antrebare

Creat de dragos2006, Ianuarie 22, 2009, 10:05:30 AM

« precedentul - următorul »

mezenguz

Eu am avut citiva stupi linga o Biserica ,la una din sarbatorile din vara a fost organizata si ceva petrecere cu inghetata sucuri si alte dolciuri, va dati seama ce cules au avut albinutele mele si-a luat revansa ptr.difuzoare.De facut nu cred ca le face bine zgomotul indiferent de la ce se produce.

misuap

au un consum mai mare fata de al varului care ela160-180m si mai are si ceva liziera de pomi case in linie dreapta.dl mezenguz afost vara si ati avut o sing rep la mine e saptaminal si nu sunt sing care ma pling de zgomotul produs de difuzoare .preotul pune statia pt cei ce nu pot ajunge labiserica asa ca ma lamurit nu ma pot bat cu satul va multumesc misuap cu respect

andrei_salaj

deci dupa cate imi aduk eu aminte din acustica de liceu....io-s mai mult cu electricitatea....sunetul e o unda...se propaga prin aer...si produce vibratii ale corpurilor materiale....dandu-ne noua senzatia de auz.

PricopArthur

Citat din: andrei_salajdeci dupa cate imi aduk eu aminte din acustica de liceu....io-s mai mult cu electricitatea....sunetul e o unda...se propaga prin aer...si produce vibratii ale corpurilor materiale....dandu-ne noua senzatia de auz.
Si asta inseamna ca albina are urechi?
Daca  iti acoperi urechile mai auzi?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Albinele percep sunete cu o frecventa cuprinsa intre 8-40000 vibratii/secunda , prin "organul lui Jonson " dispus la baza antenei.

eusebiu

Andrei, sunetul produce vibratii corpurilor materiale daca are o anumita frecventa si o anumita distanta fata de ele. Sunetul se produce prin vibrati corzi vocale la om si vibratii electromagnetice la difuzoare. Cantecul matcii este o vibratie de o anumita intensitate si o percepem ca un sunet. Noi avem ureche interna [unde se percepe sunetul]. Eu nu am vazut undeva ca albina, regina sau trantorele are in dotare ureche interna.
Albinele sunt agitate cand au muzica intr-un zbor liber de cules?