Intretinerea dupa modelul canadian

Creat de tomy81, Martie 05, 2013, 10:16:33 AM

« precedentul - următorul »

tomy81

Se poate aplica sistemul de intretinere folosit in Canada. ce ar fi de aplicat de acolo in Romania. Multa lume a vizionat filmele lui DM de pe net, asa ca s-ar putea discuta pe un topic despre aceasta. Exista topicul lui DM dar nimeni nu spune exact ce s-ar potrivi la noi. Nu avem baza melifera de acolo dar pana la cules sistemul de intretinere e, dupa parerea mea, OK, incepand de la stup si pana la tratamente. Astept parerile dumneavoastra.
va multumesc

tomy81

incepem de la constructia stupului.
Soclul cu sau fara fund antivarroua. cred ca e mai ok fara fund antivarroua, are unele avantaje insa potrivit unui studiu de pe net tebuie folosit inchis pentru a nu permite dezvoltarea exagerata a varroua prin scaderea t la nivelul soclului. se poate cauta studiul si analiza. astept opinii.
daca facem tratament cu varachet are avantajul ca se poate pune fitilul pe tabla, aceasta ne ajuta la un nr redus de stupi la un nr mai mare se foloseste varojetul sau dispozitive asemanatoare asa ca nu conteaza daca ai fund antivarroua. plasa este atacata de coroziune daca folosesti acid ptr, treatament, pentru a pune o plasa mai buna creste si pretul de constructie.

corpurile de 3/4 .aici nu prea avem ce spune, trebuie mers pe STAS iar ce se foloseste in Canada nu avem aici

mai folosim podisor sau direct capac cu gaura pe mijloc, o chestie acel capac se poate folosi si ca izgonitor dupa cules, prin atasarea unui izgonitor pe mijlocul capacului in eventualitatea in care nu folosim gratii haneman. cred ca la noi nu se justifica gratia pentru ca matca urca rar in C3 in conditile tari noastre

jonny_it

Folosesc ME de prin 2002, putin mai serios de prin 2004/2005.

Fund antivarroua? .. inutil. O rama claditoare isi face mult mai bine efectul. Fundul antivarroua este eficient in cazul cand se face tratament cu diferite substante "bio" care ametesc doar pentru moment parazitii, deci dupa ce isi revin nu mai pot urca pe albine. In rest discutia poate continua la nesfarsit.
Caderea varooa pe fundul stupului considerata de unii ceva natural este defapt moartea "de batranete" a parazitilor si nu prea conteaza cum este fundul.

Corpurile 3/4 .. ti le faci singur, de preferat sa folosesti STAS-ul ME, nu prea vad unde este problema, si oricum conteaza mai mult modul de lucru. Trecerea de pe dadant pe ME este destul de simpla oricum, asta in caz ca nu avem deja ME.
Daca se vrea pastoral ar fi de preferat ca sa avem coltare sau un sistem de imbinare a corpurilor.

Stupi pe paleti. Am incercat si eu, dar nu este cea mai buna idee. Primavara stupul care sta la umbra iese foarte tarziu la zborul de curatire(anul acesta a fost o diferenta de 6 zile, ceea ce este foarte mult). Eu i-am asezat ca in imaginea de mai jos, adica 3 familii pe cate un palet.


tomy81

referitor la tratamente multa lume face tratament doar ptr.varroua neaplicand tratament si pentru alte boli.
ptr. nosemoza fumidil B nu este recomandat la noi dar atunci ce inlocuitor sa folosim.
ptr. acaparis ce merge. pun aceste intrebari ptr. cei ce au folosit in speranta ca voi primi un raspuns.
este bine sa facem preventiv aceste tratamente. oricum aceste tratamente nu se fac in timpul sezonului activ ci toamna asa ca nu exista riscul ca mierea sa fie contaminata, remanenta diferitilor compusi care se gasesc in miere, ceara,se afla pe ramele din cuib si acestea nu vor fi folosite in magazii , aceasta constituie un dezavantaj ca poti avea nevoie de rame si doar din cuib poti lua. ca solutie se poate sa fie 2 sau mai multe corpuri de magazii cu care se poate jongla in timpul culesului.
intrebarea mea exista riscul ca mierea din magazii sa fie contaminata de catre mierea, ceara, din cuib .

tomy81

pentru obtinerea unor familii puternice.
sunt constient ca nu avem matcile din Canada dar la noi se poate aplica sistemul de rotatie anuala a stupiilor, sau unirea cu familii ajutatoare, pentru a intra in iarna cu familii foarte puternice. a se citi sporirea productie de miere respectiv intretinerea in stupii multietajati
am aplicat anul trecut pe 1 familie dar mi-a murit, cauza cred ca a avut puiet pana toamna tarziu si mai trebuia facut 1 tratament la inceputul iernii. anul acesta unirea cu familie ajutatoare o so fac cat mai tarziu in toamna, sau chiar la inceputl ierni cand o sa fie t mai crescute, pentru a nu mai da OCAZIA matci sa-si continue ponta pana tarziu in toamna. ce considerati referitor la aceasta idee. am muscat-o odata asa ca nu vreau sa mai patesc la fel

tomy81

Stupi pe paleti. Am incercat si eu, dar nu este cea mai buna idee. Primavara stupul care sta la umbra iese foarte tarziu la zborul de curatire(anul acesta a fost o diferenta de 6 zile, ceea ce este foarte mult). Eu i-am asezat ca in imaginea de mai jos, adica 3 familii pe cate un palet.

