NYK 74 SI PASIUNEA PENTRU ALBINE

Creat de NYK74, Martie 16, 2014, 09:54:50 AM

« precedentul - următorul »

NYK74

In Italia este sigur, sunt aici , o văd, de după sobă   :wink2: :wink: :nod:

tinumaftei

Credeam ca acolo e mai cald. Aici albinele zurau ieri inca dupa apa. Am vazut si cateva cu polen!

sorinma

Citat din: NYK74 din Noiembrie 26, 2015, 11:20:30 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 15, 2015, 08:37:09 PM
cu mare placere  o alegem pe cea mai buna!!! :nod:
Dl Vasile am înțeles ca Dan Sebastian cind va prinde.....va pune să ii alegeți o lanțetă bună.
Dar cu mine cum facem în cazul in care nu ajung la tîrg, reușiți să mi trimiteți una lansată cu praştia pină la Botoșani? ?...




???
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

NYK74

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 27, 2015, 09:11:01 AM
Credeam ca acolo e mai cald. Aici albinele zurau ieri inca dupa apa. Am vazut si cateva cu polen!
A fost cald si aici până săptămâna trecută, nu stiu cum s-au învârtit curenții de aer dar au adus zăpada mai repede aici decât in Ro.
Însă de multe ori aici vine si stă 1-2 săptămâni după care se încălzește înapoi la 13-18 grade si albinele ies afară după apă, polen, ce reușesc sa mai găsească.

NYK74

Citat din: sorinma din Noiembrie 27, 2015, 10:14:33 AM
Citat din: NYK74 din Noiembrie 26, 2015, 11:20:30 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 15, 2015, 08:37:09 PM
cu mare placere  o alegem pe cea mai buna!!! :nod:
Dl Vasile am înțeles ca Dan Sebastian cind va prinde.....va pune să ii alegeți o lanțetă bună.
Dar cu mine cum facem în cazul in care nu ajung la tîrg, reușiți să mi trimiteți una lansată cu praştia pină la Botoșani? ?...



???
ce nu e clar ?.

NYK74

Răsfoind catalogul de la LEGA, am dat de SISTEMA APINAUT Questo originale sistema per marcare,controllare e catturare l'ape regina è basato sul principio magnetico.Ilsistema completo è compostoda:–  –  –  Una reticella ferma-regina per bloccarla sul favo ed applicarle sul dorso il dischetto metallico. Una placchetta contenente 20 dischetti metallici con i numeri da 1 a 20, nel colore dell'anno in corso. Una penna con punta magnetica che, munita di dischetto collato, viene avvicinata al dorso della regina immobilizzata sul quale il dischetto metallico viene fatto aderire. La eventuale cattura della regina dal favo avviene in maniera facile, avvicinando semplicemente la punta della penna magnetica al dischetto metallico sul dorso della regina.
ASTA MAGNETICA. Esiste, come  accessorio, una asta magnetica lunga 270 mm che se viene posta subito sopra  la porticina di uscita dell'arnia blocca  la regina che si accinge a sciamare ......
Se si cerca la regina su di un favo molto pieno di api, basta passarvi sopra la barra magnetica e la regina "salta fuori"

NYK74


apivasmob

#97
Sanatate tuturor apicultorilor

tinumaftei

L-am mai vazut undeva, este foarte interesant insa nu stiu cata aplicabilitate are fata de marcarea obisnuita.

NYK74

Din ce am înțeles cu  acest sistem ,ai reginele marcate cu culoarea anului, dacă nu reusesti sa vezi regina porți deasupra ramei o bară magnetică si regina o găsești agățată,in special cind este ascunsă sub albine.
Cind vrea să roiască , prin așezarea deasupra urdinisului a unei plăci magnetice la ieșire rămâne agățată.
E de văzut dacă din colegii de forum este vreo unul care a inceput a utiliza în mod practic sistemul si poate spune si ce lipsuri are acest sistem.

RazvanTi

Dar nu mai bine previi roitul decat sa dai o căruță de bani pe un magnet?
Parerea mea....
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

NYK74

Perfect de acord, mai bine e de prevenit, roitul, dar mai sunt si din ăia care nu reușesc, si mai sunt si alții ca in zicala aia " imi place calul, că trage, dar dacă ar avea si coarne să împungă, mai bine".

NYK74

Executat azi la Botoșani, acasă, revizie la roii din vară, 3-5 rame, nu au umezeală în interior, au hrană destulă, nu au puiet, zboară in timpul amiezii, se prezintă bine.

NYK74

Ca de obicei familiile de aici sunt mai inainte cu dezvoltarea față de cele de acasă din Ro, migdalul aici e full inflorit, la fel cornul si nu mai zic despre alun care era una parte înfloriți si la sfirsitul lui decembrie.
Am ajuns mai tirziu anul acesta, așa că am întârziat un pic cu stimularea față de anul trecut, nu e problemă accelerează ele oricum.

NYK74

La târgul apicol de la Piacenza, prezentarea celor de la BEE ETHIC a echipamentului de combatere a varooua prin încălzirea termică, simultană a tuturor ramelor din cuib.
www.BEEETHIC.IT