stimulare

Creat de creiveancristi, August 16, 2011, 09:10:19 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Sa nu vina un februarie ca cel de anul trecut, ca atunci va fi jale mai ales in zonele unde nu au zburat din toamna. Vremea calda din ultima vreme a declansat ponta la multe familii, iar daca vine frigul intepenesc pe puiet.

orbanstefan64

lasa ti retetele cu cobalt in ianuarie !!!!!
:hi: :hi: :hi:

sfantul spiridon

#32
Citat din: bio din Ianuarie 25, 2013, 02:04:09 PM
..cred ca mai am avea destula iarna inainte...

Cred ca este prematura administrarea de hrana proteica de la 20 ianuarie...chiar daca momentan  avem vreme destul de calduta pentru data calendaristica in care ne aflam acum..

..poate este bine, ...
te salut!
doar doua-trei stimulari nu strica, ajuta.
daca maine ar iesi afara nu as mai face asta.
daca o sa iese iarasi peste o saptamana, atunci o voi face din nou
daca in 7 zile voi avea temperaturi bune pentru zbor, stimulare voi face doar in doua zile
in zona mea,
in zona mea am observat, observatie facuta prima oara de nea Gica R., ca la 3 saptamani am zbor de curatire, dupa 10-15 ianuarie
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

bio

.."mai fur si eu startul" adica incep o stimulare proteica cu 2-3 saptamini inainte de aparitia in cantitati mari a polenului --pomi fructiferi--,...dar nu as avea curaj sa o fac cu mai mult de o luna jumate inainte .

...naiba stie cum este mai bine.

relutu

Eu am zis sa incerc anul asta la culesul de polen de la salcie,daca o fi vreme buna ca anul trecut au carat ca nebunele,se clatinau salciile cu ele.

dumitru alin

ce procent de proteina ar trebui sa aiba faina de soia?

CORNEL V.

0733691021

cipriene

eu si in seara asta pe la ora 8.00 am fost la albine, dar doar sa vad daca sunt in regula (pe afara bineinteles  :P)
am umblat in stupi anul trecut ultima data pe 2.11, iar anul asta prima data pe 23.01 cand le-am dat pungi cu miere deasupra, peste rame (cu toata ca nu era nevoie, preventiv)
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

creiveancristi

Am o intrebare legata de hranirile artificiale.Cum am mai spus in toamna,destul de tarziu am cumparat trei roi,vanzatorul mi-a spus ca ar mai avea nevoie de ceva mancare,ca nu o sa ajunga ce au pentru toata iarna.Fiind cam tarziu am decis sa nu mai fac hraniri de complectare,si dupa data de 1 ianuarie le-am introdus regulat cam la trei saptamani,cate o punga de miere deasupra ramelor.Le-am bagat pana acum 10 kg de miere impartita la toti trei.Ieri am facut un control,toate bune si frumoase,mai ales la doi dintre ei care mai mult ca sigur ca au puiet si albina tanara pentru ca se vede ca este mai multa albina decat in iarna.Problema este ca la cei doi care au puiet nu am mai gasit mancare in pungi deloc dupa 2 saptamani.Nemaiavand miere pentru hranire le-am introdus cate o punga de 1 kg de Apimel.Sper sa fie ok,daca nu mai cumpar niste miere,ce ziceti?
Ma gandesc ca vreo 10-12 zile{dupa ce trece acest val de frig se anunta vreme frumoasa}poate o sa dea floarea la pomi si scapam de hraniri si griji.Anul trecut am iernat pe turte,fiind prima iernare,din 10 familii am iesit din iarna cu trei slabi pe care i-am unit si am facut unu.Acum am procentaj de 100% pana acum,si ar fi pacat sa pierd la final de iernare vreo familie.

abeja

Salutari dl Cristi.
Eu  am  bagat apimel din  decembrie  si  totul  decurge  normal si  fara probleme.O verificre  la  15  zile  nu  strica si  continuati  cu  apimiel.Sanatate.

creiveancristi

Multumesc,m-am mai linistit.

Nelly88

Sa nu le lasi doar in baza pomilor, sa le pui si sirop cu protofil si startovit... :bzz:

cocobeny

  :hi:  Ce concentratie de sirop facut din zahar ar trebui in perioada aceasta, si daca este mai bine invertit sau normal.  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

jenica67

         Siropul invertit este cel mai bun, acum ca inca este rece noaptea, este bine sa dai cat mai concentrat. Minim 2:1. Cand noaptea o sa fie peste 12 grade, poti sa dai si 1:1. Pentru a nu surprinde  frigul pe albinele la hranitor, este indicat sa administrezi siropul deasupra cuibului, in punga.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

tassevasi

Citat din: cocobeny din Aprilie 05, 2013, 05:39:03 PM
  :hi:  Ce concentratie de sirop facut din zahar ar trebui in perioada aceasta, si daca este mai bine invertit sau normal.  :hi:

   Cum spune si Jenica  cel mai bine acum sa dam sirop invertit ,intrucit in el mai poti adauga si ceaiuri (protofil) ce au un efect de stimulare a matci , dealtfel noi pt asta facem  stimularea  , ca matca sa fir pacalita si sa oua  mai mult  ca altfel ia ar inceta cu timpul astea .
   Eu de aseara am inceput stimularea in functie de puterea familiilor  200-300 ml, voi face  sera de seara  acum , iar cind va mai culege  si ele ,cite 150-200 ml ,pina la plecarea in pastoral , (acum 2,5/1  si mai tirziu 1/1.)
   In seara  aceasta am dat iarasi  si surprinzator  decit 2 fam  nu a luat tot  restul  a  golit hranitorul .
  Pacat ca nu se incalzeste sa se dezvolte si ele mai bine .
    Am facut  stimularea in hranitor  ca ziua nu  e asa frig  chiar daca noaptea e mai racoare  si mai ramin pe acolo , e mai rau daca si ziua ar fi la fel de frig.
    Numai bine .