Multe...si marunte...si la ses, si-n munte...

Creat de flavius, Septembrie 05, 2010, 09:28:38 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Activitate in timpul liber...pozele cu produsul finit de luni incolo... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

M-am intors, si am si pozele promise... :D :D

Enjoy...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Ceva activitati "suplimentare"...2 blaturi de masa, facute din 3 dulapi de rasinoase, grosime (originala) 50 mm, lungime 4000 mm...cheresteaua era uscata bine-bine, asta insemnand ca proprietarul (ruda cu sotia...de fapt ruda cu bunica sotiei mele...un unchi mai pe departe, asa...) a tinut-o in pod vreo 2 ani...

Dupa ce le-am tras, au ramas la grosimea de 40 mm (2 dintre dulapi) si una de 38 mm (pe asta am pus-o la mijloc cand am incleiat tot blatul...); desi a fost mai complicat, am reusit sa trag destul de drept marginile, desi circularul stationar nu are masa glisanta, si nu reuseam sa tin destul de drept din mana; solutia a fost circularul de mana, la care am o sina de ghidare de 1400 mm lungime; am folosit-o pe etape, taind cat imi permitea lungimea ei si re-aliniind sina imediat, pentru prima margine; dupa ce am facut prima margine dreapta, a fost mai usor, masuram direct distanta intre marginea sinei si laterala dreapta; a durat mai mult, da' am scos-o la capat; cum spun tamplarii americani, cea mai importanta scula e aia dintre urechi.

Am preferat sa incleiez tot blatul odata, ca sa pot sa aleg pe urma dimensiunile si taierile care ii conveneau beneficiarului; am scos un blat de 2500 mm lungime si inca unul de 1350 mm, desi eu as mai fi taiat din ultimul vreo 150 mm, ca mai erau niste crapaturi in cherestea; omul a zis ca oricum masa va sta in curte, acoperita cu musama, nu vrea fine furniture (mobila unicat, in traducere libera... :D :D :D), asa ca l-am lasat asa...frezat putin marginile, luat si muchiile inferioare cu rindeaua, sa nu ramana muchii taioase, si livrat...totul in 24 de ore...total munca: aprox 6 ore incheiate...restul a fost timp de uscare... :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Shiva

Flavius, stii cumva ce placi MDF se preteaza la exterior? Vazusem ieri ceva schite de cusca la caine prin biblioteca Apiardeal da' nu stiu ce ar trebui ales din magazine... :thanks:
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

flavius

MDF-ul nu prea se recomanda la exterior...erau la un moment dat niste sortimente impregnate cu rasini epoxidice sau poliesterice, da' erau cam prohibitive la pret...

Pentru cusca cainelui, recomand cu incredere orice OSB 3, grosime de la 8mm in sus, da' pe standardul german, nu pe ala frantuzesc...spor la treaba...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...