viata de apicultor ASTAZI

Creat de dragos2006, Aprilie 20, 2009, 05:29:02 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55

la amiaza am dat zapade jos de pe capace si scindura de zbor incepuse sa se topeasca, :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

bucovineanu

Eu nu dau niciodata zapada de pe acoperis sau de pe scandurica de zbor. Sub zapada ierneaza mai dine si oricum atunci cand e cald si albinele trebuie sa zboare zapada se va fi topit oricum.

ioanardelean55

cind e caldut si incepe sa curga apa din zapada se infiltreaza pe orice gaurice s-au se prelinge pe lada si lemnul absoarbe apa ceeace nu e bine , alt lucru ce se poate intimpla e sa picure apa pe scindua de zbor si la stupii plecati pe spate apa intra inauntru intotdeauna am considerat ca e mai bine sa o dau jos ,,

alex_sa

ieri am facut o inspectie exterioara si am observat la doi stupi caci au condens curgea pe urdinis afara ce sale fac?

ApisAntim

lasale o fanta in podisor in partea opusa a urdinisului pentru evacuarea condensului :hi:

ioanardelean55

aveti folie deasupra ? la ora asta asa condens mare !!!! poate fi apa din infiltratii de la topirea zapezii, :hi:  :hi:

filip

Citat din: alex_saieri am facut o inspectie exterioara si am observat la doi stupi caci au condens curgea pe urdinis afara ce sale fac?
Cred ca au puiet mult deja,fi cu ochii pe ei cand sunt 15 grade verifica-i.Normal condensul apare cand e puiet in stupi iar afara-i frig.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

alex_sa

nu am folie am podisor de lemn si peste un sac de iuta
mai mult ca sigur au puiet au fost zile foarte calduroase

ioanardelean55

doresc tuturor apicultorilor si nu numai ,,,,SARBATORII  FERICITE ,,,, ginduri bune,,,, ptr, noul an ,
    unitate = putere
   dezbinare = bezmeticire
  LA MULTII ANI

milu56

CRACIUN FERICIT! Toti apicultorii romani sa se bucure cu sanatate de SARBATORI FERICITE! O unire ca sa avem prosperitate,la anu si LA MULTI ANI! :hi:

D006

In prag de an nou .2010.  cu mult respect si stima ,urez tuturor moderatorilor , apicultorilor   si celor ce indragesc albinele si inteleg rolul  lor. La multi ani ,regine  tinere,trantori aprigi si sanatate  multa  pentru  a ingriji, aceasta mica creatie  ce este  pentru noi viata .dragoste si  speranta.

bucovineanu

Din pacate, sau pote din fericire nu avem moderatori. :razz:  :razz:  :razz:
Oricum multumim pentru urari si iti urez si eu bun venit pe forum, iar pentru noul an multa sanatate tie si albinelor  si numai succese. Asteptam cat mai multe postari interesante.

ioanardelean55

tuturor categoriilor de apicultori,,,,incepatori,amatori si profesionisti ,,,va doresc un an nou fericit multa sanatate si voie buna,,,, :hi:  :hi:  :hi:  :hi:  :hi:
    LA MULTII ANI

ioanardelean55

temperatura +10 veselie in stupina aproape la toti stupi .

ioanardelean55

multa sanatate fericira si viata lunga la toti apicultorii de pe acest forum cu numele de IOAN ,,IOANA, SI ION ,,,,,,,,,,, LA MULTI ANI,,,,,,,,,