Funcționare forum

Creat de romikele, Noiembrie 07, 2014, 08:41:53 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 03, 2015, 11:21:38 PM
Romikele exista pentru Apiardeal si Apiardeal exista datorita lui Romikele. A investit enorm in acest forum, nu doar bani, ci si timp, munca si foarte mult suflet. Sper sa revina asupra deciziei.

  Sunt perfect de acord cu Pharaonu! Ma mir ca dintr-un lucru neinsemnat s-a ajuns la o asemenea situatie! Oamenii implicati sunt de calitate buna si nu au avut nici un moment intentia de destabilizare a forumului. Eu cred ca pentru Admin a fost o acumulare indelungata de mici nemultumiri, o suprasolicitare a unui om cu foarte multe obligatii (de serviciu, de Asociatie, de atacuri asupra Forumului etc) si poate si o pasa de sanatate mai precara tocmai datorita acestor suprasolicitari. Sper sa-i dea Doamne-Doamne multa sanatate si atunci va vedea toata situatia cu un ochi mai optimist.  :yes:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Asta a fost picatura care a umplut paharul. In spatele administrarii si moderarii unui forum se afla foarte multa munca, pe care Romikele o face cu placere.
Dar cand in schimb (si aici ma refer in general) ti se umple mesageria personala de injuraturi, reprosuri, acuzatii, care de cele mai multe ori vin din partea unor membri pe care nu i-a vazut nimeni la fata vreodata, conturi care sunt clone sau care au fost create special pentru a "face valuri", ramai cu un gust amar. Si iti vine sa lasi balta tot...
Iar cand incerci sa iei masuri, iti vin alte si alte acuzatii, ba ca esti dictator, ba ca ai nu stiu ce interes si ca favorizezi pe unul sau pe altul... si te mai intrebi daca se justifica pierderea de timp, de resurse, de bani, de sanatate chiar, pentru a tine pe linia de plutire un forum de unde nu ai niciun beneficiu material, iar pe langa bucuria crearii unei comunitati minunate, primesti zilnic insulte si ti se "sparg in cap" toate frustrarile unora...
Eu il inteleg perfect! Sper insa ca hotararea sa sa fie doar una temporara, sa stea de-o parte doar cat sa isi incarce bateriile, dupa care sa revina! Apiardealul are nevoie de Romikele, altfel se stinge.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

#122
Apiardealul a fost un forum unde fiecare a putut sa se exprime liber.Din pacate nu toti au inteles ce e libertatea.
Citatul asta e necunoscut pentru multi:
"Libertatea mea se termina acolo unde începe libertatea celuilalt."
Ori cand nu exista argumente logice pentru ati sustine parerea incep jignirile.
O perioada a functionat foarte bine fara MODERATORI,dar invidia a facut ca acest lucru sa se schimbe sa trebuiasca temperate excesele.
Totusi fata de Stuparitul unde dezbaterile logice fara jigniri au fost BANATE daca erau altele decat cele impuse,Apiardeal ramane un forum unde exprimarea argumentata fara jigniri are loc.
Retragerea mea din postura de Moderator a fost pentru simplu fapt de a nu incurca,sunt catastrofa in ce priveste calculatoarele.
Am acceptat postul de moderator doar pentru a merge mai departe acest forum.Toata stima pentru actualul colectiv de conducere a Apiardealului.
Nu toate zilele sunt ploioase,o sa iasa soarele si pe strada noastra!
Nervozitatea o pun pe seama vremii nefavorabile de afara.
Bafta multa in continuare! :bzz: :bzz: :bzz:

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: stefan1 din Aprilie 04, 2015, 06:23:27 AM
... a fost o acumulare indelungata de mici nemultumiri, o suprasolicitare... si o pasa de sanatate mai precara...
Citat din: pharaonu75 din Aprilie 04, 2015, 08:45:06 AM
Asta a fost picatura care a umplut paharul. In spatele administrarii si moderarii unui forum se afla foarte multa munca, pe care Romikele o face cu placere.
Dar cand in schimb (si aici ma refer in general) ti se umple mesageria personala de injuraturi, reprosuri, acuzatii, care de cele mai multe ori vin din partea unor membri pe care nu i-a vazut nimeni la fata vreodata, conturi care sunt clone sau care au fost create special pentru a "face valuri", ramai cu un gust amar. Si iti vine sa lasi balta tot...
Iar cand incerci sa iei masuri, iti vin alte si alte acuzatii, ba ca esti dictator, ba ca ai nu stiu ce interes si ca favorizezi pe unul sau pe altul... si te mai intrebi daca se justifica pierderea de timp, de resurse, de bani, de sanatate chiar, pentru a tine pe linia de plutire un forum de unde nu ai niciun beneficiu material, iar pe langa bucuria crearii unei comunitati minunate, primesti zilnic insulte si ti se "sparg in cap" toate frustrarile unora...
Asta e... mai bine nici eu n-as fi putut sintetiza...

Momentan ma voi concentra doar pe buna functionare a forumului.
Nu am rabdarea de a citit tot, de aceea nu doresc sa iau decizii in necunostinta de cauza; in cazul lui bmdna nu vazusem si postarea lui ioanardelean55, dar asta nu justifica replica.

