De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

oroles

De ceva timp ma bate gandul sa fac un aparat de sudura. Am tot ce trebuie, mai putin cunostinte. :D

Am gasit aceste filmulete si mi-au placut:
Ideea e ca tot mi se par greu.

Making an ARC Welder - Part 1 of 2

Site-ul cu explicatiile se gaseste aici:

http://www.instructables.com/id/Making-an-ARC-Welder-Part-1-of-2/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Discutie intre paza de coasta spaniola si marina SUA... Sau ce patesti cand vrei sa te dai mare:

United States Navy vs Spanish north coast
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kov iulian


oroles

Citat din: Kov iulian din Iulie 04, 2014, 03:15:18 PM
De ce dispar albinele.

http://www.ted.com/talks/marla_spivak_why_bees_are_disappearing?utm_content=awesm-publisher&utm_medium=on.ted.com-static&awesm=on.ted.com_MarlaSpivak&utm_campaign=&utm_source=l.facebook.com

Va invit sa urmariti filmuletele de pe aceasta platforma online, gasiti acolo foarte multe lucurure utile.
E vechi filmul.  Nu vreau sa redeschid discutia, dar eu cred ca exista o teama nejustificata fata de disparitia albinelor. E la fel ca incalzirea globala. Toata lumea o anunta numai ca nu mai vine. La ce vreme a fost vara asta numai de incalzire globala nu poate fi vorba.  Actualmente avem mai multe albine pe glob decat erau acum 300 de ani. Am gasit relatari despre un boier roman din apropoiere de Iasi care pe la anul 1700 avea 15 000 de stupi. Ideea e ca majoritatea erau niste cosnite mici, cu spatiu redus, iar cel mai adesea cand extragea mierea distrugea si tot stupul. De cand cu sistematizarea activitatii au crescut numarul de stupi de albine. Un stup de albine are mult mai multa albina decat o familie aflata in natura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Când disparitia albinelor siincalzirea globala o sa devina ireversibile orice actiune va fi tardiva.

Kov iulian

Citat din: oroles din Iulie 04, 2014, 09:03:41 PM
... E la fel ca incalzirea globala. Toata lumea o anunta numai ca nu mai vine.

Si totusi ea exista, este adevarat ca se intampla ceva ciudat si cu soarele care in ultima vreme este din ce in ce mai activ dar ajutam si noi destul cu cea ce facem aici.

Lucrurile vor devenii mai " interesante " dupa ce se vor elibera in atmosfera cantitatile uriase de gaz metan ce in acest moment sunt captive in ( permafrost ) solurile inghetate din zonele reci.

http://www.ziare.com/articole/permafrost+incalzire+globala

http://www.ziare.com/mediu/incalzire-globala/cat-ne-costa-gazul-metan-eliberat-la-topirea-ghetii-in-zona-arctica-1248335

CitatGazul metan este de 25 de ori mai potent, in ceea ce priveste efectul de sera, decat dioxidul de carbon, asa ca eliberarea sa la scara mare va accelera dramatic viteza si severitatea incalzirii globale.

Nu este sigur cat de mult gaz metan va fi eliberat si nici in ce perioada de timp. Cercetatorii au evaluat costurile asociate cu eliberarea in decurs de un deceniu a celor 50 de gigatone de gaz metan, dar si o eliberare mai rapida si una mai lenta. Costul de 60 de mii de miliarde de dolari este media acestor posibilitati.

"Nu vrem ca tot acest gaz metan sa fie eliberat rapid sau incet - nu vrem sa fie eliberat de loc. Insa daca lumea continua sa se incalzeasca, va fi eliberat. Este doar o chestiune de timp", a explicat Gail Whiteman, de la Universiattea Erasmus din Rotterdam, care a participat la studiu.

Potrivit simularilor, daca tot acest gaz metan este eliberat in atmosfera, data la care Pamantul se va incalzi in medie cu 2 grade Celsius se va reduce cu 15-35 de ani, amplificand fenomenele meteorologice extreme, precum inundatiile, seceta si furtunile, pe langa ridicarea nivelului marii si acidifierea oceanelor
.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele


romikele


oroles

Pe vremea lui Ceausescu, desi eram mic, mi-aduc aminte ca nu vedeam niciodata pepeni verzi deschis cu dungu inchise ca cei care umplu pietele acum. Erau numai cei rotunzi de culoare verde inchisa si cei lungi pe care ii numeam pepenoaice.

Vad ca la pepeni se schimba moda!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

Citat din: oroles din Iulie 25, 2014, 10:26:35 PM
Pe vremea lui Ceausescu, desi eram mic, mi-aduc aminte ca nu vedeam niciodata pepeni verzi deschis cu dungu inchise ca cei care umplu pietele acum. Erau numai cei rotunzi de culoare verde inchisa si cei lungi pe care ii numeam pepenoaice.

Vad ca la pepeni se schimba moda!

am vazut ca la Dabuleni au inceput sa cultive pepenele de culoare verde inchis, s-a cam saturat lumea de castravete rosu! Acum sincer, pepenele altoit in dovleac aproape ca are gust de dovleac, la fel si coaja :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

mape 48-petru manea

Citat din: mmacreanu din Iulie 25, 2014, 11:29:45 PM
Citat din: oroles din Iulie 25, 2014, 10:26:35 PM
Pe vremea lui Ceausescu, desi eram mic, mi-aduc aminte ca nu vedeam niciodata pepeni verzi deschis cu dungu inchise ca cei care umplu pietele acum. Erau numai cei rotunzi de culoare verde inchisa si cei lungi pe care ii numeam pepenoaice.

Vad ca la pepeni se schimba moda!

am vazut ca la Dabuleni au inceput sa cultive pepenele de culoare verde inchis, s-a cam saturat lumea de castravete rosu! Acum sincer, pepenele altoit in dovleac aproape ca are gust de dovleac, la fel si coaja :d

Asta spun si eu familiei si ei spun ca mi se pare mie

Kov iulian


Kov iulian

#643
Richard Turere: Inventia mea a facut pace intre oameni si Lei

http://www.ted.com/talks/richard_turere_a_peace_treaty_with_the_lions

Filmuletul tine 7 minute si are traducere in Romana.



Kiwi Bee