Donatie catre scolile romanesti : 1749 de laptopuri cu Edubuntu instalat

Creat de Kov iulian, Noiembrie 28, 2013, 12:52:39 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Comunicat de presa Profi Romania : http://www.profi.ro/companie/comunicate_de_presa.html

CitatTimisoara, 26 noiembrie 2013
Premiera in invatamantul romanesc: cele 1749 de laptopuri pe care magazinele PROFI le daruiesc scolilor in 2013 sunt echipate cu sisteme de operare Edubuntu si programe educationale GNU. Cu aceasta ocazie multumim comunitatii Linux si in mod special Edubuntu pentru dezvoltarea platformelor respective.

La editia "PROFI te premiaza" 2013 au participat 1597 scoli si 159 dintre ele au castigat cate un laborator IT astfel echipat. Pe parcursul celor trei editii consecutive ale campaniei, PROFI a donat catre sute de scoli din toata tara 5381 calculatoare, sute de routere Wi-Fi si videoproiectoare in valoare totala de 1.5 milioane euro. De ce? Pentru a contribui la mai buna pregatire a elevilor din gimnaziile si liceele de astazi pentru piata globalizata a muncii, de maine.

"Desi anul acesta piata este in general mai dificila, noi am dorit sa pastram acelasi buget ca si anul trecut dar sa marim numarul scolilor care primesc de la noi calculatoare," a declarat Directorul general Profi Rom Food, Pawel Musial. "Am constatat insa ca pretul licentelor Windows facea planul nostru imposibil de realizat; cum gigantul IT nu ne-a oferit vreo facilitate reala in aceasta privinta, alternativa naturala a fost sa ne indreptam catre o solutie Open-source, mai precis catre softul Linux. Credem cu putere in valorile pietei libere si consideram ca dandu-le elevilor sansa sa invete sa foloseasca mai multe sisteme de operare nu poate fi decat benefic pentru ei."

"In ultimii 10 ani, sistemele de operare s-au dezvoltat considerabil, sistemele Linux fiind astazi alternative viabile la sistemele de operare proprietare Windows si Macintosh," a declarat Catalin Pavel, Directorul IT de la PROFI. "Interoperabilitatea acestor sisteme permite structuri IT eterogene, iar firmele vestice aleg din ce in ce mai frecvent solutii Open-source in defavoarea celor proprietare. Motivul? Pentru ca sunt stabile, nu exista virusi care sa le afecteze functionalitatea si sunt deshise catre dezvoltare si comunicare."


Comunitatea dezvoltatorilor si utilizatorilor de Linux numara la ora actuala zeci de milioane de membri, in concluzie nu mai exista problema care sa nu fi fost deja rezolvata, care sa nu aiba o solutie. Alegand sa doteze cu software Open-source calculatoarele pe care le doneaza scolilor, PROFI aliniaza Romania la tarile vestice cu deschidere catre nou si schimbare in IT.

Pana la 20 decembrie, fiecare dintre cele 159 de scoli castigatoare va primi cate un laborator IT ce consta din 10 netbook-uri, un notebook si un router Wi-Fi care le permite sa se conecteze in retea.

Lista scolilor castigatoare care au primit gratuit calculatoare echipate cu Edubuntu ( Ubuntu versiunea educationala )

http://www.profitepremiaza.ro/editia_2013/scoli_castigatoare.html

Kov iulian

Din pacate sa aflat pe surse ca Ministerul Educatiei intentioneaza sa stearga sistemele de operare de pe acele calculatoare si sa instaleze Windows .
Firma ce initiat acest proiect a putut oferi gratuit atat de multe laptop-uri tocmai fiindca au instalat pe ele  Edubuntu  gratuit.

Daca de la anul ( 2014 ) se va opta pentru Windows fiindca cei din Educatie nu vor Edubuntu numarul laptop-urilor oferite va scadea probabil la jumate fiindca se vor achizitiona si licente Windows si cum nu se poate depasi bugetul alocat acelei campanii va scade numarul de laptop-uri oferite.
Numai la noi la romani se putea intampla asa ceva, sa cautam calul de dar la dinti, si dupa ce ca nu au bani sa echipeze laboratoarele scolare cu calculatoare iau si masuri prin care sa impiedice pe alti care le-ar oferi calculatoare moca.

Pentru a impiedica asta sa initiat o petitie online :


http://www.yousign.org/ro/Petiie-mpotriva-trecerii-pe-Windows-a-laptopurilor-cu-EduBuntu-t-27185

Daca aveti copii la scoala semnati ca sa continue acel program asa cum e in prezent.

romikele

Microsoft a "prins de nas" personalitati cu putere de decizie in Ministerul Educatiei.
Chiar daca windowsul in sine nu e o catastrofa, politica parsiva practicata de firma atrage antipatiile si alternativele gratuite de soft.
Numai ca noi romanii suntem suficient de prosti si tampiti sa nu dorim ceva bun si gratis, ci prost si pe bani multi...