Existenta forumului nu trebuie sa stea intr-un singur om, daca eu maine nu voi mai fi, altcineva trebuie sa duca totul mai departe. Eu m-am obisnuit cu ideea, asa ca veti vedea ca nimeni nu e de neinlocuit.

pharaonu75

Citat din: romikele din Aprilie 04, 2015, 10:39:15 AM
...
Existenta forumului nu trebuie sa stea intr-un singur om, daca eu maine nu voi mai fi...

te împăiem şi te punem la tastatură! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MirceaCalin


mape 48-petru manea

Majoritatea membrilor stiu sau cel putin banuiesc cata munca si timp iroseste Romikele pentru ca acest forum sa existe spre binele apiculturii in general si a incepatorilor in special.Rabufnirea lui Romikele este justificata ---sa speram ca prin asta a golit picaturile amare din pahar si o ia de la inceput. MULTA SANATATE ROMIKELE SI PUTERE DE MUNCA   :hi: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

romikele

Multumesc pentru intelegere, dar la administrarea forumului nu voi reveni.
In schimb, ramane grija fata de intreg Apiardealul, si dupa o zi si o noapte alba am reusit, cu ajutor competent de la experimentati in retelistica, configurarea serverului si mutarea domeniului.

In acest moment mai sunt de finalizat setarile la anunturi si de mutat atasamentele, dar forumul este functional si acum avem control deplin asupra tuturor proceselor, astfel putem optimiza fisierele care solicita resurse excesiv.

MOTANUL

Când am vazut mesajul de renuntare la administrare al lui Romikele urmat de o perioada lunga in care ambele forumuri erau blocate am avut emotii mari;
Am devenit dependent de experienta celor care funizeaza constant informatii de valoare pe acest forum.

Multa sanatate pt Romikele!

Curba lui Gauss ne arata ca tot timpul vor exista unii care sa critice; Indiferent de cat echilibru si echidistanta da dovada un moderator.
Nu mai pun la socoteala ca nu-si dau seama cati bani si timp intra intr-un forum (gazduire, functionare, moderare, etc). Si ca toate aceste lucruri nu se organizeaza din senin.
Cineva a pierdut timp sa organizeze si sa structureze toata aceasta informatie pt. a fi usor de gasit.
E firesc sa doresti o pauza când se umple paharul.
Nu cred ca trebuie sa sufere ~ 5000 de forumisti pt. 5-10 useri care orice s-ar face, tot cu fata la perna se trezesc.

Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele!
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Cu actualul pachet de servicii, costurile pe an sunt sub 300 de RON, substantial mai putin decat la providerii de pana acum, unde serviciile s-au dovedit nesatisfacatoare.
La pachetul superior (daca va fi nevoie de el) costurile sunt in jur de 500 RON/an.

Cine doreste sa ajute financiar la imbunatatirea si perpetuarea apiardealului, o poate face pe PayPal, la adresa de email [email protected] .

romikele

Au trecut deja 1 zi, 1 oră și 23 de minute de la instalarea serverului apiardeal.
Mare avantaj să ai serverul propriu! Au fost posibile o serie de optimizări, care, cel puțin la mine se văd în funcționarea forumului fără probleme. Adică "se mișcă" foarte bine! Nu știu cum se vede acest lucru la d-stră!
Am fi avut totul gata mai demult, dar nu am reușit timp de vre-o 10 zile să fac plata cu cardul, tot eram atenționat de "tentativă de fraudă". Am reușit până la urmă după ce am făcut un cont PayPal și am trimis câteva Email-uri de lămurire!!! 

Kov iulian

#131
Merge mult mai bine .

Il gatuie putin Cloudflare si nu il lasa sa se duca la maxim dar asta e pretul pentru o securitate mai mare.
La gazduirea partajata nu se cunoaste asta dimpotriva creste putin viteza insa la VPS-uri sau servere unde resursele sunt mult mai mari limiteaza viteza de incarcare a unui site.

Nu stiu cum o fi versiunea pe bani Cloudflare probabil e mai rapida. http://www.cloudflare.com/plans

Incercati sa aveti un card/cont special doar pentru astfel de lucruri, nu tineti prea multi bani pe el in caz ca baga vastul sau sunt atacati si pierd datele cardurilor sa nu aveti paguba prea mare.

E mai bine sa folositi ca intermediar de plati paypall astfel datele si seria cardului nu se mai trimit orisicui.

romikele

Forumul de anunțuri este și el operațional din acest moment.

La ambele forumuri vom mări rezoluția imaginilor la full hd, pentru o mai mare claritate.

G. Iulian

Mulţumesc nea Mihai încă odată pentru efortul depus.  :thanks:  :bravo:

romikele

 :cu plăcere:
Pentru viitor, studiez posibilitatea ca folderul de atașamente să fie salvat pe un alt server.
Dacă va fi posibil, atunci forumul poate fi instalat rapid oriunde la nevoie, în câteva minute putând fi operațional.

Iată motivul problemelor pe care le-am avut zilele trecute:
CitatBuna ziua,

In weekend am intampinat niste probleme pe serverul de baze de date
(...) cauzate de volume foarte mari de trafic (un atac
informatic ce avea ca scop popularea forumurilor cu spam)

Au fost in total 3 intreruperi care au totalizat apx 16h.

In acest moment totul este in regula (problemele au fost rezolvate de
ieri in jurul orei 18:00 ) asadar puteti face backup-urile de care aveti
nevoie.


Va multumesc,
Cristian Seceleanu

Echipa BluePink
Constanta, Romania
Tel: +40-724-961082
EMail: [email protected]
http://www.bluepink.ro