NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

Mugurul de floare la salcâm este de 2 cm, am făcut roiurile ieri, multe din familii aveau cite 10 rame de puiet si se pregăteau de scăpat in copaci, așa le-am mai calmat un pic până apare floarea de salcâm

Mihai Sergiu

in cat timp estimezi inflorirea daca are 2 cm?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

filip

#107
Citat din: Mihai Sergiu din Aprilie 17, 2016, 02:07:15 PMin cat timp estimezi inflorirea daca are 2 cm?
Cine mai stie dupa cum e timpul?
Nu mai se potrivesc tipare stiute,cel putin 3 saptamani e devansat fata de inflorirea plurianuala stiuta.......
Privesc pe geam la bloc si ascult muzica .......Marti ajung la albinute sa vad ce fac.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

NYK74

Dacă se mențin temperaturile actuale in general in două săptămâni  poate da in floare, altfel cu cit vin zile cu temperaturi scăzute ziua, noaptea, cu atât se lungește perioada până la înflorire, oricum familiile ca dezvoltare aici in acest an sunt cu 2,5-3 săptămâni in avans față de anul trecut.

NYK74

Este pe ducă si aici salcâmul anul acesta, cu tot demarajul luat la început datorită vremii reci si ploilor a ajuns să înflorească mai târziu cu citeva zile față de anul trecut.
Urmează cules de întreținere la fîneață si flori de pădure, pentru ca teiul e plantă rară pe aici  :)

NYK74

A început ultimul cules de întreținere a familiilor în toamnă.

stefan1

  Frumoasa iedera! La noi sau in Italia?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Salutari dl.Stefan  :hi:
Iedera e  din Italia, timpul se menține frumos, și de când a înflorit iedera familiile au început să albească fagurii.
La început auzisem despre cules de întreținere a familiilor în toamnă, dar ce înseamnă cu adevărat, am avut ocazia să vad de când sunt aici.

NYK74

Verificare generală,puiet căpăcit mai are doar o familie.
Executat tratament în urma căruia a rezultat o cădere destul de masivă de varooua.A fost un an cu un procentaj ridicat,de infestare cu varooua.

NYK74

Au apărut zilele ploioase,mare parte cu ceață ,foarte multă umezeală,situația se prezintă bine ,
Asteptam să vină

NYK74

La cum pare mai durează pînă  vine...
Ieri si astăzi au fost 2zile mai "calde" aici la Botoșani,au ieșit la zbor doar dintr-o familie ,sunt vreo 10 grade ,am verificat să vãd dacă este în regulă această familie ,este totul în ordine pînă  în prezent,doar matca e particulară  :)

NYK74

Pînă în prezent ,la controlul de alaltăieri,toți au răspuns cu DA.Acum vom vedea si peste ceva timp,ce vor mai spune  :hippo:

Aurel

   La Muuuuuuuuuuuuuuuuulti Ani !
                   : sampanie:

NYK74

Multã sănătate, toate cele bune tuturor celor care iubesc apicultura,albine sănătoase si butoaie pline în anul care vine  :hi:

corneliuhrom

multumim pt urare d le ny k 74 sanatate  si numai bine d voastra fam si albinutelor  [butoaiele sa fie si cu hrana zeilor  si cu ce mai doriti ] la multi ani celor care posteaza si  urmaresc forum a ardeal : sampanie: :birthday: :bzz:.