Offtopic la buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de Bătrânul, Septembrie 28, 2013, 08:46:14 AM

« precedentul - următorul »

romikele


roi_ag


romikele


istodorescu vasile

mavrirolul are primavara efect mult mai mare decit fumigatiile, deoarece actioneaza pe durata mai mare , 45- pina la 90 de zile timp in care puietul capacit ecluzioneaza , si acarienii sint afectati. eu in fiecare an, la inceputul lui martie , pun benzi de mavrirol la stupi, si le las in familii pina inainte de salcim. un singur an nu am pus mavrirol primavara, iar in luna august a acelui an aveam cea mai mare infestare ce o avusem vreodata. nu fac lucruri doar sa stiu ca le-am facut , insa fara efect. cam asa sint tratamentele cu fumigatii acolo unde este puiet capacit.

stefanm

Eu las benzile in stupi de toamna pana la curatenia de primavara si a fost bine,nu am avut probleme cu varoua.Cand e cald mai fac si cate o fumigatie dar benzile de mavrirol nu le scot pana in martie.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bismark

    Marine la tine e vara,asa zbor este numai vara. Adevarat ca daca nu ai zbor tratamentul face mai mult rau decit bine. La mine au fost pina in 10 grade dar a fost ceata si foarte putina albina si-a permis sa iasa sa mai scoata cite o moarta.Insa anul asta cred ca ghioceii nu vor mai fi vizitati de albine ca deja s-au trecut.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucovineanu

Intradevar albinele au tendinta sa propolizeze benzile. De aceea e bine sa fie introduse in stupi nu in august ci spre sfarsitul lui septembrie, cand albinele nu mai propolizeaza asa de mult.

istodorescu vasile

primavara nu le propolizeaza. benzile sint propolizate in lunile de vara, chiar si in septembrie, insa primavara nu. eu cind le voi scoate din stupi inainte de plecarea cu stupii la salcim, o sa le fac poze si veti vedea ca dupa ce au stat aproximativ 60 de zile in stupi nu au nici o urma de propolis.

bucovineanu

#38
Intradevar nu propolizeaza benzile primavara, dar atunci majoritatea parazitilor sunt in celulele cu puiet capacit. Pe de alta parte fiind tinute mult timp in stupi in perioada cand albinele culeg nectar, substanta activa din benzi are mari sanse sa ajunga in mierea de consum.

gelu

...pe ,,la noi,,  se face un singur tratament antivarooa prin dec.,ian. de obicei cu acid oxalic...azi am verificat efectul tratamentului facut in urma cu 2 sapt....rezultat satisfacator din cele declarate de mentor...am numarat 6...7 ,,carabusi,, pe.un patrat... :)

bismark

   Mai bine le tratez cu tuica asa cum am vazut in revistele puse pe SunPhoto.Ca poti sa le tii fiolele tot anul maninci o lingura de miere si te ea de cap :razz: :razz:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Geosan48

Eu am pus benzile de Mavrirol in septembrie si le scot in martie,nu le-a propolizat niciodata
Bees

istodorescu vasile

Citat din: Geosan48 din Ianuarie 19, 2014, 07:43:34 PM
Eu am pus benzile de Mavrirol in septembrie si le scot in martie,nu le-a propolizat niciodata
de regula iarna nu prea au efect benzile, deoarece albinele fiind strinse in ghem, nu intra in contact cu benzile. in aceasta iarna au fost benefice fiind temperaturi ridicate  albinele au fost destul de active pina in aceasta perioada. de propolizat doar atunci cind au cules , adica in sezonul activ.

johnysibiu

Acesta este topicul lui Marin sau loc de exprimat una -alta? Sa stim si noi de o randuiala....

NYK74

E al lui nea MARIN,si al nostru,ca nici unul dintre noi,nu vorbeşte de unul singur.Asa ca,s-o lansam mai moale cu băgarea in seamă. :ok: