Legea APICULTURII

Creat de pistol28, Ianuarie 04, 2014, 05:29:59 PM

« precedentul - următorul »

mitiy_bot

exista legea 89/1998 ,sa o aplice 

achio5

ART. 16 (1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate înregistrate în circulaţie, care efectuează transportul stupilor în pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport. (2) Prevederile alin. (1) intră în vigoare la 30 de zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României,(asta scrie in lege,dar cam la fel mi-au spus si mie--pina nu se modifica si codul fiscal)

achio5

am auzit ca la Tulcea i-au scutit de taxa,daca sint colegi din Tulcea care au fost scutiti poate ne spun si noua cum au procedat

petru.atudorei

te duci simplu si le pui legea in fata http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_apiculturii_383_2013.php

Art. 16
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
(2) Prevederile alin. (1) intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Si parca au trecut cele 30 de zile de cand a fost publicata.

Daca ei ne iau cu legi..si noi trebuie sa le dau cu legile in cap..sa ne tina minte.":))

Zip2006

Astazi am depus cerere de scutire a impozitului si imi vor da raspunsul in 2-3 saptamini cind apare noul cod fiscal .

petru.atudorei

Art. 16
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal,

nu au inteles acest paragraf?

Zip2006

A citit ,a dat din cap afirmativ dar ....sa astept .Apropo daca era sa am de dat ce repede ma somau sa-mi platesc darile .

petru.atudorei

pai mie mi-au trimis acasa plic ...cu somatie ca mai am de platit 5 lei... mai mult a costat plicul decat datoria mea:))

achio5

Citat din: petru.atudorei din Februarie 24, 2014, 11:17:24 AM
pai mie mi-au trimis acasa plic ...cu somatie ca mai am de platit 5 lei... mai mult a costat plicul decat datoria mea:))
ai camionul omologat?

petru.atudorei

Citat din: achio5 din Februarie 24, 2014, 08:29:30 PM
Citat din: petru.atudorei din Februarie 24, 2014, 11:17:24 AM
pai mie mi-au trimis acasa plic ...cu somatie ca mai am de platit 5 lei... mai mult a costat plicul decat datoria mea:))
ai camionul omologat?


Nu.. inca nu il folosesc..


Fraza cu plicul era referire la ce a zis zip2006 cu somatul pentru plata darilor.

achio5

in lege spune ca "mijloacele de transport autopropulsate înregistrate în circulaţie, care efectuează transportul stupilor în pastoral, sunt scutite de plata "se refera la cele omologate sau la toate care transporta stupi?a aparut cumva si metodologia de aplicare?

mitiy_bot

Sa aflam la ce se refera taxe,pai care or fi;  taxa de mediu ? taxa de impozit? taxa de drum rovnieta ? taxa de verificare ITP?, taxa de omologare RAR?taxa de asigurare? mai avem ziceti voi  daca am omis ceva  si la care se refera in noua lege , si ma tot intreb  cu pavilioanele cum ramine! nu sunt autopropulsate pai pina acuma  conf vechi legi eram scutiti si acum ????????  ce au gindit cei care au facut legea,  ca le punem motoare! sau ...

dodo79

noroc.as vrea sa va lamuresc.ieri am fost la curs de apicultor si ca tema a fost noua lege si ce fonduri vom primi.sa incepem cu legea si ce va intereseaza.
cum a spus si petru
Citat din: petru.atudorei din Februarie 24, 2014, 09:35:58 AM
te duci simplu si le pui legea in fata http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_apiculturii_383_2013.php

Art. 16
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
(2) Prevederile alin. (1) intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Si parca au trecut cele 30 de zile de cand a fost publicata.

Daca ei ne iau cu legi..si noi trebuie sa le dau cu legile in cap..sa ne tina minte.":))
perfect adevarat.doar  unele primarii au inteles acest lucru si au scutit taxa
la TG Mures de exemplu inca nu scutesc taxa pe motiv ca in lege scrie "inregistrat in circulatie" si nu scrie inmatriculat in circulatie.alte primarii din mures au scutit taxa.
programele de fonduri se pot accesa doar cele din PNA.daca vor fii si altele se vor anunta in a doua parte a anului in curs.
atentie cu noua lege sunt si contraventii!!!
daca nu ai carnet(caiet) de stupina-avertisment sau amenda de la 25 la 50 lei
daca nu ai completat carnetul(caietul) de stupina-avertisment sau amenda de la 50 la 75 lei
s.a.m.d.
impozite vor platii doar cei care au familii de albine peste 75.daca ai de exemplu 85 familii platesc impozit doar pe cele 10 familii ce depasesc cele 75.o familie e echivalata la 40 lei .deci platesti impozit dupa 10x40=400 lei
sper ca vam fost de folos.

achio5

Citat din: mitiy_bot din Februarie 24, 2014, 10:33:37 PM
Sa aflam la ce se refera taxe,pai care or fi;  taxa de mediu ? taxa de impozit? taxa de drum rovnieta ? taxa de verificare ITP?, taxa de omologare RAR?taxa de asigurare? mai avem ziceti voi  daca am omis ceva  si la care se refera in noua lege , si ma tot intreb  cu pavilioanele cum ramine! nu sunt autopropulsate pai pina acuma  conf vechi legi eram scutiti si acum ????????  ce au gindit cei care au facut legea,  ca le punem motoare! sau ...
se refera la impozitul la primarie