Sistemul Me cu rama de 1/2(redus)

Creat de andrei_salaj, Ianuarie 12, 2009, 07:04:31 PM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

as dori o discutie pe aceasta tema daca se poate...care de pe acest forum foloseste acest tip de stup?cum decurge iernarea(pe cate corpuri)..si mai ales cum se dezvolta in primavara?tehnica de lucru e ca la ME clasic?
care e mai avantajos ME?3/4 sau 1/2?
ala cu rame de 1/2 nu are suprafata faguri mai redusa....adica cu cat rame mai mici=>mai multe corpuri=>mai multe spatii goale(intre corpurietc...)
nu stiu daca m-am facut inteles.
atunci care e motivul pt care in unele zone me redus merge mai bn ca me?
Va salut!salajanu'

Simi

Din cate am inteles eu in cazul folosirii de corpuri 1/2 familiile nu se vor ierna cu acestea, caturile fiind doar pentru recolta, iar avantajele sunt urmaroarele:
- o mai buna maturare a mierii, in cazurile unor culesuri bune corpul aproape plin se trece deasupra iar sub el se pune un nou corp, astfel albina are spatiu de depozitare, iar maturarea se poate face in continuare in catul trecut sus;
- in cazul unor culesuri moderate de nectar depozitarea se face in spatiu compact, maturarea este mai buna;
- extragerea unor sortimente individuale de miere in cantitati reduse;
- nu in ultimul rand o greutate mai muca, o mai buna manevrare a caturilor (sa nu crezi Andrei ca vom ramane la 20 de ani  :sad: )
Asta asa ca intre incepatori Andrei, dar sa asteptam pozitiile "greilor" :hi:
Viaţa ne-a fost dată fără să o cerem
şi o vom pierde fără să fim întrebaţi.

D006

Eri am fost in stupia dl.Lulachi care are mai mult de jumatate de familii in astfel de lazi.La prima impresie pot sa spun ca ierneaza mai bine decat ME.Poate ne spune el mai multe.Am vazut ca si fcvaslui are  unu ratacit.

andrei_salaj

da...am vazut si eu pozele D-ului Lulachy...dar poate nu a avut timp sa raspunda la intrebarile puse de mn pe pagina dansului...cand o sa aiba timp...il rog sa pozsteze aici daca doreste ceva deduceri pe care le-a facut in timpul in care a lucrat cu acest sistem...

D006

Andrei, totul a inceput de la urmatorul articol din Romania Apicola

D006

nemultumit de cei cativa stupi verticali (10 rame) din dotare

D006

Dupa cum ai citit tehnologiile de exploatare sunt similare, cu o flexibilitate mai mare in cazul MER-ului.

D006

Singura diferenta fiind constructiva, inaltimea catului de la 240 mm la 170 mm implicit si a ramei, fata de ME stas

D006

Cehii au si ei ceva similar (link-ul l-am postat si la pagina foto)
http://74.125.77.102/translate_c?hl=ro& ... detL0XWMjA

D006

In site-ul urmator ai caracteristici, tehnologie, articole si poze a trei sisteme ME, MER si Dadant.
http://74.125.77.100/translate_c?hl=ro& ... itLpgWNBWg

maximus

am aruncat o privire asupra articolului.pentru a nu fi in afara de subiectul discutiei,nu voi comenta.doar ca acum 40 de ani baietii erau varza in ceea ce privea stupul ME.
    fara indoiala,sistemul MEr este deosebit.lulachy cand ai vreme te rog vino cu completari,cum dezvolti in primavara,pe cate rame ii ai(daca spui ca pe 8 m-ai dat gata),si tot felu de chichite din astea.e interesant sa facem o analiza"dinamica".sanatate

PricopArthur

Citat din: andrei_salajas dori o discutie pe aceasta tema daca se poate...care de pe acest forum foloseste acest tip de stup?cum decurge iernarea(pe cate corpuri)..si mai ales cum se dezvolta in primavara?tehnica de lucru e ca la ME clasic?
care e mai avantajos ME?3/4 sau 1/2?
ala cu rame de 1/2 nu are suprafata faguri mai redusa....adica cu cat rame mai mici=>mai multe corpuri=>mai multe spatii goale(intre corpurietc...)
nu stiu daca m-am facut inteles.
atunci care e motivul pt care in unele zone me redus merge mai bn ca me?
Va salut!salajanu'
Din cate am inteles, intrebarea este: cat 1/2 sau 3/4, in cuib e hotarat 1/1.
Nu cred ca poti hotara care e mai bun daca nu stii daca acel stup va face pastoral sau va sta pe vatra. In cazul stuparitului stationar nu se face o evaluare a vetrei apicole.
Este important ca nectarul sa nu fie imprastiat pe multe rame, dar tot la fel si ca spatiul sa fie suficient atat pentru depozitarea stransurii cat si pentru ponta matcii.
Nu mai putin important este timpul pe care apicultorul il are la dispozitie. Un stup plin cu miere ori roieste ori slabeste.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Domnule lulachy, ca intotdeauna esti o comoara.
Miere multă şi inimă curată!

kiloz

Sa fii drept si scrie adevarul.

andrei_salaj

Citat din: PricopArthurDomnule lulachy, ca intotdeauna esti o comoara.
cuvantul potrivit.....cand intervine domnul lulachi ....e rai....va multumesc fff mult...postarile D-voastra imi sunt de real ajutor...si da,am si eu aceleasi ganduri ca MAXIMUS... :)