Legea APICULTURII

Creat de pistol28, Ianuarie 04, 2014, 05:29:59 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Legea apiculturii se va putea astfel numi "Legea Fetea"
Pe ei ACAR-ienii ii roade "regulamentul de stupărit pastoral", care a fost si va fi egal cu ZERO... prietenii stiu de ce!  :D

bio

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 06:16:58 PM
Legea apiculturii se va putea astfel numi "Legea Fetea"
......

....la ce se aminteste in acel articol....... Ni s-a promis că va fi eliminat paragraful prin care apicultorii erau obligați să se asocieze. Se reintroduce regulamentul de stupărit pastoral, pentru a se evita supraaglomerarea, dar și pentru a clarifica modul în care fermierii vor putea face tratamentele la culturi. Apicultorii vor notifica primăriile că se află în zonă, acestea având obligația de a anunța producătorii agricoli, astfel încât să nu se mai facă stropiri în acel interval", ne-a precizat președintele Asociației Crescătorilor de Albine (ACA), Ioan Fetea.

Apicultorii le-au mai cerut aleșilor să treacă în Legea Apiculturii că importurile de mătci și familii de albine se vor putea face doar cu acordul asociațiilor de profil și al autorităților sanitar-veterinare, pentru a se evita importul de familii de albine bolnave.
....   face treaba buna nea" Fetea .

Ar mai trebuii oleaca lucrat si la alte paragrafe in actuala lege a apiculturii si il pupam pe Fetea.

Fosta lege a apiculturii era data pentru ACA... ..actuala Lege a apiculturii este data pentru ANARZ .

Citat din: romikele din Aprilie 12, 2014, 06:16:58 PM
....
Pe ei ACAR-ienii ii roade "regulamentul de stupărit pastoral", care a fost si va fi egal cu ZERO... prietenii stiu de ce!  :D

Ce Regulament ?.. nici naiba nu-l baga in seama, Nu a fost niciodata publicat in Monitorul Oficial -- egal cu zero

mph

Imi displace faptul ca se promoveaza jumatati de adevar.

Bravo nenea Bio! .......... Felicitari! Spui lucrurilor pe nume si esti printre putinii care dau informatia corecta si completa.

romikele

De unde sa aiba bio informatii corecte si complete? De la Fetea?
Nu l-am vazut niciodata la discutiile de la minister.
Astea sunt doar barfe care convin unora, nu adevaruri. Tie iti convin?  :wink2:

mph

imi convin...nu-mi convin.......asta este starea actuala de fapt 
Pana la urma afirmatiile lui Bio se cam verifica:) iar la toate intrebarile adresate lui am primit  sfaturi corecte

Hai sa vedem de ce este Fetea rau si de ce sunt altii buni.
Parerea mea este ca toata suflarea cu drag de albina din Romania ar trebui sa fie unita in a promova mierea si albina romaneasca.....restul...e cancan:)

romikele

Pai n-are cum sa fie bun daca desconsidera pe toti apicultorii care nu fac parte din ACAR, ci din alte forme asociative.
Chiar toti ceilalti sa fie prosti si numai ai lui destepti?
Chiar toti ceilalti sa fie hoti si numai ai lui cinstiti?

Oare? Care-i cancanul?  :wink2:

D006

Fetea este omul care lucreaza cel mai mult la dezbinarea apicultorilor . Este persoana care a facut ca apicultori romani sa ajunga sa beneficieze de 0(zero) fonduri europene.

  Cand am citit prostia aia cu imorturile de material biologic am facut pe mine de răs . Toata lumea stie ca nu ai voie sa misti animale fara certificat sanitar-veterinar de sanatate , valabil si pentru albine . Ca nu se aplica peste tot nu inseamna ca nu exista respectivul act normativ.

mph

import de material biologic.....hmmm.......Carpatina are tot ce-i trebuie unei albine performante

D006

Chiar daca sunt un fan al carpatinei trebuie sa recunosc cu mana pe inima că ce ai afirmat tu nu este confirmat de nici un institut de specialitate sau universitate din Romania .

