Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

MariusApicultura

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 06, 2014, 12:12:52 PM
Istodorescu Vasile.Puteti sa-mi dati titlul cartii din care a-ti citat si numele autorului.

Cred ca se referea la modul "metaforic", nu neaparat  la o carte anume  :)  :P  :wink:. Simt anumite contradictii pe care le aveti cu dl "tassevasi", eu zic ca nu au rost astfel de "rafuieli", tinand cont ca sunte-ti doua persoane cu experienta vasta in apicultura si incercati fiecare sa ajutati incepatorii cu anumite sfaturi/idei. Numai bine!  :hi: :hi: :hi:  :stop_the_war:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

calmusdaniel

Marius nu am nimic cu tassevasi, el si-a exprimat parerea eu mi-am exprimat-o pe a mea... intre mine si tassevasi nu este nici un conflict!

MariusApicultura

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 06, 2014, 02:40:39 PM
Marius nu am nimic cu tassevasi, el si-a exprimat parerea eu mi-am exprimat-o pe a mea... intre mine si tassevasi nu este nici un conflict!

Ok, asa mi se paruse..scuze  :) :) :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

popik50

Sa ne anuntati si pe noi cand incepeti sa stimulati proteic familiile de albine.  :hi:

calmusdaniel

Sigur ca o sa va anunt cand  incep stimularea.

Marius-ursulakhe

Va multumesc domule daniel pt bunavointa dumneavoastra a ne invata
Azi am cumparat si eu drojdie de bere furajera (2kg )si maine aduc la magazinul din beius si lapte praf degresat cu 40% proteina
As mai avea o mica intrebare am in jur de 300 g polen recoltat anul trecut pt copii si nu l-am folosit,pot sa il administrez si aceasta pasta (vreau sa il pun la macerat cu protofilul inainte cu 2 zile de a face pasta)

calmusdaniel

Pana in anii 70 diversi autori au efectuat hraniri de stimulare a fam de albine,majoritatea  experimentelor aratand posibilitatea obtinerii unui spor de puiet(Chauvin 1956,Spencer Both 1960,Free1961).Familiile de albine hranite cu un procent de 10% polen in sirop asigura dezvoltarea lor si obtinerea  unui plus de puiet  de 32% fata de martor(Sheelsey si Poduska,1969).Studiile efectuate in Romania au aratat ca adaugarea unui procent variabil de 5-10% polen in sirop asigura dezvoltarea semnificativa a puietului primavara(Spataru C.L.,1967).Dupa anul 1970 s-a pus un accent deosebit pe gasirea unor substituienti naturali  care sa intruneasca aproximativ toate calitatile polenului.Astfel,in 1970 la Gelfingen,Elvetia,Wille si Schafer au hranit cu cate un kg de substituienti in stare lichida din 3 in 3 zile 10 fam de albine. Fiecare fam a fost hranita  in timpul verii si vara tarziu, cand s-a inregistrat o puternica lipsa de polen.Rezultatele obtinute au confirmat o crestere a productiei de puiet cu 43% in timpul verii si cu 73% vara tarziu,comparativ cu o crestere de 3% si respectiv 10% pt coloniile  martor, hranite cu cantitati echivalente  de sirop de zahar.Acesta e un pasaj din cartea  lui Petru Moraru,NUTRITIA SI ALIMENTATIA ALBINELOR.

Bambucha

Va salut,
Nu pot decat sa subliniez si eu rezultatele de mai sus! Cu alte cuvinte doar stimulatul glucidic in absenta proteinei (pe cat posibil naturale) se face fara rezultate semnificative in dezvoltare. Primavara nefiind de obicei probleme cu aportul proteic din natura (eventual prin repozitionare geografica) mai raman pe finalul sezonului cele 2 luni neacoperite august+septembrie (cel putin in sudul Ro unde verile sunt foarte secetoase) pentru care stuparul trebuie sa se zbata. Aceste 2 luni sunt practic de maxima importanta pentru asigurarea efectivelor puternice in urmatorul sezon.
Rest de iernare usoara!
PS: La mine n-au iesit la zbor desi ne despart "doar" 20 de km  :hi:

calmusdaniel

ursulakhe- poti pune polenul in pasta fara probleme vei face pasta mult mai atractiva pentru albine!
daca polenul este uscat il poti rajni prin masina de rajnit.

calmusdaniel

Bambucha -un amestec de polen sau lapte praf in sirop in primavara cu toate ca e polen in natura se v-a cunoaste o mare dezvoltare a familiei de albine!
am avut un zbor de curatire, nu atat de puternic... sper ca luna asta voi avea un zbor mai bun!

rarescyp

va salut domnu Daniel...si La Multi Ani!!!...
la mine in salaj am avut zbor de cateva zile incoace...cel mai puternic fiind pe 6 ianuarie...
azi am deschis cateva lazi; si spre surprinderea mea, familiile care au avut puiet pana tarziu in toamna datorita vremii foarte calduroase, stateau cam prost cu hrana...la aceste fam zilele urmatoare trebuie sa intervin cu hrana...ce sa le dau?
se poate incepe stimularea cu pasta proteica, sau e putin prea devreme?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

calmusdaniel

La acele familii inainte de stimularile proteice trebuie facuta o completare cu miere cristalizata, pentru stimularea proteica e cam devreme!

tatar ady

Va salut,domnu Calmus,cu o intrebare va deranjez,la mine la toate familiile ghemul se afla sus desi miere au destula,este vreo problema ca sunt asa sus?

apivasmob

Citat din: tatar ady din Ianuarie 08, 2014, 11:45:11 PM
Va salut,domnu Calmus,cu o intrebare va deranjez,la mine la toate familiile ghemul se afla sus desi miere au destula,este vreo problema ca sunt asa sus?
Depinde de tipul de iernare Horn sau Clopot (fund plin si fund cu plasa) ,la mine cei cu plasa toti sunt sus si albinele se plimba pe speteaza ramelor.
Sanatate tuturor apicultorilor

popik50

Domnul Daniel, stiti cat are perioada de valabilitate laptele praf de la domnul Octavian? L-am sunat sa-l intreb de lapte dar am uitat sa-l intreb si de valabilitate . El trimite minim 5 kg de lapte / comanda si ptr mine este mult, asa ca, as dori sa-l folosesc si pe viitor dar nu stiu cat este valabil.