O mica dezbatere PRET / roi si familie albine

Creat de tassevasi, Februarie 27, 2011, 04:57:54 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Piata regleaza pretul
Pretul in acest an este dat de apicultorii din masura 141 si 112

pharaonu75

Citat din: filip din Februarie 28, 2011, 12:00:56 PM
"Domnule Filip puteti detalia putin cazul dumneavoastra? de ce pierderi asa mari? Ce a dus la asta?"
Un raspuns cert nu pot da.
Tratamente am facut cu Varachet forte si Mavrirol.
Am banuit ca ar putea fi foitele,dar fenomenul e raspandit si la cei care au cojnite
Toti apicultorii cu experienta zic ca e un virus.
In toamna stupi impachetati pe 6-7 rame acum sunt pe 2-3 rame maxim,asta la cei care mai traiesc.
In zona mea sunt sute de stupi morti.
Astept sa se incalzeasca timpul sa vad ce pot face.
Apropos,miere au toti sa mai treaca o iarna[Miere de calitate}

Daca spuneti ca au toate conditiile asigurate si tratamente facute, dar totusi mor familii intregi de albine, incerc si eu o intrebare:
Nu cumva o fi de vina mierea?
Poate au si miere de mana in faguri, sau poate a fost infestata cu cine stie ce substanta in timpul culesului, devenind toxica!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: MAPE 48 din Februarie 28, 2011, 08:46:23 PM
Piata regleaza pretul
Pretul in acest an este dat de apicultorii din masura 141 si 112

pe naiba
asta e stilul "pur romanesc"... TUNUL  :finger:
de ce de paste se scumpesc ouale si mielul?
de ce de craciun se scumpesc brazii si porcii?
de ce de 1 si 8 martie se scumpesc florile?
extrapoland...
de ce cand apar masurile de sprijin finaciar, se scumpesc stupii?

in loc nea ion sa vanda 10 stupi cu 250 lei = 2.500 lei
asteapta o pleasca (daca pica, pica) si abia reusesc sa dea 5 stupi la 500 lei, deci tot 2.500 lei

asa cum spuneai... cererea face pretul, dar TUNUL sa fie TEAPAN
oare de ce noi romanii nu putem invata ca cel mai bine se castiga din cumulul cantitate + calitate, nu numai din valoarea umflata artificial?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ilalexandru

Domnule Filip unde a-ti fost in pastoral la floarea soarelui? apoi ceva menta sau alte culesuri de intretinere? Tratamentul cu mavrirol cand l-ati facut? dar ultimul cu varachet? Matcile sunt din anul 2010 majoritatea sau si din anii anteriori? Albia moarta in stupi sau disparuta in totalitate? Multe intrebari care o sa nasca si mai multe...
Am zis ca si la mine sunt cazuri izolate...unul, doi pe pavilion, unu doi la cei de pe jos. Ce e ciudat e ca dintr-o data o iau inapoi....nici o urma de nimic. Stup pe 6 rame la sf de septembrie, pe 3 rame in noiembrie si lasat pe doua la inceputul lui februarie. Erau 2 rame pline. Acum sa vedem cum se va prezenta la primul control din martie. Cand i-am pus turta acum doua zile era acolo. Am pus totul pe seama paduchilor....a avut puiet pana tarziu, paduchele a stat in celule, albina uzata si stresata. Acum sa vad daca se mentine asa sau se duce cu totul.
Dar la dumneavoastra daca fenomenul se prezinta la toti stupiii....e foarte ciudat. Anul acesta tratament cu mavrirol in august...cand a fost facut la dumnaevoastra?

ilalexandru

Anul trecut in martie cat era pretul la salcam la procesatori? 10 lei! cat era rama cu albine? 25-30 lei. Acum cat e mierea de salcam? 15 lei! adica crestere de 50%. Corect ar fi ca si pretul ramei sa creasca cam tot cu 50 %. Merita sa dai si 40-50 lei pe o rama...dar sa te lase omul sa alegi familiile care vrei tu. Daca ti le numeste el...e teapa. Daca le alegi din gramada....te poti tepui tu singur

tassevasi

  :) Domn Alex ,dupa cum spuneti ,ori cum faci ,teapa tot ei .
   Va repet ,persoana mi,e unchi ,are de peste 45 ani stupi ,e om serios , nu,i ca mine de 4 ani ,omul vrea sa ma ajute ,dar nu vrea sa,i slabeasca pe,ai lui rau .
   Pe acest lucru ma bazez si poate nu mi,o trage . :) :)
   Numai bine  :hi:

ilalexandru

Pune mana si cumpara-i si vorbim in primavara anului 2012. Atunci o sa vedem daca am avut dreptate sau m-am inselat. Sper sa ma insel si sa fie totul bine.

