viata de apicultor ASTAZI

Creat de dragos2006, Aprilie 20, 2009, 05:29:02 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Sa sti ca asa este,lucrand in el se mai inblanzeste,dar nu de tot,poate in timp,cel mai bine sa le schimbi matca.

ioanardelean55

o vizita scurta in stupina totul  OK, am inceput sa asamblez primele rame necesare in 2010 treaba asta o fac dupa orele de program mai ales seara in timpul liber . :hi:  :hi:  :hi:  :hi:

ioanardelean55

am deschis citiva stupi , nu am vazut decit coroanele cu miere ,liniste , totul bine pina acum sa vedem mai incolo.

D006

A plouat Sambata considerabil. Marunt dar consistent aproape o zi si o noapte. Duminica soare si azi soare. Am mers pe la albine si activitate mare. Intra si ies la ingramadeala si multe aduc polen. O sa intru in ei saptamana asta sa vad cum stau cu spatiul fiecare ca se anunta o saptamana cu soare si caldutza si vor avea cules bogat.
La munca tocmai am pus mana pe niste scandura superba pt lazi. 3/4 de inch (2cm) pe 11 inch(28cm) lunga de vreo 3m. Am luat 5 scanduri chiar daca am cam facut depozit ca nu am mai facut cutii de un timp. Am deja lemn taiat pt 30 de cutii si netaiat pt inca 50.

dumi44

Citat din: ioanardelean55am deschis citiva stupi , nu am vazut decit coroanele cu miere ,liniste , totul bine pina acum sa vedem mai incolo.

   La ce temperatura ati deschis lazile ?

ioanardelean55

poti deschide lazile mai ales in aceasta perioada cind nu e prea frig si ghemul e inca destul de jos cum am spus nici nu se vedeau albinele ,insa fara zgonot ,a fost curiozitate mea sa vad cum decurge iernarea ,saptamina trecuta am fost la un prieten incepator sa ii vad stupii norocul lui ,din 5 citi am deschis doi erau deja sus ,

D006


ioanardelean55

are 25 nu am stat sa ii verificam pe toti dar a facut-o el. a zis ca au mai fost asa ,serbet,

D006

Citat din: ioanardelean55poti deschide lazile mai ales in aceasta perioada cind nu e prea frig si ghemul e inca destul de jos cum am spus nici nu se vedeau albinele ,insa fara zgonot ,a fost curiozitate mea sa vad cum decurge iernarea ,saptamina trecuta am fost la un prieten incepator sa ii vad stupii norocul lui ,din 5 citi am deschis doi erau deja sus ,
Din ce material erau confectionate diafragmele?Ma refer la stupii prietenului.

ioanardelean55

diafragme normale rama din brad in mijloc pfl.

marinica

Citat din: ioanardelean55poti deschide lazile mai ales in aceasta perioada cind nu e prea frig si ghemul e inca destul de jos cum am spus nici nu se vedeau albinele ,insa fara zgonot ,a fost curiozitate mea sa vad cum decurge iernarea ,saptamina trecuta am fost la un prieten incepator sa ii vad stupii norocul lui ,din 5 citi am deschis doi erau deja sus ,
ce avea prietenul mata sub capac ca si impachetare?polistiren?

D006

Si care ajung sus credeti ca nu mai au mancare?

ioanardelean55

nu va faceti probleme el nu a stiut cita miere trebuie sa aiba ptr,iarna,iar printre ei erau si roi luati in septembrie ,am postet convins fiind ca mai sint si alti in asemenea situatii , si stau linistiti ,ca si prietenul meu,

D006

Da nu-mi fac eu probleme eu vreau sa spun ca si atunci cand albina este sus mai au mancare pentru ca ghemul nu se formeaza pe toata lungimea ramei si nu trebuie acum sa intervenim cu turte sau altceva ca doar nu leam bagat pe iarna cu 2-3 kg miere  daca vrem intradevar sa vedem undei ghemu din curiozitate ne uitam cand avem -8-10grade si atunci in perioada asta intradevar nu prea vedem albine dar in rest nu avem ce le face acum, o familie de albine nu se poate tine toata iarna cu turta si miere la punga sau altceva ar trebuii sa aiba macare  pana in ianuarie -februarie si de acolo mai departe mai putem face ceva dar asta nu trebuie sa fie o regula ci o intamplare sa ai cateva la suta nui o mare problema .

ioanardelean55

ai dreptate D-le Liviu numai ca nu era miere deloc in partea superioara altfel s-ar fi vazut ceva coroane ,de  fapt eu am un obicei ,cintaresc lada cu mina ,dupa greutate i-ti poti da seama ce e inauntru ,iar in cez  extrem ,se poate salv cu turte pina in primavara ,