Ce trebuie facut la primul contrl de primavara?

Creat de bucovineanu, Martie 14, 2010, 04:21:57 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Va rog sa punctam inca odata pentru incepatori si nu numai operatiunile ce trebuie facute in stupi la primul control.

andrei_salaj


filip

Te asiguri ca ramele cu miere in apropierea puietului au celule de albina si nu de trantor.Strangi bine cuibul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ioanardelean55

Restrangerea cuibului si inlocuirea materialului folosit la impachtare care este umed, asigurarea rezervelor de hrana ,

Florin-braileanul (FlorinI)

prima inspectie, f scurta a fost pe 27,02, cand am pus turtite de apifonda
nu am umblat in stup, desi albinele zburau, fiind peste 10 grade afara
am zis daca nu au inghetat ele iarna, nu le omor eu puietul primavara
a doua inspectie 14.03.2010
la unii stupi mai hranaci, am pus a 2-a turta
[/url]
urmatoarea inspectie cred ca o sa fie pe 01.04 (nu e pacaleala)  :nono:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Mai intai ne asiguram ca familia are regina, nu trebuie sa o vedem, e suficient sa vedem puiet capacit de albina lucratoare. Ne asiguram ca familia are mancare suficienta. Restrangem cuibul, avand grija ca sa nu schimbam sau sa eliminam ramele care au puiet sau oua. Acum e necesar sa izolam cuibul pentru a asigura conditii bune pentru cresterea puietului. E bine sa folosim folia sau diafragma fixa. Totul trebuie facut rapid pentru a nu raci puietul.

D006

Salut .Cum punem folia sub podisor si o coborim peste ultima rama .

bucovineanu

Eu folosesc diafragme fixe, dar din ce stiu folia se pune peste rame sub podisor si se coboara peste ultima rama. Poate ne spune mai multe cineva care foloseste folia.

filip

Folia in perioada asta se pune  p este ramele cuib   si se coboara     dupa  ultimul  ram din cuib.Are rolul de a mentine caldura in cuib dar principalul rol este de a asigura apa  in crestere puietului   cand albina n u poate zbura  in camp.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sfantul spiridon

deci, punem folia chiar daca nu avem fund cu sita si nu mai lasam doua degete in spate pentru circulatia aerului...asa vom avea apa la puiet...gresesc?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

am restrans cuibul acolo unde am putut face acest lucru, am pus turte cu Protofil, am mai inlocuit rame goale du rame cu miere, am pus folie peste cuib, am mai curatat tavitele.
Daca incepe sa se incalzeasca am sa fac primull tratament cu Varachet.