m-am gandit ca pe palet sa ii pun doar pe timpul iernii grupati cate 4, primavara pun un palet langa si ii asez cate 4 in line. in felul acesta se poate folosi si procedeul demaree, sau se poate folosi familia ajutatoare, avand liber in spatele stupului, ce zici e ok.
despre intretinerea stupiilor am citit tot ce ai postat chiar am facut si o sinteza a postarilor tale, esti pentru mine un mentor cu toate ca nu te am intalnit. cu stima

tomy81

m-am mai gandit ca sa folosesc la unii stupi fund cu colector de polen am gasit si o firma cu un pret accesibil

jonny_it

Citat din: tomy81 din Martie 05, 2013, 01:34:11 PM
pentru obtinerea unor familii puternice.
sunt constient ca nu avem matcile din Canada dar la noi se poate aplica sistemul de rotatie anuala a stupiilor, sau unirea cu familii ajutatoare, pentru a intra in iarna cu familii foarte puternice. a se citi sporirea productie de miere respectiv intretinerea in stupii multietajati
am aplicat anul trecut pe 1 familie dar mi-a murit, cauza cred ca a avut puiet pana toamna tarziu si mai trebuia facut 1 tratament la inceputul iernii. anul acesta unirea cu familie ajutatoare o so fac cat mai tarziu in toamna, sau chiar la inceputl ierni cand o sa fie t mai crescute, pentru a nu mai da OCAZIA matci sa-si continue ponta pana tarziu in toamna. ce considerati referitor la aceasta idee. am muscat-o odata asa ca nu vreau sa mai patesc la fel

Eu as spune ca putem avea familii puternice si fara matcile din Canada. Trebuie doar sa facem tratamente anti varroa la timp si sa renuntam sa mai stresam albinele inutil, adica turte in ianuarie si alte carpeli.
Totusi trebuie sa avem grija si la stimulare; de exemplu in toamna care a trecut a fost o criza de polen. Multi si-au dat seama cam tarziu, printre care si subsemnatul. Daca puneam 0,5 - 1 kg de inlocuitor de polen in toamna se vedea diferenta acum. Eu am pus, dar cam tarziu si nu la toate familiile.

jonny_it

Citat din: tomy81 din Martie 05, 2013, 01:55:30 PM
m-am gandit ca pe palet sa ii pun doar pe timpul iernii grupati cate 4, primavara pun un palet langa si ii asez cate 4 in line. in felul acesta se poate folosi si procedeul demaree, sau se poate folosi familia ajutatoare, avand liber in spatele stupului, ce zici e ok.

Asa am facut eu si nu este bine. Se vede o diferenta mare intre familiile care au avut tot timpul soare si cele care au fost cu spatele catre soare. Eu am testat pe 12 roi aproape identici.
Eu ma gandeam sa ii pun pe paleti in special pentru transport. Dar daca tot trebuie sa ii mut toamna cred ca o sa schimb tactica.  Cum ... nu stiu inca; incerc sa ma inspir de pe la altii care au avut aceeasi problema.  :roll:

andreiu

Inspirat de filmele lui Dan Margarit doresc sa trec pe acest sistem, dar as prefera sa nu renunt la rama normala. Voi experimenta corpuri de 5, 6 si 7 rame mari, in conditii de stationar. Daca cineva de pe forum a incercat aceasta idee i-as fi recunoscator pentru eventuale sugestii.

BODOKI

Anul acesta voi incerca si eu metoda canadiana ,am confectionat 20 de stupi ME ,urmeaza sa le fac o baie de parafina si cand va veni momentul vor fii populati  voi revenii cu poze ,sper ca totul va fii bine!

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

BODOKI


nicomico

Tomy ,buna initiativa ta de a deschide acest topic ,sa traiesti 100 de ani fara reparatii.Cum bine spune dl Dan Margarit,daca ar fi sa lucreze in Romania,numai 80% din ce ne-a prezentat ar putea sa aplice.Cred ca o mare importanta o prezinta si baza melifera.Imi aduc aminte in satul unde traiau bunici ,acum vreo 10-15 ani se lucrau paminturile,acum nimic.In toamna albinele aveau cules de intretinere de la trifoiul alb acum campurile sant numai buruieni.O mare importanta o are si selectia de material biologic ,mare parte din apicultori nu au nici o strategie in aceasta problema.Va salut toate cele bune  :hi: