hrana subventionata prin PNA 2012

Creat de albinasebes, Ianuarie 15, 2012, 01:04:44 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

Citat din: filip din Martie 21, 2012, 02:35:49 PM
Ultimul f--ai tras apicultorilor prin PNA la ACAR e urmatorul;
-toate bonurile de cumparaturi decontabile prin PNA nu mai sunt valabile inainte de ridicarea placutelor de identificare.
-Am confirmarea din doua surse ,asa s-a stabilit la Bucuresti.
Cine a cumparat tratament si siropuri in toamna ori primavara inainte de ridicarea placutelor ADIO decontare.
Si uite asa apicultorul primeste inca o teapa

  Nu numai la ACAR ci si la celelalte forme asociative. Asta pentru ca Ordinul MADR nr. 119/2011 a intrat in vigoare la 1 nov. 2011 si pentru a beneficia de subventia PNA trebuie ca in momentul cand ai cumparat produse care se deconteaza conf. HG 245/2011(PNA) sa ai stupii inregistrati.
  Atentie sporita pe viitor ! Tineti legatura cu asociatiile pentru coordonarea acestor activitati !
  Sa lasam comentariile "de doi bani" si sa  fim seriosi pentru ca "Dumnezeu ne da ,dar nu ne baga si in traista" !

PS. Si daca nu ne pricepem sa nu ne mai dam cu parerea. Corect este ca cine a cumparat inainte de intrarea in vigoare (1 nov.2011) a Ordinului 119 beneficiaza de decontare,cine a cumparat dupa aceasta data si nu a avut stupii inregistrati nu beneficiaza de decontare. Nu vi se pare corect ca unde-i lege ,nu-i tocmeala  ????
   Deci primesc teapa cei care nu se informeaza si care vad totul in...negru....si asteapta  sa pice ...para malaiata....

filip

Pardon,
Nu e vorba de stupi inregistrati la primarie,autorizatie sanitar veterinara ,etc.
E vorba de momentul cand a-i intrat in posesia tablitelor de identificare.
Aici e problema.
Daca ai cumparat tratament si hrana pentru albine inainte de momentul cand ai intrat in posesia tablitelor .Acele bonuri nu intra la decontare.
Asta e buba.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Buba este ca nimeni din cei patiti nu a citit cu atentie ghidul, unde toate sunt clare si la obiect.

viorel55

Citat din: filip din Martie 21, 2012, 06:02:37 PM
Pardon,
Nu e vorba de stupi inregistrati la primarie,autorizatie sanitar veterinara ,etc.
E vorba de momentul cand a-i intrat in posesia tablitelor de identificare.
Aici e problema.
Daca ai cumparat tratament si hrana pentru albine inainte de momentul cand ai intrat in posesia tablitelor .Acele bonuri nu intra la decontare.
Asta e buba.
Repet:
  "Deci primesc teapa cei care nu se informeaza si care vad totul in...negru....si asteapta  sa pice ...para malaiata"

albinasebes

un prieten mi-a luat de la Alba 100 kg sirop la 4 lei pe kg, cica subventionat prin PNA. am crezut ca este dulcofruct.  tipul face o lista si trimite factura direct la asociatie. asa e povestea. dar la telefon mi-a spus ca vinde apimera, adus din ungaria si produs de agrana. frate, toate se bat cap in cap. acum singurul adevar din toata treaba asta este ca este adus din ungaria. stie cineva cum se numeste producatorul si daca e de ceva treaba? cred ca am dat banii in vant.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: albinasebes din Martie 25, 2012, 11:07:12 PM
un prieten mi-a luat de la Alba 100 kg sirop la 4 lei pe kg, cica subventionat prin PNA. am crezut ca este dulcofruct.  tipul face o lista si trimite factura direct la asociatie. asa e povestea. dar la telefon mi-a spus ca vinde apimera, adus din ungaria si produs de agrana. frate, toate se bat cap in cap. acum singurul adevar din toata treaba asta este ca este adus din ungaria. stie cineva cum se numeste producatorul si daca e de ceva treaba? cred ca am dat banii in vant.
si eu am auzit patanii din astea
eu vand DULCOFRUCT, altii vand harana TIP dulcofruct
abia astept sa o pateasca unul ca va urma si altul....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

albinasebes

care este pretul pertinent la dulcofruct daca iau in jur de o tona
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

marian ivan

CAT SIROP AI VOIE SA ACHIZITIONEZI/FAMILIE, PT A PUTEA FI DECONTAT.

SPRE EXEMPLU, EU AM 30 FAMILII CROTALIATE, CAT SIROP POT SA DECONTEZ/TOTALUL STUPILOR?
MULTUMESC...........

romikele

Pentru anul 2013 total hrana si stimulente, 12 kg/familie.
Exemplu: 2 kg Apifonda + 10 kg Dulcofruct / familie

dumitriu

Citat din: albinasebes din Martie 25, 2012, 11:07:12 PM
un prieten mi-a luat de la Alba 100 kg sirop la 4 lei pe kg, cica subventionat prin PNA. am crezut ca este dulcofruct.  tipul face o lista si trimite factura direct la asociatie. asa e povestea. dar la telefon mi-a spus ca vinde apimera, adus din ungaria si produs de agrana. frate, toate se bat cap in cap. acum singurul adevar din toata treaba asta este ca este adus din ungaria. stie cineva cum se numeste producatorul si daca e de ceva treaba? cred ca am dat banii in vant.
produsul pe care l-ati cumparat se numeste F42(sau F40) si este produs de Hungrana.Este un indulcitor folosit in special in panificatie obtinut din porumb.Firma din Romania,care il cumpara, i-a schimbat denumirea in Apimera, adica Api=pentru albine.Apoi l-a bagat la subventie(ca si Dulcofruct-ul, sau alte siropuri dedicate industriei alimentare).
Deci ati cumparat un sirop(hidrolizat) din porumb pentru indulcit cozonaci, eclere, etc. Am si o fisa pe undeva a produsului respectiv daca va intereseaza.Presupun ca nu ati primit vreuna la achizitia produsului.

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 27, 2013, 12:14:48 PM
Pentru anul 2013 total hrana si stimulente, 12 kg/familie.
Exemplu: 2 kg Apifonda + 10 kg Dulcofruct / familie
super tare exemplul.

dumitriu

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Martie 25, 2012, 11:17:27 PM
si eu am auzit patanii din astea
eu vand DULCOFRUCT, altii vand harana TIP dulcofruct
abia astept sa o pateasca unul ca va urma si altul....
[/quote]
au si patit-o unii, chiar cu Dulcofruct, prin judetul Suceava.Nu stiam ca exista hrana tip Dulcofruct =))

romikele

Citat din: dumitriu din Februarie 27, 2013, 02:19:40 PM
Citat din: romikele din Februarie 27, 2013, 12:14:48 PM
Pentru anul 2013 total hrana si stimulente, 12 kg/familie.
Exemplu: 2 kg Apifonda + 10 kg Dulcofruct / familie
super tare exemplul.

Daca puneam Apiinvert nu era corect pentru distribuitorul Nr. 1 din Romania   :wink2:

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 27, 2013, 02:50:31 PM
Daca puneam Apiinvert nu era corect pentru distribuitorul Nr. 1 din Romania   :wink2:
=)) ^:)^
in your dreams

romikele

Pai ia sa vedem cum ar arata un exemplu corect!  :P