Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Toamna trecuta dupa ce am intrerupt cresterea reginelor aveam in stupul crescator doua familii cu regine pe capete si compartimentul crescator din mijloc foarte bine populate. Am izolat compartimentul din mijloc de cele 2 familii cu regine si am incercat sa ii dau o regina imperecheata. Nu a primit regina nicicum, desi avea inca puiet capacit si mult albine tinere. Dupa ce mi-a omorat doua regine am incercat unirea cu un roi folosind acea rama cu plasa pe ambele parti, prezentata in doua filme pe forum. Am respectat intru totul cele prezentate in filme, ba chiar am lasat un timp mai lung pana am facut unificarea. Mi -a omorat si regina din roi.
In octombrie cand vremea se racise am scuturat albinele de pe o rama cu miere capacita si am scuturat pe acea rama albinele dintr-un nucleu de imperechere aproximativ 200 de albine, inclusiv regina. Am pus peste albine si regina o colivie capac mai mare, cam cat o jumatate de rama, cu marginile infipte pana in mijlocul ramei. Am introdus acea rama in mijlocul cuibului familiei orfane. Am asteptat sa se raceasca de tot vremea. Am deschis stupul abia cu cateva zile in urma cand erau 4 grade . Cand am ridicat colivia de pe rama, mierea era consumata in mare parte, dar nu mai era regina. La o privire mai atenta am vazut-o pe aceeasi rama, fiind in bune conditii. Fusese eliberata de ceva timp de catre albine.
Nu pot spune ca metoda respectiva e sigura, dar poate fi incercata pentru a salva o familie rebela, care la temperaturi scazute are sanse foarte mari sa accepte regina.

MirceaCalin

LA MULŢI ANI cu multă sănătate şi bucurii dom'Vasile !
Şi încă o dată mulţumiri pentru regina trimisă !!!

NiKoN

Un an 2015 cu sanatate, dorinte implinite si putere de munca! La multi ani!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

roi_ag

Citat din: bucovineanu din Decembrie 31, 2014, 08:28:16 PM
Dupa ce mi-a omorat doua regine am incercat unirea cu un roi.
In fiecare an la schimbarea matcilor sunt familii care nu accepta matcile introduse. In 2013 
o familie mi-a omorat 2 matci ,pe a-3-a au lasat-o sa oua cat palma si au omorat-o si si-au tras
botci salvare ,le-am rupt si le-am introdus alta matca pe care au primit-o . In 2014 o familie
i-mi omoara prima matca , introduc a-2-a matca si ultima pe care o mai aveam, o tin incaierata
vreo saptamana, ii termina aripi , picioare stg.-dr. , o elibereaza , oua si ierneaza cu ea dar in
primavara trebuie sa o elimin eu si sa-l unific cu alta familie. In general 10-15 % din familii nu
primesc matca introdusa indiferent de metoda  de introducare aplicata . Un procent de
100% acceptare au fost la unificarea nucleelor de imperechere cu familia caruia ii schimbam
matca in luna octombrie.
D-nule Bucovineanu ma abonez in  2015 la dumneavoastra ptr. cateva matci pentru a introduce
sange nou in stupina.
Sa aveti un 2015 cu sanatate si prosperitate ! La multi ani ! : sampanie:

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

LA MULTI ANI  VASILE si multa sanatate

Vyktor

Sa aveti parte de ani multi si fericiti.
LA MULTI ANI!  : sampanie:

maximotgv

La multi ani, domnule Vasile!  :happy_birthday:

mosunick

LA multi ani, cu sanatate, matci frumoase si clienti buni!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

G. Iulian


stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

bio


bucovineanu

Va multumesc dragi colegi pentru urarile pe care mi le-ati facut. Acum la inceput de an va urez si eu sa aveti multa sanatate, bucurii, albine sanatoase si multa miere in butoaie.
               L A  M U L T I  A N I !