viata de apicultor ASTAZI

Creat de dragos2006, Aprilie 20, 2009, 05:29:02 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

Incet incet au ajuns sus si asteapta felul doi, care din pacate nu e chiar asa de bun ca primul dar e necesar .

BOB0

Traim o perioada delicata?.Ultima decada a luni Februarie si in primele zile din Mart.au fost zile calduroase ce au determinat ouatul intensiv al matcilor ,mai ales a celor tinere.Aceste cond.meteorologice din acest an cel putin in zona unde am stupina,sunt inedite,pentru mine.Am reusit sa completez rezerva de hrana cu cca. 800-gr.miere amestec salc.+rapita in punga plasata deasupa cuibului la tot efectivul stupinei.Presat fiind de ziua scurta si de nr fam., nu am putut sa reorg. cuibul asa cum se face primavara decat la cca. 30 fam.restul de 80 au ramas cum le-am inchis in toamna.Din obs. mele la fam. unde am reusit reorganizarea,majoritatea au consumat mierea plasand o parte din ea sub forma de coronite pe ramele cu oua si puiet in dif. faze.Rezerve de hrana sunt suf. dar sunt departe de ramele cu pui. iar ramele cu puiet au f. putina miere.Marea mea ingrijorare este ca, se anunta temp.negative( negative pentru zburat) in urm. doua sapt.M-a gandesc sa mai bag o punga cu miere pe cuib intr-o zi saptamana asta ,cand o fi o temp.cat de cat mai acceptabila 7-10 gr. Fac oare bine?

ioanardelean55

Aceasta perioada nu este una delicata ,numai ca noi ne-am obisnuit de cati-va ani sa avem timp frumos in aceasta perioada ,stupari mai in varstra au mai avut asemenea primaveri , si nu au patit nimic albinele , in aceasta iarna albinele au iernat destul de bine , iar acum cand au primit si ceva hrana nu cred sa mai fie probleme , se poate da in continuare turte s-au miere sub diferite forme, nu se intampla nimic efectul e unul benefic .

BOB0

A zi a fost o zi cu soare de 10-12 gr.C Am avut timp sa fac completarile cu hrana (turte ) la toate fam. unde era necesar.Pot sta linistit cca. doua sapt.

ioanardelean55

De ieri am inceput sa tai ramele claditoare care sint pline cu puiet capacit de trintori ,unii stupi au cladit doi faguri artificiali si au mai primit unul , pina acum la pomi a fost bine ,deja trebuie luate masuri pentru prevanirea roitului , astazi e timp frumos ,  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:

orbanstefan64

am observat ca la dvs   vremea ii mai inaintata decit la noi.cind am mers la sf spiridon am trecut prin blaj, alba iar porumbelele erau inflorite  la noi numai dupa 2 saptamini au inflorit.
este bine ca sau dezvoltat asa de bine
la mine abia acum incepe sa capaceasca puietul de trintori :hi:  :hi:  :hi:

ilalexandru

Domnule Ioanardelean55 nu vi se parca o munca in plus si o risipa din partea albinele acele rame claditoare cu puiet de trantori? Pt acea rama se consuma cam un 1,5 kg miere, plus o cantitate insemnata de pastura pt cresterea respectivului puiet de trantori pe care dumneavoastra il aruncati. Nu ar fi fost mai buna o rama de puiet in plus si un tratament facut impotriva paduchilor? sincer, nu folosesc metoda asta. Presupun ca oricum puiet de trantori aveti si pe celelalte rame in partea lor superioara(nu chiar la toate ramele). A-ti incercat sa vedeti gradul de infestare pe o asemenea rama, cel putin acum in luna aprilie?

ioanardelean55

La mine rama clditoare e sub hranitor in aceasta perioada , nu consider ca e o risipa , din partea albinelor ,ci dimpotriva , e un cistig pentru-ca am nevoie de ceara ,si cu rama claditoare se poate realiza oparte din ceara de care este nevoie in stupina  , exista totusi o diferenta intre stupii care au rama claditoare si cei care nu au ,in sensul ca fam. de albine are instinctul natural de a creste trintori si strica mult ramele in partea superioara cei care nu au rama claditoare in comparatie cu cei care au ,va spun din experienta .La salcim nu o mai pun numai dupa cind incep sa fac roi si scot rame cu puiet din stupii de baza pentru a intari roi atunci pun chiar o ram normala dar fara sirma . Chiar si faguri artificiali de multe ori sint prost caditi ,in aceasta primavara am gasit doar o foita cu unele celule de trintor in rest toate au fost cladite perfect .Pe o parte a unei rme descapacite am gasit doar doi paraziti , insa ,,Paza buna trece primejdia rea ". parerea mea e ca cine foloseste rama clditoare nu pierde nimic ci dimpotriva are numai de cistigat .

sfantul spiridon

trebuie sa tinem cont ca productia de ceara este o reactie naturala a albinelor ce nu trebuie neglijata...astazi am spart si eu cuiburile...se anunta o saptamana frumoasa...nu stiu ce sa mai zic....o vreme asa urata primavara nu am vazut de mult...poate ca exagerez eu...sau poate sunt prea nerabdator :sad:
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

ioanardelean55

A doua recolta din acest an ,

apicmd

shi  ce veti  face cu fagurii?
BPR!!!!

ioanardelean55


ioanardelean55

Desi au fost doar 13 grade nu m-au lasat sa stau linistit , in prima faza au iesit dar s-au intors iar peste o ora  (14 ) , au plecat din nou fara a se mai razgindi .