UAAR = uninea asociatiilor apicole din Romania

Creat de pistol28, Octombrie 11, 2013, 07:15:37 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

In Romania exista UAAR ?

UAAR = uninea asociatiilor apicole din Romania

Organism neguvernamental (ONG) ce are obligatia de a supraveghea respectarea legislatiei apicole, implicit a respectarii normelor de calitate a mierii / produselor apicole care se vind / comercializeaza. 

Organism ce trage de maneca pe functionarii statului cu atributii in acest domeniu.
Organism ce isi spune punctul de vedere inainte de a se emite acte legislative in domeniu.
Organism ce mobilizeaza opinia publica pentru respectarea calitatii produselor albinelor/trantorilor/reginelor (matcilor).

MOTO:
"in curtea fara caini isi fac ciorile cuib"
sau
"in stupul anemic isi fac viespile cuib"
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kov iulian

Din pacate aceasta organizatie nu actioneaza in nici un fel nici online. nici in viata reala .

Nu ai cum sa dai de ei, si nici nu vezi rezultatele actiunilor lor

Ca simplu apicultor simt lipsa unor organizatii care sa ma protejeze

Aurel


pistol28

Asociatia Crescatorilor de Albine din Romania (A.C.A.R.)
http://www.aca.org.ro/

Vorbiti despre aceasta asociatie ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Aurel


pistol28

Este o asociatie care in Statut lor (ACA) prevede relizarea de profit.

Eu ma refeream la un ONG care nu realizeaza profit din apicultura si are interes principal calitatea STAS a produselor si serviciilor din Apicultura.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

se lucreaza la aceasta uniune , la timpul potrivit voi veni cu amanunte.

cipriene

chiar sunt curios sa vad nebunia: asociatia asociatiilor!!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pistol28

in Bucuesti exista "Ununea asociatiilor de proprietari" (de bloc).

"cipriene"
domnul  dragos2006
a scris :
Citat din: dragos2006 din Octombrie 20, 2013, 11:24:01 PM
se lucreaza la aceasta uniune , la timpul potrivit voi veni cu amanunte.

deci, ideea exista ceva mai de mult, nu am inventat eu "apa calda"
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

  Nu este nici o nebunie , este doar o necesitate a acestor timpuri. Astfel de uniuni exista pe toate ramurile agriculturii cu exceptia ... apiculturii.

Aurel

       Teoretic suna bine.Asteptam cu nerabdare sa vedem ce interese raprezinta?????

cipriene

Citat din: dragos2006 din Octombrie 21, 2013, 08:02:09 AM
  Nu este nici o nebunie , este doar o necesitate a acestor timpuri. Astfel de uniuni exista pe toate ramurile agriculturii cu exceptia ... apiculturii.
ok Dragos, sunt de acord cu tine, dar cate functioneaza?
stiti ce ma sperie de fapt? in spatele acestor asociatii/cooperative/"aglomerari de orice fel" se ascund interesele unor grupuri mici de oameni care manipuleaza naivitatea majoritatii.
in plus nu prea am vazut oameni cu caracter care sa fie implicati in nasterea unor astfel de "proiecte"
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pistol28

proverb: ,,Divide et impera". În română este mai cunoscut ca:,,divide și cucerește", ,,dezbină și stăpânește". Alte posibile traduceri ar fi: dezbină și impune-ți voința sau dezbină și domină.


UAAR = uninea asociatiilor apicole din Romania
UAAR ≡ ALTRUIST
Are ca obiectiv principal adunarea tuturor ideilor de BUN SIMT.
Eliminarea "romanismelor" , subterfugiilor, misoginilor, carcotasilor de profesie, scursurilor societatii, mizeriilor vandute sub numele de MIERE.
O instanta morala, care sa fie mai presus de "LEGE".
Sa reprezinte interesele CONSUMATORULUI "cetateanului" si producatorului cinstit, corect .

O uniune din "INOX ALIMENTAR".
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006

Citat din: cipriene din Octombrie 23, 2013, 11:20:16 PM

in plus nu prea am vazut oameni cu caracter care sa fie implicati in nasterea unor astfel de "proiecte"

  Asta cu "nu prea" suna ca in bancul acela cu virgina putin ...ututa . Ai vazut sau nu !
  Nimeni nu este obligat sa adere la o forma asociativa dar asta nu inseamna sa aruncam cu noroi in toti stuparii asociati .
   La fel ca tine un domn presedinte de mare asociatie , cica cea mai veche asociatie din Romania , a spus in favor de lume ca PNA NU este accesat de apicultorii SERIOSI . asta inseamna ca PNA este accesat doar de apicultorii neseriosi . Asa o fi ?

  Sa demolezi e foarte usor , sa zidesti e FOARTE , FOARTE , greu.

Aurel

#14
        Da,... pe cand Uniunea Uniunilor Asociatiilor Apicole din Romania???.
     Aia probabil va fi pe baza de teflon! Sau poate pe baza de portelan ca tot e la moda.
       Astea pe baza de albine , miere,etc s-au perimat ??  Se pare ca pe masura ce trece timpu apar noi interese si se creaza tot felul de fantasmagorii.