PROBLEME IERNARE

Creat de dany 1, Decembrie 30, 2013, 09:35:38 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca temperatura exterioara iti permite, fa asa cum a zis Kamy.

dany 1

Salutare  tuturor,
Am  luat  in  calcul  si  reorganizarea  cuibului  dar  dupa  cum  ati  spus  si  dv depind  de  temperatura exterioara.
Din  toate  aceste  discutii  am realizat  ca  sunt  2 rezolvari  la  aceasta  problema.
  1,  REORGANIZAREA  CUIBULUI
   2.  ADMINISTRAREA  TURTELOR  DE  MIERE  INTRE  RAMELE  SUPERIOARE  SI  CELE  INFERIOARE.
Multumesc  tuturor!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dan sebastian

Doar punctul 1 e valabil. Mi se pare spatiu incalzit degeaba corpul 2. Si presupun ca distanta intre ramele din corpul 1 si ramele din corpul 2 fiind de sub 1 cm nu ai loc cu turta. O sa ti se ridice ramele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MIHALACHE

PE ASTA CINE LA ANCALZIT:

MIHALACHE

SI CONTINUAREA:

dan sebastian

Ceea ce era prezentat in carte e o situatie speciala (ocazionala). Au pus rame cu miere incalzite iar roiul a fost apoi tinut la caldura, ceea ce nu e cazul tau. Tu ai o familie normala iernata in 2 corpuri care e momentan pe corpul 1. In weekend e 11 grade. Te uiti duminica si vezi exact ce trebuie sa faci. Nu o mai lua cu gandirea ca te gandesti degeaba. Priveste in lada. Puiet nu o sa ai cu siguranta si daca are rame cu mancare jos, nu urca el in corpul 2 chiar daca vrei tu. Ierneaza bine, deci te-ai speriat degeaba.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.