oroles

Citeam o carte ceva mai comunista care spunea ca albina carpatina este una dintre cele mai performante rase. E drept ca trebuie mentionat ca acea carte era comunista. Totusi, afirmatia era sustinuta de date, ceea ce cred ca necesita un efort mult prea mare pentru a falsifica niste date. Mie imi pare rau cand vad ca apicultori romani renunta la rasa romaneasca pentru rase "exotice". Intai ar trebui sa se uite pe datele despre productia de miere din tara respectiva, sa compare cu rasa si sa traga concluzii...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Din pacate multi dintre noi considera ca tot ce vine dinafara e bun, iar  ce avem noi nu e bun de nimic si trebuie sa renuntam la tot ce e romanesc. Vedem aceste lucruri de 25 de ani, in toate domeniile nu numai in apicultura. Dar se pare ca nu am invatat nimic in acesti 25 de ani.

mph

Citat din: dragos2006 din Aprilie 16, 2014, 08:20:07 PM
Chiar daca sunt un fan al carpatinei trebuie sa recunosc cu mana pe inima că ce ai afirmat tu nu este confirmat de nici un institut de specialitate sau universitate din Romania .
Este corect ce ai scris, insa, cu tot respectul, nu am nevoie de confirmarea vreunui institut sau a vreunei universitati pentru a avea incredere in Carpatina. Traiesc inconjurat de ce am mai frumos si mai bun aici si sunt fericit cu asta. Nu am nevoie sa-mi spuna cineva ce este bun pentru mine.
A devenit o regula, paguboasa sustin eu, sa ne evalueze altcineva, sa ne creeze standarde minime, valori prestabilite si reguli fixate in alte colturi de lume. Multumesc dar refuz ideea aceasta.

mph

Citat din: bucovineanu din Aprilie 16, 2014, 09:59:47 PM
Din pacate multi dintre noi considera ca tot ce vine dinafara e bun, iar  ce avem noi nu e bun de nimic si trebuie sa renuntam la tot ce e romanesc. Vedem aceste lucruri de 25 de ani, in toate domeniile nu numai in apicultura. Dar se pare ca nu am invatat nimic in acesti 25 de ani.

Din pacate , Mama Europa, aceasta mama Omida care le stie si le poate pe toate, aceasta mama Alma care incearca sa ne convinga mai cu vorba buna, mai cu forta sa acceptam ce ni se baga pe gat ..........dupa cum spuneam........uita de un dicton preaslavit.....UNITATE IN DIVERSITATE........ si uita sa lase fiecare rasa ori specie in arealul sau natural, incearca sa pacaleasca natura, lucru care va avea consecinte grave pe termen lung

mph

Citat din: oroles din Aprilie 16, 2014, 09:41:20 PM
Citeam o carte ceva mai comunista care spunea ca albina carpatina este una dintre cele mai performante rase. E drept ca trebuie mentionat ca acea carte era comunista. Totusi, afirmatia era sustinuta de date, ceea ce cred ca necesita un efort mult prea mare pentru a falsifica niste date. Mie imi pare rau cand vad ca apicultori romani renunta la rasa romaneasca pentru rase "exotice". Intai ar trebui sa se uite pe datele despre productia de miere din tara respectiva, sa compare cu rasa si sa traga concluzii...
Cati oare isi mai folosesc mintea sa faca analize de genul asta?
Inghitim pe nerasuflate ineptiile Europei si ale Americanilor. Sunt si acolo lucruri bune insa de ce nu le culegem pe acelea?......greu de dat un raspuns:)

D006

Citat din: oroles din Aprilie 16, 2014, 09:41:20 PM
Citeam o carte ceva mai comunista care spunea ca albina carpatina este una dintre cele mai performante rase.

  Și bunica a fost fata mare , asta nu inseamna ca toata viata a ramas ca in starea initiala . La fel si cu carpatina , nu contest ca acum 50 de ani era campioana , dar AZI ??? eu nu traiesc in trecut , traiesc in prezent si privesc spre viitor . Eu peste o luna vreau sa cumpar 100 de regine carpatine , pur si simplu nu gasesc.