Un nou mijloc de profit

Creat de TraianCH, Februarie 21, 2012, 02:28:22 PM

« precedentul - următorul »

TraianCH

Va salut  stimati  colegi!Propun sa  discutam despre apicultura in..sere..cum unele firme  au  sere pentru  producerea  legumelor inaintede  timp  presupun ca au  nevoie si de albini pentru polenizare.poate am dreptate poate nu.ce pareri  aveti,poate exista cineva  printre  noi  care  practica  asa ceva si   binevoieste sa  ne  lumineze ^:)^
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

bucovineanu

Stiu ca in sere se folosesc familii dintr-o specie de bondari. Nu am auzit sa fie folosite albine.

Bistriteanul

In sere se utilizeaza Bondari, o familie redusa ca numar,  care se tine in sera intr-o cutie mica ca dimensiuni aproximativ 25x35x25cm.
Se vede in foto o asemenea cutie.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

TraianCH

Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

stefan1

  Japonezii folosesc la polenizarea capsunilor in sere, albinele (dar nu stiu daca nu cumva Apis cerana, care sunt mai raspandite la ei decat rasele europene de Mellifera). Eu cred ca dezvoltarea acelor familii are de suferit, dar polenizarea se plateste si, probabil, renteaza. S-ar putea, daca se utilizeaza specia cerana, ca acestea sa aiba o mai mare capacitate de orientare si sa se descurce si in sere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Daca sera e "BIO" atunci mai merge sa incerci polenizarea...... dar cineti plateste in estul Europei?Poate unu-doi?
Daca se fac stropiri (in sera conventionala) este neindicat sati duci albinele. O sera conventionala miroase a chimicale tot timpul. Se merita?

Dani V.

Poate doar daca se pun mininuclee ca cele de imperechere cu albine putine.
Problema este ca mai multe nu o sa aibe ce sa manance.

TraianCH

sirpel,turte,orcum  aici  la  baza este un  surplus de  bani pentru  apicultori in contextu ca nu  facem un rau albinilor. dar vreau  sa  va  intre deoarece nu prea  inteleg cu  sa  foloseasca bondari daca stim ca  la ei ca la viespi iarna moare toata colonia si  ramin  doar  regine care "hiberneazxa" in pamint sau...
Singurul lucru imperfect in natura este rasa umana!

Dani V.

Da dar asta presupune o monitorizare in partea apicultorului. Daca vrei sa castigi trebuie sa inchiriezi multe nuclee. Cum le mai supraveghezi. Inca o problema. Daca nu au de mancare devin agresive. Oricum sunt mai agresive si poate la multi nu le convine. Probabil cel mai bine este inchirierea la cei ce practica legumicultura in camp deschis.

D006

Citat din: TraianCH din Februarie 22, 2012, 03:47:25 PM
sirpel,turte,orcum  aici  la  baza este un  surplus de  bani pentru  apicultori in contextu ca nu  facem un rau albinilor. dar vreau  sa  va  intre deoarece nu prea  inteleg cu  sa  foloseasca bondari daca stim ca  la ei ca la viespi iarna moare toata colonia si  ramin  doar  regine care "hiberneazxa" in pamint sau...

Treaba  cu polenizarea  in  sere  cu  ajutorul  albinelor  e  veche si  deci  se  poate  face  cu  siguranta.  In  Spania  sa polenizat  la ;" greu" serele  cu  ajutorul  albinelor si  inca  se  mai  face dar  mai  putin .Exista  firme care  ofera  servicii de  polenizare cu  albine  sau   bondari(bambus  terreste) si  scot  benificii  f.bune.Cutia  cu  bondari  vine  cu  o  regina  si  50  lucratoare,durata de  mentinere  in  viata este  de  6-8  saptamani dupa care  se  inlocuieste.Firme  din  Israel  si  alte  tari au  studiat  tema  pt  imblanzire  si cresterea  bondarilor si  au  ajuns sa  treca  de  necazul  hibernarii  in  pamant  prin  hibernarea  reginii  in  mediu  artificial.Deci.. no  problem.
In  contextul ca  nu  facem  rau  albinelor ,eu  as  zice  ca  nici  bine  nu  le  facem.Ar  mai  fi  si  chestia  ca  pana  ajunge  vorba  la  urechea  hotului si  sa  vezi  stupi  furati  si  dusi  in  sere.Pe  aici  s-au  furat  stupine  intregi  , stupi  model  layens,usor  de  incarcat si  bagati  in  sere  pana  la  epuizare,dupa  care  se  abandonau  in  voia  soartei.Asa  ca ...e  rentabil  pt  hoti.

Kov iulian

#10
Nu stiu cum e polenizarea asta in sere dar va pot spun la ce imi foloseste mie solarul .

Il folosesc atunci cand am famili sau roiuri care nu mai au hrana sau au neosemoza(diaree )  le introduc in solar cum e acum pe vremea asta cand mai iese soarele .

In solar temperaturaajunge si la 18-20 de grade sub actiunea razalor soarelui, sa vedeti ce frumos ies albinutele la curatit .

bucovineanu

Nu raman albinele pe folie incercand sa iasa afara?

D006

#12
youtu.be/RWl7_PMttp://yPlVU

Manipularea  bondarilor a  dus  la  nemultumirea  apicultorilor  .

D006

Citat din: bucovineanu din Februarie 24, 2012, 10:43:22 AM
Nu raman albinele pe folie incercand sa iasa afara?

Culegatoarele  batrane care  se  adapteza  mai  greu in noua experienta vor  muri prin  incercarea  de  a  iesi  afara.Asta  ar  fi  partea  cea  mai  proasta  dupa  cum  zic  expertii  in  polenizare .