Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Nea Romikele,cum a mers salcamul pe la matale? :hi:

romikele

Primele zile destul de bine, oricum mai bine ca anul trecut, dar culesul s-a taiat brusc si acum asteptam sa infloreasca teiul.
Momentan avem aport bun de cules la polen de la maces si catina si flora spontana in mai mica masura.
Din pacate programul nu mi-a permis sa merg mai des pe la stupi, dar cum abia de acum pot face efort fizic mai marisor, nu-mi ramane decat sa pregatesc sezonul viitor, asa ca atentia principala nu e pe cules ci pe roiuri.

calmusdaniel

Asa a fost si la mine la salcam 2,au venit ploile si s-a taiat.La fel si eu astept teiul,mai fac niste matci,niste roiuri,pe langa stupina. I-ti doresc multa sanatate! :hi:

Dan Pașca

Sa fiu al naibii :)))) ,astia da stupari,si noi manevram ramele din cuib zici ca sunt de portelan sau oua.Super filuletul nea Daniel :)

romikele

Citat din: calmusdaniel din Iunie 06, 2015, 09:52:05 PM
...I-ti doresc multa sanatate! :hi:
Multumesc, asemenea!
Succes si mult spor pe viitor!

romikele


Kiwi Bee

Ami place de meseriasul de la secunda 14 care asi linge cutitul de descapacit. Natural  :rotfl:

tiberiusss21

Buna ziua...am si eu o intrebare.....moara vlasiei este o zona pentru culesul de tei?

calmusdaniel

Citat din: tiberiusss21 din Iunie 08, 2015, 11:31:15 AM
Buna ziua...am si eu o intrebare.....moara vlasiei este o zona pentru culesul de tei?
Nu  stiu daca e mult tei,dar stiu ca uni apicultori din zona fac teiul acolo.

MOTANUL

Am si eu o intrebare: din familiile de baza - cat la suta raman cu aproximatie fara matci la un moment dat pe parcursul anului?

Eu pana acum am remarcat ca la 20% matcile au disparut (nu mai am nici matca, nici puiet de 1-2 zile). Eu consider ca este o pierdere mare (partial este si vina mea ca am tinut familiile prea stranse);
Dar chiar si asa daca isi trageau botci de schimbare linistita nu ar fi trebuit sa mearga bine un procent mai mare??
Sunt cativa la care chiar daca au matci - nu sunt multumit de prestatie (1-2 matci din 50 le-as schimba din lipsa de peformanta);

Natural acum ar fi murit daca nu interveneam.

De mare ajutor filmuletul cu starterul - la anul ma ocup si eu de cresterea matcilor ca nu se mai poate; De cate ori ai nevoie nu gasesti de cumparat - la institut au spus ca au matcile programate pana pe 30.06.2015. La cei din Craiova pana in August si lista poate continua...
Daca aveam si eu 10-15 botci acum eram boier.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

RazvanTi

matci de care?!?!?!
salvare?!?!?
1. albinele se pierd IARNA nu vara, sau mai exact in primavara devreme in "femartie"
2. albinele mor EXCLUSIV din vina apicultorului (management prost sau necunostinta de cauza in cazul incepatorilor)
cam atat....
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bio

Citat din: MOTANUL din Iunie 08, 2015, 09:40:35 PM
Am si eu o intrebare: din familiile de baza - cat la suta raman cu aproximatie fara matci la un moment dat pe parcursul anului?

Eu pana acum am remarcat ca la 20% matcile au disparut (nu mai am nici matca, nici puiet de 1-2 zile). Eu consider ca este o pierdere mare (partial este si vina mea ca am tinut familiile prea stranse);
Dar chiar si asa daca isi trageau botci de schimbare linistita nu ar fi trebuit sa mearga bine un procent mai mare??
Sunt cativa la care chiar daca au matci - nu sunt multumit de prestatie (1-2 matci din 50 le-as schimba din lipsa de peformanta);

Natural acum ar fi murit daca nu interveneam.

De mare ajutor filmuletul cu starterul - la anul ma ocup si eu de cresterea matcilor ca nu se mai poate; De cate ori ai nevoie nu gasesti de cumparat - la institut au spus ca au matcile programate pana pe 30.06.2015. La cei din Craiova pana in August si lista poate continua...
Daca aveam si eu 10-15 botci acum eram boier.

Sal, Motane...
..cam de la a doua saptamina de rapita --daca se anunta vreme calda-- da drumu la familii in stupi intr-un spatiu mult mai mare fata de ce le-ai tinut pina atunci.

Stai linistit si nu te mai invinovatzii cu nik....usor -usor o sa le inveti pe toate .

MOTANUL

Citat din: RazvanTi din Iunie 08, 2015, 09:43:57 PM
2. Vara albinele mor EXCLUSIV din vina apicultorului (management prost sau necunostinta de cauza in cazul incepatorilor)

Si cele salbatice care traiesc in padure mor tot din vina apicultorului?
Eu ma asteptam sa intre in colaps un nr. mai mic de matci raportat la ce s-a intamplat practic.
Eu recunosc ca nu am experienta - dar 2 apicultori cu experienta mare au observat ceva probleme cu matcile de anul trecut. (coloborat cu un cules slab de polen in primavara); Din ce informatii am obtinut eu nu e vorba exclusiv de management prost.
E la fel de adevarat ca daca aveam matci la dispozitie gestionam mai bine momentul.
Citat din: bio din Iunie 08, 2015, 11:05:21 PM

Sal, Motane...
..cam de la a doua saptamina de rapita --daca se anunta vreme calda-- da drumu la familii in stupi intr-un spatiu mult mai mare fata de ce le-ai tinut pina atunci.

Stai linistit si nu te mai invinovatzii cu nik....usor -usor o sa le inveti pe toate .

Am intarziat 2-3 saptamani cu caturile; plus marele dezavantaj ca toate ramele erau cu FA (nicio rama de cat crescuta); Si unele familii au stat pe 10 rame full jos - dar nu au vrut sa creasca nimic in catul de 1/2.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

Citat din: MOTANUL din Iunie 09, 2015, 10:15:11 PM

Am intarziat 2-3 saptamani cu caturile; plus marele dezavantaj ca toate ramele erau cu FA (nicio rama de cat crescuta); Si unele familii au stat pe 10 rame full jos - dar nu au vrut sa creasca nimic in catul de 1/2.


..ca sa le urci sus punele sus ceva turta sa le atragi .

Eu am caturi de 1/2 redus si le-am dat sirop cu putere cind am avut nevoie de cladit ramele...plus si cu ramele cladite daca le dai ceva sirop in hranitorul aflat in cat urca albina mult mai repede sus.

MOTANUL

Multumesc,

Inca nu e timpul pierdut ca mai am din 20 de familii cu cat vreo 2-3 familii care nu au luat in crestere ramele cu FA din CAT. Incerc si cu sirop.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0