maro . Foarte multe.

bucovineanu

E suficient sa se deschida urdinisele. De ventilare au grija albinele.

MOTANUL

Bun - am retinut; Deschid urdinisul si las tabla inchisa. Deschid tabla doar ca sa verific daca fitilul a ars integral.

Cand numar acarienii (punctele maro)? Pot sa ii numar dupa 20 de minute? Care ar fi momentul optim (citisem undeva si nu mai gasesc unde ca aproximativ 4 zile cad parazitii pe tabla)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Controlul se poate face dupa cel putin 24 de ore.

MIHALACHE

Sa stii ca numaratul nu-i o treaba usoara mai ales cand tava arata asa

bucovineanu

Nu am vazut niciodata asa ceva. Mai mult de 150 de paraziti la un tratament nu mi-au cazut niciodata de la o familie. La acea familie nu s-au facut tratamente, ori tratamentele anterioare in ultimii 2 ani nu s-au facut corect.

mape 48-petru manea

Citat din: MIHALACHE din Septembrie 09, 2014, 08:55:45 PM
Sa stii ca numaratul nu-i o treaba usoara mai ales cand tava arata asa

Cantariti ar fi mai usor  :P :hi:

MOTANUL

#112
Citat din: bucovineanu din Septembrie 09, 2014, 08:38:45 PM
Controlul se poate face dupa cel putin 24 de ore.

Multumesc inca o data. O sa incerc sa mai dau o tura sa vad cum se prezinta (este important sa evaluez cat de mare este infestarea pt. a decide urmatoarele etape). Inca o tura vreau sa fac oricum cand nu o mai fi puiet de loc.

Citat din: MIHALACHE din Septembrie 09, 2014, 08:55:45 PM
Sa stii ca numaratul nu-i o treaba usoara mai ales cand tava arata asa

Eu am avut rabdare sa numar doar coltul din dr-jos unde sunt rasfirati; Multi rau sunt pe mijloc si sus. Estimez la un 300-400 minim. Bine ca s-a facut tratamentul ca asa poate au o sansa sa treaca iarna.

Fumigatia cu Varachet a fost un real succes.
Nu am umblat la podisor (am contat pe propolis si bine am facut - nu a iesit fir de fum)
Am pus gratia pe partea cu aerisiri si am dat si cu scoth de hartie sa nu scape fum
Am pus o folie de aluminiu sub fitil (vazusem in filmulete ca inegreste urat tabla - a functionat perfect; nu a ajuns la tabla negreala)
Am desfacut urdinisul la 18 minute si albinele s-au pus repede pe ventilat.

Am scos tabla la sfarsit (dupa 20 de minute) sa vad daca a ars fitilul in totalitate; Am gasit un singur parazit varroa pe care l-am si pozat. M-am amuzat ca era bine-sanatos si inca misca.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MIHALACHE

Am uitat o rama cu fagure de trantori an cuib toata vara si de acolo sunt acei paduchi.

sorinma

Citat din: MOTANUL din Septembrie 10, 2014, 01:55:32 AM
Citat din: bucovineanu din Septembrie 09, 2014, 08:38:45 PM
Controlul se poate face dupa cel putin 24 de ore.


Fumigatia cu Varachet a fost un real succes.


Am scos tabla la sfarsit (dupa 20 de minute) sa vad daca a ars fitilul in totalitate; Am gasit un singur parazit varroa pe care l-am si pozat. M-am amuzat ca era bine-sanatos si inca misca.



Sigur mai e sanatos ca ma tot uit la el si nu misca  =))
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MOTANUL

O fi fost fotomodel si l-a stimulat sedinta mea foto sa faca pasi pe podiumul de tabla  =)) in lumina blitzului.

Nu l-a tinut mult; dupa un minut de shooting parea sa dea semne de oboseala semn ca a tras prea mult pe nara din fumigatie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

sorinma

I-a placut atat de mult incat a cautat sursa...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

MOTANUL

Au trecut 3 zile de la tratamentul cu varachet F facut la familia de la Cernica; Rezultatul ~40 de paraziti varroa.
E clar ca trebuie facuta cel putin o revenire.

Cand pot sa consider ca nu mai este necesar tratamentul?

Vreau sa fac cat mai repede tratamentul si pt familiile de la Snagov. Sunt curios in ce familie gesesc cei mai multi.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Citat din: MOTANUL din Septembrie 12, 2014, 10:38:14 PM
Cand pot sa consider ca nu mai este necesar tratamentul?
Dupa al treilea sau al patrulea tratament, din care cel putin unul facut in lipsa puietului din stupi.

MOTANUL

#119
La familiile din snagov am lucrat mai pe indelete:
1. Curatat tabla temeinic ca sa fie cat mai usor numaratul parazitilor
2. Am etansat toate spatiile din jurul tablei cu cheder (unele table aveau un spatiu de 1-2 mm altele nu au necesitat ajustari).
3. Am blocat urdinisurile (urmat evident de o ingramadire a albinelor culegatoare in jurul urdinisului)
4. Am evaluat din 5 in 5 minute parazitii cazuti timp de 2 ore si ceva.
5. Dupa fiecare numarare - aruncam parazitii si puneam tabla curata la loc

Am facut si filmulet la parazitii care se zbenguie - sa nu mai spuna lumea ca cei din poza stau nemiscati  :D

http://youtu.be/vX6zKUNqqrU

Rezultatele au fost urmatoarele:
20 minute de la tratament
13 / 7 / 1 per familia nr. 1/2/3
55 minute de la tratament
+55 / +86 / +46
1h45' minute de la tratament
+124 / +180 / +33
2h minute de la tratament
+ 20 / +40/ +9
2h30 min minute de la tratament
+59/ +148/ +17

Adica o singura familie avea 106 paraziti la 2 ore jumatate (familia nr. 3) ; Celelalte 2 familii:  271 fam 1 respectiv 461 fam 2;
Ce este ciudat pt mine; Roii au cei mai multi paraziti; Familiile mai puternice au mai putini (paradoxal deoarece acolo e mai inghesuiala si mai multe rame vechi).
Parazitii trebuie urmariti la intervale scurte (probabil peste seara urechelnitele, furnicile ii mananca sau ii cara de acolo si raman putini); Eu sunt convins ca si la cernica daca o sa curat tabla si o sa evaluez la fel vor fi mult mai multi; 40 cati am gasit eu la 3 zile or fi doar cei nemancati de furnici sau alte vietati.

Ultima concluzie: Ecostopul bulgaresc nu este bun de nimic; Numarul de paraziti a crescut in timpul tratamentului in loc sa scada.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0