Apicultura prezent si viitor

Creat de dragos2006, Septembrie 24, 2009, 09:45:43 PM

« precedentul - următorul »

D006

Se spune ca pe forumuri gasesti aproape in totalitate amatori . Chiar printre noi nu exista si profesionisti ?
  Daca nu sunt profi . macar exista profesionisti in devenire sau tineri care nazuie la acest statut ?
  Pote ar fi bine ca la aceasta rubrica sa ne prezentam si mai ales sa spunem ce vrem sa facem in viitor in apicultura si metode de a reusi .

CRISTI M

Sunt si apicultari care Traiesc de pe urma albinelor pe acest forum , oare ei se pot numii amatori ?
Sunt persoane care au 100 familii in pastoral si sunt si persoane care au 200 in stationar , oare care dintre ei este in avantaj financiar ?
  Unii isi produc singuri matci de calitate pentru inmultire , altii inmultesc prin roire naturala , oare sunt egali ?

D006

Daca acesti oameni ar dori sa ne impartaseasca din experienta lor  ar fi fantastic pentru comunitatea noastra virtuala. Sunt curios daca vor scrie mai mult de zece stupari aici.

valter

De ce nu?
Eu am 250 inscrisi la registru si am 275 real pe teren.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

CRISTI M

O stupina foarte frumoasa , contine 320 familii in pastoral

CRISTI M

Aceasi stupina

CRISTI M


ioanardelean55

stau cu multi stupari de vorba uni profesionisti alti amatori 99% intra pe forum citesc dar atita tot de ce ... nu le plac schimbul de replici si le este frica de asa ceva.. nu avem toti acelasi temperament .si mie mi sa intimplat pe stuparitul sa mi se spuna ..ca nu stiu sa citesc corect , ca nu stiu sa ma exprim  culmea cine .mi facea observatii ...conu balas.

milu56

In general eu am pareri bune despre apicultori.

sfantul spiridon

eu cred ca daca am avea o baza melifera mai bogata decat acum am fi cu totii castigatati...apoi tot eu cred ca la salcam, evodia sau clocotis pot face recolte mari si cu viespile.....
scuzati-mi exagerarea dar eu pun pe primul loc baza melifera...stiu ca si genetica e imporanta dar la asta nu ma pricep...am intrebat de o mie de ori ce prag de roire au apicultorii meseriasi si raspunsuri...ioc...daca l-as injura pe unul..imediat mi-ar raspunde..asa ca pana la un raspuns imi spun si eu parerea..apoi imi doresc raspandirea unor copaci...evodia(am dat seminte multora,)clocotisul (la fel am dat seminte), paulownia etc...nu ma laud poate ca in primavara o sa pot si demonstra cu poze si realitati care ne dor pe unii si unii care se plang si nu fac nimic
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

milu56

Citat din: sfantul spiridoneu cred ca daca am avea o baza melifera mai bogata decat acum am fi cu totii castigatati...apoi tot eu cred ca la salcam, evodia sau clocotis pot face recolte mari si cu viespile.....
scuzati-mi exagerarea dar eu pun pe primul loc baza melifera...stiu ca si genetica e imporanta dar la asta nu ma pricep...am intrebat de o mie de ori ce prag de roire au apicultorii meseriasi si raspunsuri...ioc...daca l-as injura pe unul..imediat mi-ar raspunde..asa ca pana la un raspuns imi spun si eu parerea..apoi imi doresc raspandirea unor copaci...evodia(am dat seminte multora,)clocotisul (la fel am dat seminte), paulownia etc...nu ma laud poate ca in primavara o sa pot si demonstra cu poze si realitati care ne dor pe unii si unii care se plang si nu fac nimic
Nu se prea pot da sfaturi in ce priveste roitul,cum procedez eu:niciodata nu rup botcile(consider pierdere de timp) am obiceiul sa exploatez la maxim stupii cat pot,asa ca fac si productie de roi,stupii care ii pregatesc pentru cules le dau matci tinere si nu am probleme cu roitul in anul respectiv.

bucovineanu

Citat din: sfantul spiridoneu cred ca daca am avea o baza melifera mai bogata decat acum am fi cu totii castigatati...apoi tot eu cred ca la salcam, evodia sau clocotis pot face recolte mari si cu viespile.....
scuzati-mi exagerarea dar eu pun pe primul loc baza melifera...stiu ca si genetica e imporanta dar la asta nu ma pricep...am intrebat de o mie de ori ce prag de roire au apicultorii meseriasi si raspunsuri...ioc...daca l-as injura pe unul..imediat mi-ar raspunde..asa ca pana la un raspuns imi spun si eu parerea..apoi imi doresc raspandirea unor copaci...evodia(am dat seminte multora,)clocotisul (la fel am dat seminte), paulownia etc...nu ma laud poate ca in primavara o sa pot si demonstra cu poze si realitati care ne dor pe unii si unii care se plang si nu fac nimic
Pragul de roire depinde de foarte multi factori:sursele de nectar din natura, puterea familiei de albine, momentul cand se adauga corpurile suplimentare, spatiul pe care il are la dispozitie regina pentru ouat, varsta reginei, conditiile climatice si nu in ultimul rand predispozitia genetica la roire. Legat de ultimul criteriu e posibil ca in aceleasi conditii, o familie care are regina roitoare saintre in friguri atunci cand abia ocupa 10-12 rame si alta care ocupa 20- 30 de rame sa-si vada de cules. In general daca avem familii in stupi cu capacitate mare, cu regine tinere (1-2 ani) si reusim sa le asiguram culesuri fara pauze in perioada roitului, nu vom avea probleme.

milu56

CULESURI FARA PAUZA! Nu cred ca depinde de noi.

bucovineanu

Exista ani cand prin efectuarea unui pastoral inteligent se poate realiza acest lucru.

maximus

din ce am vazut in pozele de mai sus,la stupina aceea erau si roiuri pe langa familiile de productie.majoritatea pleaca cu tot ce au pe vatra.
    eu asa ceva consider inutil,daca am 20 de familii toate sunt teava,si cu ele plec la cules.pot sa fac miere cat unu cu 50 sau mai mult....de aceea cred ca numarul de familii nu constituie oglinda calitatii apicultorului.
    rentabilitatea unei stupine se face calculand productia medie,care trebuie sa fie apropiata de productia fiecarui stup in parte.aceasta inseamna profesionalism.
     cu cat sunt mai multe familii,cu atat lucrurile scapa de sub control,gasim faguri vechi,familii slabe,regine batarne....etc.