stupii mei

Creat de antiopa din ardeal, Iulie 06, 2014, 11:31:35 AM

« precedentul - următorul »

romikele

A 2-a e babana rau, poate de aceea face nazuri...

antiopa din ardeal

  A patit cineva asa ceva?
Este vorba de infestarea cu varroa care mi se pare a fi fara precedent.
Incepand cu 12 august am facut tratament cu VF la interval de 6/7 zile. La primul tratament au cazut multi, de ordinul sutelor la fel cum s-a intamplat in fiecare an, la cel de-al 2-lea au cazut la fel de multi, lucru normal iar la cel de-al 3-lea au cazut la fel de multi. La interval de 7 zile dupa al 3-lea tratament vazand ca puietul se imputineaza am facut inca un tratament la care au cazut tot la fel de multi paduchi. De obicei ma opream dupa 4 tratamente deoarece la ultimul mai cadeau pana in 100 buc. In continuare am mai facut 2 tratamente la interval de 6-7 zile si surpriza a fost ca la fiecare au cazut la fel de multi. Duminica dupa 7 zile de la ultimul tratament, convins ca am scapat de paraziti am facut prin sondaj tratament la 2 familii pe care le-am ferificat inainte, una fara puiet si una cu petice de puiet de un sfert de palma pe 2 rame. La 10 minute de la tratament in ambii am gasit in jur de 50 varroa cazuti, dupa 2 ore in ambii erau din nou cazuti cateva sute. Timpul nu mi-a permis sa repet tratamentul si la celelalte familii, la cele tratate am curatat tablele de la fundurile AV. Si ieri la 2 zile de la tratament am facut tratamentul 7 la toata stupina. Cu aceasta ocazie am verificat cele 2 table curatate. La stupul cu petice de puiet erau cazuti in jur la 100 dar la stupul fara puiet  au cazut din nou f multi. Pun 2 poze cu varroa imprastiati pe tabla de fund si cu ei adunati.

tinumaftei

În primăvară și vară ce tratamente ai făcut?

bucovineanu

E foarte mare infestarea. Nu am avut niciodata asa o infestare si sa cada multi paraziti dupa asa de multe tratamente. Ce doza ai folosit pentru o familie, cea indicata in prospect sau ceva in plus?

dodo79

Am eu benzi de mavrirol aduse din china.
Am pus in august si le-am schimbat saptamana trecuta.
Saptamana trecuta nu au mai cazut deloc.alte tratamente nu am mai facut

tinumaftei


antiopa din ardeal

 In primavara-vara recunosc ca nu am facut nici un tratament. Infestarea cu varroa o urmaresc pe rama claditoare. Dupa observatiile mele, in timpul verii nu a fost o infestare mai mare decat in anii trecuti. Pe orice rama claditoare am incercat nu am gasit mai mult de 3 varroa descapacind cu furculita puietul de trantori de 2-3 ori pe fiecare fata a ramei. Mai mult, in aceeasi localitate mai este un stupar cu multe familii care a facut tratamente si in primavara vara si situatia spune ca e la fel ca la mine. In plus niciunul nu a fost plecat cu stupii si nici stupi straini nu au fost in zona.

Am folosit 5 picaturi de VF la o lada de 20 rame


tinumaftei

Cat puiet căpăcit mai aveți în stup? Albina tânără cu aripi mutilate se văd la urdinis?

oroles

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 29, 2016, 11:50:02 AM
Dupa observatiile mele, in timpul verii nu a fost o infestare mai mare decat in anii trecuti. Pe orice rama claditoare am incercat nu am gasit mai mult de 3 varroa descapacind cu furculita puietul de trantori de 2-3 ori pe fiecare fata a ramei. Mai mult, in aceeasi localitate mai este un stupar cu multe familii care a facut tratamente si in primavara vara si situatia spune ca e la fel ca la mine. In plus niciunul nu a fost plecat cu stupii si nici stupi straini nu au fost in zona.

Am folosit 5 picaturi de VF la o lada de 20 rame
Aprecierea infestarii se face cel mai bine in lipsa puietului. Am mai povestit cum la tratamentul de la sfârsitul verii cădeau 2-3 păduchi si in câteva săptămâni, după eclozarea puietului cadeau zeci. Vara nici eu nu fac tratament. Primăvara cel puțin un tratament. Daca apuc sa fac doua si nu începe culesul e si mai bine. Oricum, asa ceva nu am vazut pana acum.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Septembrie 29, 2016, 04:25:32 PM
...
  Primăvara cel puțin un tratament. Daca apuc sa fac doua si nu începe culesul e si mai bine. Oricum, asa ceva nu am vazut pana acum.

