Declarare stupi la Primărie sau unde? Avantaje?

Creat de davcosti, Iunie 23, 2013, 10:28:11 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Daca nu merg in fiecare trimestru la Primarie si la veterinar sa vizeze carnetul ala si certificatul de producator are ceva ? Mi le mai vizeaza daca am sarit un trimestru ?

vioso

Medicamente nu mai au voie sa vanda pentru ca nu au autorizatie veterinara dar se gasesc la farmaciile veterinare cu pret mult mai mare . De exemplu Varachetul de la 35 lei la mag. Apicola era 35 lei iar acum la o farmacie veterinara era 56lei.Deci este clar asta au vrut sa faca asta au facut.

cristi6821

Citat din: D006 din Ianuarie 05, 2015, 06:27:50 PM
  Daca trecusera culesul respectiv , ce rost mai avea sa stea prin zona ???
  In urma cu ceva ani un primar mi-a facut plangere penala pentru ca am pus stupii pe un islaz . Bineinteles ca eu am stat acolo cat a fost rapitza , dupa care am plecat . Nu avea cum sa se atinga de stupii mei atat timp cat terenul respectiv nu era ingradit sau pazit . Mi s-a dat NUP.

La faza asta ai avut un caracter jegos!

viorel55

 Uitati cum cheltuiesc institutiile statului banii contribuabililor(prin aceste somatii trimise prin posta)pentru a se ajuta intre ei...
Legea obliga apicultorul sa declare stupii la registrul agricol de la primarie.
Si atunci de ce primaria il instiinteaza  PE BANI PUBLICI ,sa mai declare si la  OJZ ??


"Constantin Alvin
23 hrs
Ce ar trebui sa fac daca am primit acest mesaj de la primarie?

"Avand in vedere prevederile Ordinului 251/ 24.07.2017 pentru aprobarea SISTEMULUI UNITAR DE IDENTIFICARE A STUPINELOR SI STUPILOR , va revine obligativitatea obtinerii de la OJZ Ilfov a codului de identificare a stupinei si stupilor pana cel tarziu 29.12.2.17."


P.S. In Ord. 251/2017 scrie CLAR ca  trebuie sa declaram in perioada 1 sept - 31 dec. Si atunci de ce  unii salariati ai statului isi permit SA INVENTEZE alte termene (29.12.2017) ??
    Eu voi declara la OJZ pe 31 decembrie 2017  pentru ca am accesat PNA,altfel nu declaram nimic(decat la primarie).

mmacreanu

Citat din: viorel55 din Decembrie 21, 2017, 09:19:32 PM
Uitati cum cheltuiesc institutiile statului banii contribuabililor(prin aceste somatii trimise prin posta)pentru a se ajuta intre ei...
Legea obliga apicultorul sa declare stupii la registrul agricol de la primarie.
Si atunci de ce primaria il instiinteaza  PE BANI PUBLICI ,sa mai declare si la  OJZ ??


"Constantin Alvin
23 hrs
Ce ar trebui sa fac daca am primit acest mesaj de la primarie?

"Avand in vedere prevederile Ordinului 251/ 24.07.2017 pentru aprobarea SISTEMULUI UNITAR DE IDENTIFICARE A STUPINELOR SI STUPILOR , va revine obligativitatea obtinerii de la OJZ Ilfov a codului de identificare a stupinei si stupilor pana cel tarziu 29.12.2.17."


P.S. In Ord. 251/2017 scrie CLAR ca  trebuie sa declaram in perioada 1 sept - 31 dec. Si atunci de ce  unii salariati ai statului isi permit SA INVENTEZE alte termene (29.12.2017) ??
    Eu voi declara la OJZ pe 31 decembrie 2017  pentru ca am accesat PNA,altfel nu declaram nimic(decat la primarie).

pentru ca ordinul a venit tarziu, era vorba ca se prelungeste pana la sfarsitul lui Ianuarie 2018 obtinerea codurilor de la OJZ insa cei de la apia aveau nevoie sa centralizeze si pt PNA au cerut pana pe 7 Decembrie (asta la Braila)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

viorel55

 In HG privind PNA 2017-2019 spune asa:

"2. Apicultorii vor transmite în fiecare an în care solicită sprijin pentru măsura de asistenţă
pentru repopularea şeptelului apicol din Uniune - Achiziţionarea de mătci şi/sau familii
de albine pentru apicultura convenţională sau ecologică, în termen de 90 zile de la data
acordării sprijinului copia adeverinţei eliberată de ANZ care atestă efectivul de familii de
albine pregătit pentru iernat".

Deci APIA nu poate inventa alte termene.
Aplicand  prevederea legala de mai sus ,termenul de 90 zile  expira in jurul datei de 15 ian. 2018 ( platile s-au efectuat in 15-17 oct.)

mmacreanu

da da, am citit HG dar cand te suna de la APIA si iti cere sa te duci e bine sa o faci, plus ca termenul de 90 zile nu inseamna ca trebuie sa stai 89 zile si sa te duci in a 90 a
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Seba

Ma lamureste si pe mine cineva , detin 30 de stupi pe teren proprietate langa casa, mentionez ca nu fac pastoral. Am declarat stupii la registrul agricol la primarie. Mai este nevoie de altceva doar in aceste conditii pt a fi perfect legal??
Multumesc

romikele

De luat legatura cu medicul veterinar de pe raza unde aveti stupina. Va lamureste el. trebuie inregistrare sanitar-veterinara la DSV si cod stupina de la OJZ.