rame rupte de caldura

Creat de ad3la, Iulie 27, 2012, 12:32:35 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: danipowsoft din Noiembrie 01, 2012, 01:17:10 PM
pharaonu75 la insarmarea mixta cum lipiti fagurele (cum alimentati cu tensiune sarma sa se lipesaca)
nu inteleg..

Am spus ca eu nu folosesc decat insarmare orizontala.
Nu am avut probleme cu acest tip de insarmare, asa ca nu vad de ce as mai consuma timp, manopera si materiale (sarma, cuie) pentru a mai insarma ramele si vertical sau oblic.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Cristi Harsan

si daca insarmezi doar orizontal nu face burta la mijloc cand e caldura mare?

pharaonu75

O rama Dadant, 1/1, are aproximativ 27 cm pe inaltimea fagurelui artificial. Insarmata pe 5 randuri orizontale, asta inseamna ca fiecare dintre cele 6 "spatii" create intre sarme, sau intre sarme si leaturile superior si inferior al ramei, va avea aproximativ 4,5 cm. Nu am vazut fagure cladit, fie gol fie plin cu puiet sau cu miere, care sa faca "burta" pe un interval de 4,5 cm.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Cristi Harsan


marius_vfp

salut o treaba forte interesanta , daca sarma este ondulata cu ondulatorul la orice fel de orientare verticala sau orizontala nu mai cade fagurele nici sal pui la soare ,
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Folosirea ondulatorului de sarma (zigrinatorului) are mai mult rolul de a tensiona sarma si mai putin rolul de crestere a gradului de fixare a fagurelui.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

e adevarat faptul ca ondulatorul tensioneaza si sarma dar fagurele aluneca mult mai greu pe o sarma ondulata decat pe una dreapta .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

octav

Eu am avut anul asta insarmare in majoritate verticala. Am folosit si ondulator. A fost groaznic, am avut multe rame cazute. Am observat insa ca au cazut doar ramele cladite anul asta si in care nu a fost puiet sau a fost f putin puiet si multa miere. Am mai adaugat cate 2 sarme orizontale am pus foita si vom vedea la anu daca mai cad.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pharaonu75

Intentionam sa spun ca fagurele va aluneca oricum, chiar daca sarma ar fi ondulata, insa nu am scris pana acum, pentru a nu lasa impresia ca ma contrez cu Marius_vfp si ca tin cu orice pret sa am dreptate.

Asa este, fagurele va aluneca, mai ales daca este plin cu miere, deoarece un fagure cu miere este mai greu decat unul cu puiet. Imi pare rau ca ai aflat asta pe pielea ta.

La insarmarea verticala suprafata de frecare dintre fagure si sarma, in eventualitatea unei alunecari, este mult mai mica decat suprafata de frecare dintre acelasi fagure si aceeasi sarma daca rama ar fi fost insarmata orizontal.  Ca cat sprafata "maturata" de sarma este mai redusa, cu atat fagurele va aluneca mai usor. Iar asta este valabil chiar daca sarma este ondulata.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

Daca pe langa sarmele orizontale se pun si doua sarme oblice sub forma de trapez echilateral ramele nu se vor rupe chiar daca foile au avut si parafina, iar  stupul este in soare si ramele sunt pline de miere.

octav

Asa am insarmat ramele inepand din iulie si sper sa aveti dreptate. Eu voi vedea anul viitor.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

desprealbine

nu are legatura cate sarme ii pui daca rama ramane in stup ne bagata in seama se va deforma foaia de fagure si cu 10 sarme tensionate ondulate si bineinteles de inox

bucovineanu

Sigur, daca albinele nu lucreaza foaia ea se balteste si se rupe. Dar discutia era despre rame  care se rup dupa ce au fost lucrate si sunt pline de miere.

desprealbine

5 s orizontale si daca o sa ai probleme sigur nu va fi din cauza insarmarii

liviu sorin

toti am avut probleme cu rame rupte sau  cu celule alungite de caldura,ma-m gindit sa pun o sipca orizontala la jumatatea ramei normale de cuib,care sa nu mai dea voe sa se surupe(teoretic)    A FACUT CINEVA ASA ,CUM A MERS :hi: