Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bio

Citat din: albinasebes din Februarie 12, 2016, 09:39:35 AM
ce plase folositi pt colectarea propolisului?

plasa care se foloseste la geam contra titarilor--dar nu orice plasa este buna. Eu imi dau seama dupa ce trag de ea inainte sa o cumpar.... si apoi o cumpar ca nu toata plasa de tintari are acelashi coportament la solicitarile  la care este suspusa cind "o chinuim" sa dam jos propolisul dupa ea . .


bio


maximotgv

plasa care se foloseste la geam contra titarilor--dar nu orice plasa este buna. Eu imi dau seama dupa ce trag de ea inainte sa o cumpar.... si apoi o cumpar ca nu toata plasa de tintari are acelashi coportament la solicitarile  la care este suspusa cind "o chinuim" sa dam jos propolisul dupa ea . .
[/quote]

Plasa o pui direct peste rame? si peste plasa ce pui? Mai ai podisor? Cum faci hranirile si stimularile?

nicomico

Citat din: maximotgv din Februarie 12, 2016, 05:32:14 PM
plasa care se foloseste la geam contra titarilor--dar nu orice plasa este buna. Eu imi dau seama dupa ce trag de ea inainte sa o cumpar.... si apoi o cumpar ca nu toata plasa de tintari are acelashi coportament la solicitarile  la care este suspusa cind "o chinuim" sa dam jos propolisul dupa ea . .

Plasa o pui direct peste rame? si peste plasa ce pui? Mai ai podisor? Cum faci hranirile si stimularile?
[/quote]
Nu as opta pt altfel de sita de tantari .nu stim din ce este facuta si este si mai suptire deci cantitatea de propolis colectat este mai mica.Dar asta este numai parerea mea nu trebuie sa tineti cont de ea.In fond fiecare se descurca cum poate.

gore

Multumesc d-le Bio, aveti dreptate, nu am avut rabdare. Anul acesta insa voi proceda altfel.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bio

Citat din: maximotgv din Februarie 12, 2016, 05:32:14 PM
..
Plasa o pui direct peste rame? si peste plasa ce pui? Mai ai podisor? Cum faci hranirile si stimularile?

Clasicul podisor din material lemnos nu-l mai folosesc de multi ani. Peste plasa de colectat la propolis am un material textil apoi 1-2 saltelute in functie de ce anotimp este . Vara doar o salteluta, iar iarna 2 saltelute.

bio

Citat din: nicomico din Februarie 12, 2016, 06:32:59 PM
......
Nu as opta pt altfel de sita de tantari .nu stim din ce este facuta si este si mai suptire deci cantitatea de propolis colectat este mai mica.Dar asta este numai parerea mea nu trebuie sa tineti cont de ea.In fond fiecare se descurca cum poate.

Nicomico, ma bucura orice opinie si o sa incerc sa tin cont de ele.
Mai am in magazie si alte materiale pentru a incerca sa le folosesc ca plase colectoare dar daca mi-a mers bine cu un anumit model de plasa nu am m-ai incercat.
Anul acesta o sa incerc sa vad cum lucreaza  si celelalte tipuri de plasa ca si asa le am cumparate de ani de zile dar din comoditate, din lipsa de chef,  nu le-am mai incercat

maximotgv

Plasa o pui direct peste rame sau mai folosesti ceva distantiere? Parca am vazut intr-un fim al tau ca peste rame aveai ceva plasa armatura pt beton si apoi plasa de tantari>

bio

Citat din: maximotgv din Februarie 18, 2016, 09:42:45 AM
Plasa o pui direct peste rame sau mai folosesti ceva distantiere? Parca am vazut intr-un fim al tau ca peste rame aveai ceva plasa armatura pt beton si apoi plasa de tantari>

..da,.da ..plasa nu sta direct pe speteaza ramelor,  sta pe un "suport"......in cazul meu acele rame care apareau in film .

bismark

   Doamne fereste sa fie plasa de beton ca e din sticla,exista plasa de plastic pentru asa ceva.Plasa de plasatic folosesc si eu pentru propolis si se curata si usor.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Nea Bismark, se foloseeste plasa de plastic care se foloseste si la pus in geam contra tintatrilor si mustelor.


gore

Pai cum vine asta d-lor, sunt plase de colectat propolis la targuri, frumoase,colorate, si dvs. folositi plasa ieftina de tantari? Dau faliment producatorii. Glumesc, fiecare foloseste ce crede ca e mai bine si practic. Personal, nu am folosit plasa de tantari, dar anul acesta voi incerca, pe langa cele cumparate, sa vad diferenta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bio

...Gore te asteptam cu observatiile tale .

..si eu anul acesta voi incerca sa folosesc citeva plase cumparate de la diverse tirguri apicole si voi venii ciu observatiile mele.

bismark

   Eu am albe si sint mult mai bune decit cele de tintari rezista mai mult la frecus.Fiecare incearca ce crede, dar nu de acelea de pus la izolatii in beton :razz:.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/