D006

  Daca nu vreti sa luati teapa cumparati familii la 10 aprilie si nu va tocmiti la numar de rame ci la RAME PLINE CU PUIET !!!  dati banul doar daca are minim 5 rame batute cu puiet.

filip

#23
@ pharaonu75,
In august Varachet forte iar la inceputul lunii sept benzi mavrirol,apoi 2 trat varachet.
Fenomenul e si la cei care au iernat pe miere,sirop ori apiinvert

@ ilalexandru,
Nu am facut pastoral nici eu nici ceilalti apicultori.




Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

   Daca stupina nu a fost in pastoral , nu s-a adus material genetic strain , nu s-a intrat in contact cu alte populatii de albine singura explicatie esta ca a fost aplicat un management defectuos al familiei de albine.

tassevasi

Citat din: dragos2006 din Martie 01, 2011, 08:35:31 AM
  Daca nu vreti sa luati teapa cumparati familii la 10 aprilie si nu va tocmiti la numar de rame ci la RAME PLINE CU PUIET !!!  dati banul doar daca are minim 5 rame batute cu puiet.

Asa e D,l  Dragos , dar cine,i ala sa,i scoata din iarna si apoi sa,i vinda ?
  Solutia mea  e ,sa cumpar roi pe 4 ram la salcim1 ,altfel nu rezolv,din pdv financiar .
   Numai bine :hi:

mape 48-petru manea

Citat din: tassevasi din Martie 01, 2011, 09:03:17 PM
Citat din: dragos2006 din Martie 01, 2011, 08:35:31 AM
  Daca nu vreti sa luati teapa cumparati familii la 10 aprilie si nu va tocmiti la numar de rame ci la RAME PLINE CU PUIET !!!  dati banul doar daca are minim 5 rame batute cu puiet.

Asa e D,l  Dragos , dar cine,i ala sa,i scoata din iarna si apoi sa,i vinda ?
  Solutia mea  e ,sa cumpar roi pe 4 ram la salcim1 ,altfel nu rezolv,din pdv financiar .
   Numai bine :hi:
Vinde cei care au stupi multi si putere putina
Binenteles si pretul va fi pe masura

ilalexandru

Citat din: tassevasi
Asa e D,l  Dragos , dar cine,i ala sa,i scoata din iarna si apoi sa,i vinda ?
  Solutia mea  e ,sa cumpar roi pe 4 ram la salcim1 ,altfel nu rezolv,din pdv financiar .
   Numai bine :hi:

Ceea ce incercam noi sa spunem aici e faptul ca ceea ce vreti dumneavoastra sa cumparati s-ar putea sa iasa in primavara urmatoare sau s-ar putea sa se duca peste iarna. Ganditi-va ca sunt apicultori care pierd familii de baza peste iarna... dar un roi format pe 2 rame puiet? Ganditiva asa....ii luati, 1500 lei. Apoi sirop, tratamente, munca si alte alea...iar in primavara ies numai 5-10 si aia pe cate 3 rame. nu e pierdere cam mare pe general? Mai bine cumparati 6 roi de banii aia si anul viitor aveti sanse mai mari sa-i aveti!
Si inca un lucru...un roi pe 2 rame puiet, tot anul va cere investitii in el, fara a va da nimic. Insa un roi pe 5 rame puiet facut la salcam 1, daca aveti tei prin zona, floarea soarelui sau faneata sigur va da si ceva miere. Asta depinde de timp si de zona dumneavoastra. Eu sunt intr-o zona foarte prost melifera...sunt multi care ma vad cu atatia stupi si cred ca totul este foarte simplu...unii s-au apucat si de apicultura...dupa un an, doi, cand au vazut ca nu scot nimic, ca au numai cheltuieli, mortalitate in randul familiilor s-au lasat de meserie. In ziua de azi, apicultura devine o loterie...asa ca luati-o incetul cu incetul

bucovineanu

La discutia de aici se potriveste foarte bine proverbul englezului: " Sunt prea sarac sa cumpar un lucru ieftin"
Pe de alta parte, la noi la romani, e posibil sa cumperi si lucruri proaste cu bani multi.

marian sima

Pretul depide si de zona si de cine ii vinde,daca cauti pe linga orase unde apicultorul este internaut  este bine informat si mai are si o virsta mai mica ,atunci pretul este mare,daca mergi prin sate mai indepartate de oras la 30km apicultorul este mai in virsta si pe copii lui nu-i intereseaza apicultura atunci si pretul este mai mic.