Cui serveste Brexit-ul?

Creat de oroles, Iunie 24, 2016, 10:57:29 AM

« precedentul - următorul »

oroles

In mod clar cred ca rusii dau petrecere diseara. E o gura de oxigen buna pentru economia ruseasca. Americanii se bucura si ei, dar in tacere.  :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cipi

Mai bine zis, pe cine deserveste Brexit-ul? pe romanii care lucreaza in strainatate, pe noi care muncim pe plantatia condusa de acesti penali?

yulian

Nemtii is tot mai veseli...de data asta nu le-a mai tras-o cu tancurile...ci cu un referendum, pentru care englezoii vor plati scump ingamfarea tipica. Din partea mea...vant la pupa...meritau oricum scosi si fara referendum..betivi si puturosi  :nebun:

vulpea

eu zic ca,in acest moment, nu cred ca e inteligent sa ne 'avantam' asa,pentru ca nu se stie.oricum eu nu sant pentru UE,e o constructie artificiala si 'contra firii'(germano-francez ? = colaborationismul Vishi=De Gaulle ce-ar fi zis ?)

vulpea

PS.nemtii sa fie mai 'tango' ca,de cand 's-au nascut',au avut prostul obicei sa-si dea ,la apogeu,cu dreptul in stangul!

pad3

cine stie paritatea rubla-euro ? e timpul sa convertim economiile  ))/ ))/
somnul ratiunii naste monstri

pad3

teoria mea e ca americanii sunt in spatele brexitului. au cel mai mult de castigat; destrama uniunea care era un competitor economic si le lasa cale libera pe flancurile rusilor
somnul ratiunii naste monstri

maximotgv

Asta cu flancurile nu am inteles-o!  :uimit:

vulpea

p3,nu cred ca e corecta afirmatia cu USA/R.nu numai USA castiga ci implicit si 'BREXIT.ul'.nu crezi ca USA poate sa joace la '2 capete' cu UE ? si chiar nu crezi ca asa GB are cel mai mult de castigat,chiar si fara sa mai aibe contributii la UE ? numai in seama USA va ramine politica 'in coada de peste'!(bineinteles in avantajul USA+GB).nu inteleg dece tot se uita "rudenia",de sange chiar, dintre USA si GB.

pharaonu75

Citat din: pad3 din Iunie 24, 2016, 04:36:08 PM
teoria mea e ca americanii sunt in spatele brexitului. au cel mai mult de castigat; destrama uniunea care era un competitor economic si le lasa cale libera pe flancurile rusilor

Idem
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pad3

Citat din: maximotgv din Iunie 24, 2016, 07:42:35 PM
Asta cu flancurile nu am inteles-o!  :uimit:
rusii tin sub control uniunea europeana si ii santajeaza sa limiteze bazele nato la frontiere. daca ue dispare atunci americanii vor gasi niste fraieri gen RO unde sa comaseze masiv trupe si sa-i intarate pe rusi. evident ei nu au ce pierde daca se declanseaza inca un razboi in europa, din contra, e scenariul lor favorit sa deschida linii de front pe terenul altora
somnul ratiunii naste monstri

stefan1

  Eu ma mir cati adepti isi are politica agresiva a Rusiei fata de tarile vecine! Adica americanii sunt de vina ca rusii ameninta toate tarile din apropiere sau chiar mai indepartate, pe care vrea sa si le faca 'prietene' cu forta. Adica ditamai Rusia se teme de Romania sau de Polonia, ca daca isi cauta niste aliati, ameninta Rusia. Sa nu uitam ca aceste tari au cunoscut in istorie ce inseamna sa fii vecin cu rusii si au tot dreptul sa caute cumva sa se asigure cu un aliat mai puternic. Rusii sunt doar constienti ca aceste mici tari nu sunt nicicum o amenintare pentru Rusia, dar cu buna stiinta se preface inspaimantata de incercarile de aparare ale acestor tari si folosesc acest lucru ca sa-si justifice concentrarile de efective si armanent in zone apropiate, cu care tin in incordare si permanenta amenintare aceste state si de fapt intreaga Europa. Contrar tuturor regulilor internationale, Rusii nu au vrut sa-si retraga trupele si armamentul din Moldova, un stat aparent independent, recunoscut de toate forurile internationale. S-a vazut ce a facut in Ucraina, iar un stat independent, care ar trebui sa aiba dreptul sa isi aleaga singura aliantele economice si si de securitate.
  Cat despre Brexit, eu zic ca Anglia are niste frustrari ca UE preia unele din prerogativele unui stat independent, pierderi pe care un fost mare imperiu cum a fost ea, nu poate sa le accepte. Anumite politici economice comunitare nu le convin englezilor, de asemenea politica migratiei, inclusiv cea recenta cu arabii, dar si cea cu esteuropenii dintre care migrantii romani par cei mai suparatori.
Anglia se bazeaza si pe niste relatii permanent speciale cu SUA, relatii care ii permit chiar sa strice relatiile cu vechii parteneri europeni. Ca de obicei, tabara favorabila exit-ului nu releva decat aspectele negative din UE si trece sub tacere marile avantaje pe care Anglia le-a avut prin apartenenta la UE. Efectele o sa se vada si vor fi negative si pentru Anglia si pentru restul UE. Aceasta evolutie insa va fi cel mai rau suportata de tarile est europene. Acestea, macar teoretic trebuiau sa profite de niste fonduri de coeziune, care sa le ajute sa se apropie de dezvoltarea occidentului. Pe de alta parte iesirea Angliei va da curaj Rusiei sa faca si mai mari presiuni asupra tarilor vecine (mai cu seama ca in UE Anglia a fost permanent in tabara celor care doreau masuri mai radicale contra rusilor in urma agresiunii din Ucraina). O destramare a UE pe noi ne-ar lasa complet descoperiti. Politica comertului liber a facut din Romania doar o baza de desfacere pentru produsele occidentalilor (si nu numai), politica prin care s-au falimentat mai toate intreprinderile romanesti si ne-am instrainat sursele de energie si sistemul bancar. Nu ma astept la nimic bun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