oroles

Citat din: romikele din Decembrie 29, 2013, 01:02:30 PM
Microsoft a "prins de nas" personalitati cu putere de decizie in Ministerul Educatiei.
Chiar daca windowsul in sine nu e o catastrofa, politica parsiva practicata de firma atrage antipatiile si alternativele gratuite de soft.
Numai ca noi romanii suntem suficient de prosti si tampiti sa nu dorim ceva bun si gratis, ci prost si pe bani multi...
Eu sunt de acord cu ce spui Iuliane. Singura solutie pentru ca Linuxurile sa aiba succes si sa surclaseze Windows este dezvoltarea de softuri gratuite la fel de bune ca cele platite. Ori asa ceva, nicio companie nu isi propune, deoarece nu isi permite sa piarda bani. Sunt impresionat de ce face Mark Shuttleworth din banii proprii... Dar daca Ubuntu nu va face ca softurile de pe windows sa poata fi rulate fara niciun program, nu cred ca va reusi sa se impuna. Ma uit la Android, care nu e nimic altceva decat un Linux... Dezvoltarea de aplicatii gratuite l-au facut popular. Windows 8 merge pe reteta Android si Ubuntu. A imprumutat mult din grafica Ubuntu (Metro UI seamana cu interfata Ubuntu) si aplicatiile din Android (Centrul de aplicatii)... De fapt ideea centrului de aplicatii vine tot de la Ubuntu!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

mah... eu LUCREZ in invatamant ca IT-ist si in tot judetul nu am vazut\auzit de aceste laptopuri...
doar pe hartie poate desi nici acolo...
e doar un zvon pentru prostime...
asa ca stati calmi ca nu e adevarat nimic
eu astept de 5 ani un laborator nou si ioc pana acum... tot cu rajnitele am ramas
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kov iulian

Citat din: RazvanTi din Ianuarie 01, 2014, 04:02:11 PM
mah... eu LUCREZ in invatamant ca IT-ist si in tot judetul nu am vazut\auzit de aceste laptopuri...
doar pe hartie poate desi nici acolo...
CitatScoala Gimnaziala Nr. 3 - Slobozia
CitatScoala Gimnaziala Ion Heliade Radulescu - Urziceni

Acele laptop-uri au plecat de la firma ce lea oferit stiu din surse sigure insa nu se stie unde au ajuns.
Probabil acum sunt undeva intr-un loc strict secret si se instaleaza pe ele Windows.

Probabil chiar Dumneavoastra faceti asta  :rotfl: =)) =)) =)) =)) =))


Kov iulian

O idee din care Domni Guvernanti se pot inspira.

O solutie tehnica prin care pana la 100 elevi pot imparti un singur PC

Prin 2007 in Macedonia sau gandit si ei sa foloseasca Ubuntu ca sa reduca cheltuielile din invatamant partea proasta e ca aveau nevoie de 180 000 de statii de lucru deci investitia pe partea hardwere ar fi fost un pic cam mare asa ca s-au gandit sa foloseasca un hardwere un pic mai special cu ajutorul caruia mai multi elevi pot imparati resursele unei unitati pc.
Pana la 100 elevi pot imparti o singura unitate cu ajutorul unei tehnologii de virtualizare.


http://www.ubuntu.com/news/macedonia-school-computers

http://news.cnet.com/8301-13580_3-9819344-39.html

Prezentare sistem NComputing Virtual Desktops :

NComputing L-series Overview

In clip se spune ca costa 500$ si pot lucra la el simultan 30 persoane=  16 $ pe utilizator cheltuieli hardwere!!!!!!!!!!!!!!!
Acest hardwere merge si pe Windows dar si pe Linux (Ubuntu ) dar probabil va functiona mai eficient pe Linux fiindca acesta consuma mai putine resurse.

http://www.ncomputing.com/http://www.ncomputing.com/solutions/education
Citat> Key Benefits of Shared Computing
> Manages one virtual desktop OS for up to 100 end users, thereby reducing the number of operating systems to maintain by up to 97%.
> Reduces the per-seat cost of a PC by more than 75%.

> Integrates easily with your existing computing infrastructure, replacing costly PCs with simple, small and very durable thin clients.
> Centrally manages Internet filtering software, ensuring a consistent and safe Internet experience.
> Frees up valuable workspace in classrooms and labs.
> Produces less e-waste & utilize less energy.
> Qualifies for monies dedicated from Grants, e-Rate, Title 1 Funding, Municipal Bonds, ESEA Flexibility and energy rebates.

oroles

E bine gandita chestia. Problema am mai spus-o... Daca nu iese un "parandarat" sau "comision" nu va cumpara nimeni un astfel de sistem. Preferam sa cumparam 100 de calculatoare deoarece "ne iese si noua ceva"... Parandarat... Comision! :))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian

Citat din: oroles din Februarie 21, 2014, 04:31:31 PM
E bine gandita chestia.

Ceva in genul asta se foloseste de mult timp pe serverele VPS, pe un server real se creaza mai multe servere virtuale

A durat cam mult sa ii treaca cuiva prin cap sa foloseasca un sistem asemanator si pe desktop acolo unde se doreste mai multe mai multe statii de lucru desktop.