  Se zice ca daca avem puiet, pe albine sunt 10-15% din totalul paduchilor. Daca facem un singur tratament in primavara, omoram deci cam 15% din paduchi. Daca facem trei la 7 zile, omoram sub 50% dar tot am redus din incarcare. Daca facem si mai dese, umplem stupul de chimicale. Eu fac numai toamna, dar constat ca incepe sa nu ajunga.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Din observatiile a citiva ani, am constatat ca atunci cind stupii stateau in plin soare aveam varooa masiv fata de anii de cind ii protejez de caldura cu poliester pus direct pe capace si o ventilatie buna antivarooa pe fundul stupului si capac.Cu respect ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: bismark din Septembrie 29, 2016, 08:02:18 PM
   Din observatiile a citiva ani, am constatat ca atunci cind stupii stateau in plin soare aveam varooa masiv fata de anii de cind ii protejez de caldura cu poliester pus direct pe capace si o ventilatie buna antivarooa pe fundul stupului si capac.Cu respect ^:)^ :bzz:
Ar trebui sa fie invers. Varooa prefera temperatura mai redusa, zonele periferice ale cuibului. In principiu nu trece pe puiet de lucratoare decat in lipsa puietului de trantor.
Pe la 40-41 grade varooa moare!! Albinele rezista la temperatura mai ridicata.

bucovineanu

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 29, 2016, 11:50:02 AM
In primavara-vara recunosc ca nu am facut nici un tratament. Infestarea cu varroa o urmaresc pe rama claditoare. Dupa observatiile mele, in timpul verii nu a fost o infestare mai mare decat in anii trecuti. Pe orice rama claditoare am incercat nu am gasit mai mult de 3 varroa descapacind cu furculita puietul de trantori de 2-3 ori pe fiecare fata a ramei. Mai mult, in aceeasi localitate mai este un stupar cu multe familii care a facut tratamente si in primavara vara si situatia spune ca e la fel ca la mine. In plus niciunul nu a fost plecat cu stupii si nici stupi straini nu au fost in zona.

Am folosit 5 picaturi de VF la o lada de 20 rame


Controlul infestarii descapacind puietul de trantori nu da rezultate concludente. Cu ani in urma controlam si eu puietul din rama claditoare. Intr-un an nu am gasit deloc paraziti pe puietul din ramele claditoare. In toamna am fost uimit cati paraziti au cazut. Si eu tratam pana acum cativa ani numai toamna. Acum fac cate un tratament la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august, deoarece daca astept pana in septembrie depopularea e foarte mare.
La stupii de 20 de rame se pot pune fara probleme 6 picaturi. Unii pun chiar sapte daca stupii nu sunt bine etansati. E foarte important ca sa nu se piarda fumul rezultat in urma tratamentului. Podisoarele trebuie bine etansate prin acoperire cu o paturica sau folie si urdinisul inchis 20 de minute.
Este obligatoriu ca cel putin un tratament din toamna sa se faca in lipsa puietului. Daca familiile intra in iarna cu un numar relativ mare de paduchi, multi dintre ei ajung in primavara si odata scapati in celulele cu puiet capacit nu prea mai putem scapa de ei si se vor inmulti in progresie geometrica. Pe langa tratamentul cu varachet mai trebuie inca o substanta administrata in asa fel incat sa fie eliberata in timp mai  indelungat, (fitile sau benzi).

bmdna

#43
Citat din: tinumaftei din Septembrie 29, 2016, 08:09:14 PM
Citat din: bismark din Septembrie 29, 2016, 08:02:18 PM
   Din observatiile a citiva ani, am constatat ca atunci cind stupii stateau in plin soare aveam varooa masiv fata de anii de cind ii protejez de caldura cu poliester pus direct pe capace si o ventilatie buna antivarooa pe fundul stupului si capac.Cu respect ^:)^ :bzz:
Ar trebui sa fie invers. Varooa prefera temperatura mai redusa, zonele periferice ale cuibului. In principiu nu trece pe puiet de lucratoare decat in lipsa puietului de trantor.
Pe la 40-41 grade varooa moare!! Albinele rezista la temperatura mai ridicata.
Bine ar fi sa moara varroa la 40-41 de grade, Dar, din pacate, nu este asa.
Pe la 44 de grade abia simte ca ceva este in neregula si incepe sa iasa dintre segmentele albinei. Moartea varroa se produce la 48 de grade.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tinumaftei

Citat din: bmdna din Septembrie 29, 2016, 09:08:15 PM
Bine ar fi sa moara varroa la 40-41 de grade, Dar, din pacate, nu este asa.
Pe la 44 de grade abia simte ca ceva este in neregula si incepe sa iasa dintre segmentele albinei. Moartea varroa se produce la 48 de grade.
E posibil sa ma insel asupra valorii insa nu asupra sensibilitatii fata de caldura de peste 37 grade. Am citit un studiu sarbesc prin anii 2000 si am retinut similitudinile cu corpul omenesc..