iernare la fundul gol

Creat de zbye, Noiembrie 11, 2011, 04:35:49 PM

« precedentul - următorul »

joohny

Va salut.Deci peste cuib am folie total,podisorul care este din sita total,peste podisor o bucata de patura ,capacul in care am polistiren de 2 cm si binenteles tabla de pe capac.O sa ma mai documentez dupa care o sa-mi scriu datele la profil,ceva imi scapa la modul cum sa completez datele la profil.Dar cine este amabil imi va raspunde si cu mai putine date la profil.Sanatate.

Tamu

Intra la Profil. In pagina care se deschide vei gasi Modificare profil. Duci mouse-ul pe el si se vor derula in jos cateva optiuni printre care si Profil pe forum. Intri acolo, poti sa-ti pui avatar si sa-ti treci datele personale. Te descurci tu mai departe.  :hi:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Kiwi Bee

Citat din: joohny din Octombrie 07, 2013, 07:50:43 PM
Va salut.Deci peste cuib am folie total,podisorul care este din sita total,peste podisor o bucata de patura ,capacul in care am polistiren de 2 cm si binenteles tabla de pe capac.O sa ma mai documentez dupa care o sa-mi scriu datele la profil,ceva imi scapa la modul cum sa completez datele la profil.Dar cine este amabil imi va raspunde si cu mai putine date la profil.Sanatate.

Eu intre folie si polistiren nu mai pun nimic.

G. Iulian

Joohny intri la profil pe forum și completezi la rubrica text personal localitatea și vârsta sau ce mai vrei tu.  :cu plăcere:  :hi:

bismark

   Eu zic sa nu ne aventuram cu fundul gol, cind va fi afara -20 grade mai mult timp, ingheata tot.Eu nu risc daca mai sint si ierni blinde,este un noroc dar nu facem loterie.Le voi impacheta bine cu o mica fanta pentru reducere condens, in opusul ghemului.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bucovineanu

Eu nu imi permit sa ies din casa cu fundul gol nici atunci cand afara sunt peste 30 de grade. In nici un caz atunci cand sunt minus 20.  =)) =)) =))

romikele

Citat din: bucovineanu din Octombrie 08, 2013, 06:51:36 PM
Eu nu imi permit sa ies din casa cu fundul gol nici atunci cand afara sunt peste 30 de grade. In nici un caz atunci cand sunt minus 20.  =)) =)) =))

... nici nu e indicat dacă nu ai partea superioară etanșată cu folie  =))

sorinma

Si folia sa nu fie transparenta....  :yes:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Vyktor

Vin si eu cu o intrebare
Poate s-a scris si mie mi-a scapat. Folia se pune direct peste rame sau trebuie puse doua betisoare  si apoi folia ?

Tamu

Personal am pus cate doua betisoare cu inaltime de vreo 7 mm.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Nu e nevoie de betisoare, albinele construiesc stalpisori de ceara cu care salta folia.
Asta e si un semn care ne spune cat de puternica e familia, dupa numarul stalpisorilor, grosimea si culoarea cerii.
Daca ceara e de culoare deschisa, ea e produsa de albine, asta fiind un semn bun.
Daca e de culoare inchisa, ea e refolosita din fagurii vechi.
Lipsa acestor excrescente de ceara indica o putere neacceptabil de mica a entitatii biologice, fiind necesare masuri urgente de unificare.

joohny

Va salut.Am mai inaintat un pic cu profilul.D-le Romikle,la mine roiurile au crescut stilpisori de ceara deschisa in rest fam. au cladit stilpisori de ceara maronie iar unele au cladit insa nu prea multi stilpisori.Dar cei mai multi stilpisori sint facuti inspre diafragma.Ce sa inteleg acum?Sanatate.

romikele

Albinele au nevoie de aer. Cand vor simti curent in exces vor propoliza marginile foliei.
Aprecieri mai utile ale puterii familiilor ori a capacitatii acestora de a cladi faguri se fac in primavara, la pomii fructiferi.
Acum e de ajuns sa le asiguram provizii suficiente si de calitate, sa le ferim de daunatori (gratii la urdinis contra soarecilor) si sa le asiguram liniste si caldura.

kamy

Citat din: cipriene din Decembrie 19, 2011, 01:11:01 AM
Citat din: justy din Noiembrie 12, 2011, 09:26:32 PM
ca tot veni vorba de impachetat sa va spun cum am facut eu:
Am stupi de 10/12 rame, cuib pe 6/7 rame.
Am tras ramele pe mijlocul stupului. am pus pe ambele parti polistiren extrudat de 2 cm. peste rame am pus folie care curge in lateral de o parte si de alta peste polistiren. peste folie am pus un covoras de iuta care cuprinde si lateralele dintr/o parte intr/alta. la final peste stup am pus o alta folie, apoi podisorul de sita , si capacul. Ierneaza de n-au treaba!
la cei care au fund urdinisul este deschis la 6 cm
la cei care au plasa am introdus tabla insa cu rama (din spate) in jos astfel ca a ramas fanta aceea libera pentru aerisire, nu i/am lasat chiar in fundul gol.

Daca sesizati ceva erori va rog sa ma atentionati.


ma scuzati ca intervin, dar eu nu sunt adeptul impachetarii stupilor. eu cred ca atata infofoleala chiar strica. undeva am citit ca o familie a iernat intr-un clopot undeva in siberia.
nu frigul omoara albina, ci bolile si foamea :wink:
Acolo scria de  clopotnita nu de clopot!

L. Apis

Nu stiu cum se comporta albinele la -20 grade dar la -18 grade anul trecut albinele mele au trecut cu bine avad deschis suberul 1/2 din fundul stupului. Cred ca ar rezista si la - 20 grade.