27 Ianuarie, Namechep "Move Your Domain Day"

Creat de Kov iulian, Ianuarie 22, 2015, 07:53:23 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

In data de 27 Ianuarie cei de la Namechep  www.namecheap.com alaturi de Electronic Frontier Foundation organizeaza a treia editie a evenimentului numit "Move Your Domain Day".
Evenimentul a luat nastere ca o forma de protest impotriva masurii prin care firma de gazduire pe nume "Go Daddy" sprijinea SOPA.
In cadrul evenimentului din acest an se vor acorda niste reduceri pentru gazduire si transferul spre namchep ale domeniilor .com, .net, .biz, .org si .info.
Tariful pentru transferul unui domeniu la ei este de 4$ cu ajutorul cuponului "NC15MYDD" .
Prin asta perioada de valabilitate a unui domeniu se prelungeste cu inca un an, plus un an de Whois Guard gratuit .

Iar pentru gazduire pretul unui cont tip Value este redus cu 50% de la 9.88$ la 4.94 $ in primul an cu ajutorul codului "MYDDHOST15".


https://www.namecheap.com/hosting

Kov iulian

#1
Am incercat sa dau asa de proba o comanda, fara a duce procesul pana la capat, fara a introduce vreun cod de reducere si se pare ca pe langa gazduire se ofera si un domeniu  .website timp de un an gratuit.

Nu stiu daca este valabila aceasta oferta si in cazul achizitionarii unui pachet cu ocazia promotiei de pe 27 dar merita sa incercati cei ce aveti de gand sa luati gazduire de la ei.

Eu am luat 2 conturi de la ei, unu cu 7$ pe an in primul an, si ultimul cu 1$ pe an in primul an, si pot spune ca totul functioneaza ok pentru banii platiti

Kov iulian


bio

Citat din: Kov iulian din Ianuarie 24, 2015, 02:38:10 AM
.

Eu am luat 2 conturi de la ei, unu cu 7$ pe an in primul an, si ultimul cu 1$ pe an in primul an, si pot spune ca totul functioneaza ok pentru banii platiti[/size]

si dupa primul an..??cit costa dupa aceea..?

oroles

Citat din: bio din Ianuarie 27, 2015, 03:45:32 PM
Citat din: Kov iulian din Ianuarie 24, 2015, 02:38:10 AM
.

Eu am luat 2 conturi de la ei, unu cu 7$ pe an in primul an, si ultimul cu 1$ pe an in primul an, si pot spune ca totul functioneaza ok pentru banii platiti[/size]

si dupa primul an..??cit costa dupa aceea..?
Cat vor ei. E o teapa de zile mari. Asa am patit eu cu hostingul. Mi-au luat 9 $ in primul an pentru ca in al doilea an sa isi traga singuri, fara niciun accept 52 euro! :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

#5
Citat din: oroles din Ianuarie 27, 2015, 04:15:44 PM
Citat din: bio din Ianuarie 27, 2015, 03:45:32 PM
Citat din: Kov iulian din Ianuarie 24, 2015, 02:38:10 AM
Eu am luat 2 conturi de la ei, unu cu 7$ pe an in primul an, si ultimul cu 1$ pe an in primul an, si pot spune ca totul functioneaza ok pentru banii platiti[/size]
si dupa primul an..??cit costa dupa aceea..?
Cat vor ei. E o teapa de zile mari. Asa am patit eu cu hostingul. Mi-au luat 9 $ in primul an pentru ca in al doilea an sa isi traga singuri, fara niciun accept 52 euro! :D

Nu esti obligat prin contract sa ramai la ei si in anul 2, in anul 2 fugi la alti .
Ei nu te tin cu forta dar mizeaza pe faptul ca te vei atasa de serviciile lor .
Ba au avut acceptul Dumneavoastra sa va ia acei bani, cand ati acceptat serviciul probabil, sau ati uitat setat pe plata automata.
Probabil v-au trimis atentionari ca se apropie perioada de plata si nu ati fost atent sa lasati mai putini bani pe card, sau nu v-ati uitat prin cont cum sunt setarile de plata.

Nu sun primii cu care am avut de-a face si nu nici ultimii, ii schimb ca pe sosete.  :D :D :D :D
O singura data mi-au trimis astia de la xservers o factura crezand ca inca sunt la ei dar am refuzat plata si le-am spus ca e o greseala.

De atunci am schimbat sau am avut tangente cu 6 firme din tara sau de afara si m-am rutinat cu ei, stiu cum sa ii iau.

Kov iulian

#6
Citat din: Kov iulian din Ianuarie 22, 2015, 07:53:23 PM
In data de 27 Ianuarie cei de la Namechep  www.namecheap.com alaturi de Electronic Frontier Foundation organizeaza a treia editie a evenimentului numit "Move Your Domain Day".
Evenimentul a luat nastere ca o forma de protest impotriva masurii prin care firma de gazduire pe nume "Go Daddy" sprijinea SOPA.
In cadrul evenimentului din acest an se vor acorda niste reduceri pentru gazduire si transferul spre namchep ale domeniilor .com, .net, .biz, .org si .info.

Si in acest an pe data de 2 Februarie se vor putea muta domenii de internet de la alti la namechep.
Prin aceasta mutare se prelungeste automat valabilitatea cu inca un an platind doar  4 $  in loc de 10 $ pretul standard la prelungire.

Din cei 4 $ pe care ii platiti pe fiecare domeniu 1 $ merge ca donatie spre o organizatie ce militeaza pt libertate in mediul online.
Practic cei de la Namechep raman doar cu 3 $ in mana. In mod normal ar costa vreo 10 $ sa transferi la ei un domeniu.


www.namecheap.com

Lucrez cu ei de cativa ani si pana in prezent nu m-au dezamagit, pe partea de domenii sunt printre cei mai buni daca nu cei mai buni.

Kov iulian

Se pare ca pe langa reducere se dau si cateva lucuri moca pt un an.

1) WhoisGuard
2) Un certificat Positive SSL
3) Private Email