Pierderi familii 2009

Creat de bucovineanu, Februarie 08, 2009, 03:04:14 PM

« precedentul - următorul »

dan

din 60 o familie pierduta din vina mea .hrana insuficienta.in legatura cu mutatul familiei dupa diafragma pe ramele de rezerva si care a murit am mai auzit si de la alti stupari care sa u confruntat cu acest caz .Eu nu las niciodata ramele de rezerva in stup pe timpul iernii.

zumzum

buna sint incepator si euam trecut cu bine perioada aceasta din 30 sint 30 dar anul trecut am patit ca din 75 iernati am ramas cu 7 si majoritatea fara albine cu ramele pline cu miere desi nu furtisag fara rame cu semne de diaree ,am avut si asa dar cele slabe cu 4,5rame si putine fata de restul ,cam6,7

bucovineanu

Mai intai bun ve nit pe forum. Din cele descrise mai sus cred ca situatia de anul trecut s-a datorat infestarii puternice cu Varroa.Ce tratamente s- au facut si in ce perioada?.

zumzum

tratamente am facut numai primavara anului trecut

zumzum

am crezut ca sint intr-o zona fara alti apicultori si nu se infesteaza albinele de Varroa.Greseala mare am facut

zumzum

nu am fost in pastorala anul trecut fiind unul din motivele ptr care nu am facut tratamentul

gudas valentin

Citat din: zumzumam crezut ca sint intr-o zona fara alti apicultori si nu se infesteaza albinele de Varroa.Greseala mare am facut
Se zice ca ,trantori parcurg si 20 Km,si-n cocoasa lui capusa(varoua)
 
               valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

bucovineanu

Citat din: zumzumnu am fost in pastorala anul trecut fiind unul din motivele ptr care nu am facut tratamentul
Intradevar foarte mare gresela si o sa fie foarte costisitoare. Citeste mai mult din ce s-a scris pe forum la tratamente. Regula de baza: Daca nu tratam sigur ramanem fara albine. Tratamentele sunt obligatorii indiferent daca facem pastoral sau stationar.

zumzum

am simtit pe propria piele.acum o safi foarte greu sa repopulez stupina fara posibilitatea de a cumpara. pacat ca am inva tat din greseala mea

stefan1

Citat din: zumzumtratamente am facut numai primavara anului trecut
Daca tot faci un singur tratament, macar fa-l toamna cand nu mai ai puiet. Dai vina pe paduchii veniti de aiurea, dar sa sti ca niciodata nu reusesti sa omori toti paduchii, chiar daca faci tratamentul fara puiet in stupi. Primavara, cand temperatura permite sa se faca tratamente, aproape sigur ai deja puiet capacit si eficienta tratamentului e scazuta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sorin tm

Mai intai va spun buna ziua la toti apicultori, sunt un incepator in apicultura :hi:

sorin tm

Domnule zumzum de ce va ingrijorati  in vederea repopulari ? eu anul trecut din 7 fam am facut 18 si toti au trecut cu bine peste iarna pana in prezent

sorin tm

dar si in toamna am facut 3 tratamente