vulpea

de asta n-ai avut somn la 04 am. ? sa va scriu o varianta 'originala':stiti dela cine ni se trage 'disconfortul' cu rusii ?.sunt convins ca nici macar nu veti crede:dela Franta(sora noastra mai mare,nu ?) lui Napoleon I.de atunci Regulamentele Organice + Kiseleff (sistematizarea cazona a oraselor de-alungul Dunarii,vezi Severin pana la Braila),apoi curul pe Basarabia,apoi furtul tezaurului,apoi s.a.m.d.ce legatura are cu BREXIT.ul ? pai are ca asa Romania a pierdut jumatate din teritoriul tarii din cauza innarmarii imputite 'realizate' cu ajutorul Frantei in I Mondial,furtul tezaurului inlesnit cu 'ajutorul' Frantei,dispretul suprem manifestat de Franta cand ne-a scos dela masa beligerantilor dela II Mondial,dispretul suprem manifestat de fiecare data de Germania(si pe drept,zic eu )fata de Romania din cauza nenorocitului de 23 Aug.,care ne-a umplut de rusine istoria si asa plina de asemenea rahaturi(gratie si lui Mihai 'nefericitul',care ai pute acum sa se mai dea drept Hohenzolern-repudiat acum de astia-si se da mai mult de 'englezoid',ruda cu Ecat II ?).si atunci dece  UE pentru Romania ? UE care ,prin vestitii tehnocrati bruxelezi,nu stiu cum sa ne faulteze la accesarea nerambursabilelor ? UE,ca va place sau nu,se va destrama,mai devreme sau mai tarziu,ca orice lucru artificial creat.atat pentru moment,dar sigur revin.

pad3

domnu stefan,
citesc si apreciez toate postarile dumneavoastra, sunteti un erudit cu un volum de cunostinte pe care eu doar visez sa-l am. departe de mine sa incerc o polemica cu dumneavoastra; raspund doar pt a detalia spusele mele si a evita astfel sa fiu interpretat denaturat.
nu sunt nici pe departe rusofil desi am socializat cu ucrainieni care imi descriau situatia lor <din interior> deci pertinent si aveau argumente solide in favoarea lui putin.
anul acesta am traversat de peste 10 ori canalul manecii si sunt indignat de situatia din calais legata de extrema toleranta (sa nu-i zic mitocanie- despre asta ar fi enorm de multe de zis doar din ceea ce am vazut personal) a jandarmeriei franceze era menita sa irite pe englezi incat sa nu mai poata avea o imagine de ansamblu si sa poata fi manipulati.
in acest context americanii au putut face mutari in favoarea lor si probabil ca ei vor sprijini lira pt a nu lasa anglia intr-o situatie economica dificila.
faptul ca nu imi convine mutarea asta nu ma face un fan al lui putin ci cred ca solutia cea mai buna pt noi era mentinerea viabila a ue si gasirea de solutii ptr a impune ordinea in est. aici lucrurile sunt sensibile si se poate usor declasnsa un conflict extins. spuneam ca americanilor nu le pasa pt ca sunt protejati dar europenii vor fi mai atenti  fiind vorba si de siguranta lor.
cunoasteti atatea lucruri despre ororile razboaielor incat sunt sigur ca nu vreti sa riscati o demonstratie de forta a nato  in marea neagra, altminteri improbabila atat timp cat ue e la butoane.
somnul ratiunii naste monstri

pad3

englezii au o parere buna despre romanii aflati la munca in uk si sunt printre putinii care nu ne-au pus in aceeasi oala cu tiganii.
problema lor e ca se simt in permanenta amenintati de grupari extremiste, toata istoria lor e marcata de astfel de amenintari subtversive. principala poarta de intrare in anglia este calais iar acolo francezii fie din neputinta fie din rautate (intre ei inca exista o slaba toleranta mentinuta de-a lungul secolelor) au deschis larg cala vapoarelor sa poata patrunde orice refugiat din orientul mijlociu. in ultimul an au fost numeroase conflicte diplomatice intre F siUK prin care presa franta sa creeze anumite bariere. Orice faceau dura 3 zile ca minunea la romani asa cA INCONSEGVENTA implicarii in probleme de securitate a fost pe buna dreptate privita ca afront de poporul englez care are o doza de infumurare mult peste normal
somnul ratiunii naste monstri