Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

          Iar seara am fotografiat apusul de soare, peste muntii Bihorului.

andreiu

        Varful Bradisorului, partea abrupta, vazut mai de aproape.

andreiu

         Un rasarit de soare in urma cu o ora la Deva, peste dealurile Haraului, vazut de la fereastra.

andreiu

          Porumbeii vecinului Horica, au prins gust de vedete si fac incontinuu ture peste casa noastra. Am surprins iarasi imaginea unui stol de porumbei in zbor, cu fundal de cetate.

andreiu

          De aceasta data am realizat imaginea din strada.

andreiu

#260
       Azi la ora 12 l-am luat numai pe Stefan de la scoala. Am asteptat sa-si faca ordine in banca apoi am iesit in curtea scolii, unde ne-am pozat reciproc. De grija ca fundalul cu cetatea sa iasa bine, ne-am taiat putin din adidasi.

bismark

     :bravo: frumosi nepoti si brava bunic, sa-i faci oameni de nadejde si poate si buni apicultori.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

      Ma voi stradui, incerc si cred ca vom reusi sa-i ajutam sa devina in primul rand oameni responsabili, educati si...cine stie...poate se vor molipsi cand va veni vremea si de microbul de care ne-am imbolnavit noi. Tu, Bismark, ai nepoti ?

andreiu

      A inflorit si la noi un buchet pestrit de lalele.

andreiu

         Pe terasa de la strada s-au aliniat muscatele rosii.

andreiu

          Ceapa decorativa la Deva isi intinde tija florifera, care la soiul giganteum poate atinge inaltimea unui om mediu.

andreiu

#266
         "Tensiunile" incercam sa le rezolvam in familie. Fiica mea cea mare, medic cardiolog, consulta pe bunicul sau, tatal meu la varsta de 98 de ani. Tensiune : 16 cu 8.

andreiu

        Am rezolvat problema pierderii apei de racire la batranul meu minicamion. Voi incarca o parte din lazile de polistiren expandat, facute in cursul iernii si le voi duce la Dupapiatra, pentru experimentare. Maine voi vedea si ce s-a intamplat in familia cu matca trantorita si cu cele 2 botci, care, daca nu au fost roase intre timp de matca ori de albine, ar trebui sa eclozioneze in cca 3-4 zile.

andreiu

            Deocamdata mai eliberez din spatiu, de lucrurile care ma incurca in garaj si atelier.

andreiu

        Astazi spre seara am mai facut o vizita la mica stupina de la marginea orasului. La cele 8 familii normale, la ora 20 inca se mai iesea la cules. Albinele care veneau se prabuseau pur si simplu pe scandura de zbor, multe dintre ele ratand-o si cadeau in iarba din fata stupului. In Deva se termina floarea de cires si prun, incepe marul si parul.