trasee pastoral

Creat de mihaipop_55, Februarie 10, 2009, 12:12:20 AM

« precedentul - următorul »

mihaipop_55

cred ca ar fi foarte interesant si in acelasi timp util sa postam aici traseele pe care le parcurgem intrun an cu albinutele noastre.
o sa incep eu spunand ca incep primavara acasa la papadie si pomi fructiferi apoi plec la satu-mare la salcam (desi nu in fiecare an),am uitat, pana la salcam tot spre satu-mare ,sunt zeci de ha. cu rapita,dupa salcamI ma intorc acasa la salcamII,pe care insa nu il prind decat spre final si anul se incheie tot acasa la trifoi alb si ceva floarea soarelui.
recunosc ca productia este modesta.
va astept. mihai

eusebiu

Am stupii in com Albota la 10 km de Pitesti si stuau cu ei pe loc pana la salcam 2, plec la salcam 3 pe valea raului Doamnei in zona Domnesti-Musetesti. Vin acasa la sfarsitul lui august. Nu fac deplasare la floarea soarelui. Amandoua vetrele sunt in propietatea familiei.

mihaipop_55

si rezultate  domnule eusebiu ?

D006

Citat din: eusebiuAm stupii in com Albota la 10 km de Pitesti si stuau cu ei pe loc pana la salcam 2, plec la salcam 3 pe valea raului Doamnei in zona Domnesti-Musetesti. Vin acasa la sfarsitul lui august. Nu fac deplasare la floarea soarelui. Amandoua vetrele sunt in propietatea familiei.
Albota ...Cioaca.... albine.........

eusebiu

Stef eu am cumparat terenul in Albota. Eu nu sunt nici ruda si nici prieten cu el.
Tatal lui Cioaca am auzit ca are 60-70 stupi. De unde stau eu pana la el sunt 3,5 km.
Anul trecut productia a fost aproape de zero. Nu au facut deplasarea la deal.
In 2007 de la 12 stupi am luat un pic peste 200 kg miere numai salcam.
Miere vand foarte putina restu la prieteni mai deschide o usa si ce consuma familia[arox 100 kg/an]. Un fagure pt un prieten si cei consumati de familie nu se pun la socoteala.
in 2008 am fost cu casa in constructie si de aici multe probleme cu stupii[pierderi peste iarna].
Eu sunt nascut in Valcea si am copilarit la bunici in zona Domnesti-Musatesti.
.

mihaipop_55

vad ca unii abia asteapta sa-i intepe pe ceilalti, si eu sunt "scorpion" dar ma intereseaza sa discut despre apicultura si nu alceva.
in alta ordine de idei mi se pare mie sau traseele pe care le parcugem sunt secrete ? cu mult respect mihai

eusebiu

Frica este cauza. Vin multi si productia scade.
Unde ii duc eu la salcam mai este loc de 250-300 familii fara a scade productia.
In apicultura sunt si oameni deschisi si multi secratosi.
Eu unu ii duc tot la mine si nu am ocazia sa dua peste ei. Am doi prieteni pe care ii ajut la cate o mutare si mai gasesti si oamen haini. Acum doi ani cand i-am ajutat sa se mute de la tei la floarea soarelui un stupar care ajunsese mai devreme a inceput sa le darame stupii [undeva langa Balaci-Teleorman], de ei erau 6 si noi 3. nu mai vreau nsa aud de pastoral de atunci decat daca ii duc pe propietatea mea sau a familiei.

D006


puiu

Pentru Eusebiu
  Un traseu bun petru D-ta este:Seaca de Campie(DJ),rapita-Poiana Mare sau Piscul Vechi(DJ) salcam - Prundeni sau Orlesti(VL) salcam -Rotaresti sau Milcoiu (VL) salcam -Cuca(AG)salcam .
Acest traseu trebuie cercetat,este posibil ca anotimpul sa suprapuna perioadele de cules si trebuie mers la cea mai avantajoasa locatie.
Esti din Arges si poti continua spre munte sau la Resca(OT) tei-Deveselu sau Gradini(OT) floarea soarelui - Garcov sau Orlea(OT) menta si ... acasa.Fara N.A.S.A.
Respect!

eusebiu

Pentru domnul Puiu: multumesc pentru trasee. Am traseul meu postat mai sus.
Timp nu am atat cat as dori eu. Anul asta am si rapita la 1km de stupi.
Dupa salcam ii las la faneata coasa adoua.

gudas valentin

Citat din: florin apicultoruhttp://florin78.sunphoto.ro
Fain album,da pune si ceva poze  :zzz:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

PricopArthur

In general ma invart pe langa casa. Salcie la balta,  rapita,  salcam in zona, coriandru, tei in masivul Ciucurova, floarea soarelui iar pe langa casa, apoi un cules de intretinere pana in toamna.
Miere multă şi inimă curată!

mihaipop_55


PricopArthur

Bune. Culesuri legate cu cheltuieli minime.
Miere multă şi inimă curată!

frantescu

2008:rapita , salcam 2(ca 1 nu a fost),salcam 3.tei, floarea soarelui si cam 50 kg/fam.Speram mai mult de  la salcam anul asta .Bafta tuturor!