Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Daca vecinul nusi trateaza stupii contra varroa nu este chiar sfirsitul lumii.
Problema este ca stupii lui se vor depopula(mortalitate mare de la varroa) si astfel acei stupi devin vulnerabili, chiar si cu urdinisurile reduse.
Stupii din zona(stupii TAI), daca vor descoperi acei stupi, precis vor incerca sai invadeze(furtisag). Evident ca stupii tai tratati vor fi mai mult ca sigur stupi sanatosi/puternici asa ca albinele tale nu vor sta pe gind si vor CURATA acei stupi slabuti.
Nu cred ca problema se pune "... ce ne facem daca albinele mele se umple de varroa si aduc acasa multi paduchi..." ci mai degraba cum sa mai mentionat mai sus albinele vor lua miere, pastura si intro colonie "nu prea sanatoasa" pot exista multe boli. Sporii acelor boli se vor regasi in miere si pastura....... deci albinele furind mincarea stupilor slabiti de catre varroa vor fura si boli.
Daca nu se pune problema de boli atunci dureri de cap va avea doar acela care nu sia tratat stupii contra varroa caci stupii aceia odata slabiti si apoi atacati si goliti de mincare nu vor avea sanse de supravietuire.

Bio, daca nu este la tine in zona rezistenta la flumetrin/fluvalinat ati recomand benzile de BAYVAROL. Aceste benzi asi fac efectul foarte repede. Se pun 4 benzi intrun cuib si se tin in stup 8-10 saptamini.
Benzile de APISTAN au acelasi chimical la baza ca si BAYVAROLUL dar nu lam folosit si aici in NZ nu are un renume prea bun. Inspectorii de supina il mai folosesc dar deja demult sa raspindit precum ar fi rezistenta la aceste benzi si unii comerciali il recomanda doar odata la 2-3 ani.

Benzile de APIVAR au la baza amitraz si lucreaza mai lent(eu il folosesc primavara) si se pun in cuib 2 benzi si se tin in stup 8-10 saptamini.

Tratamentele pe baza de acid formic lucreaza rapid. Avem o firma aici in NZ care comercializeaza acele perinite cu acid formic pe care lea aratat si DM din Canada(Benzi Made in Canada). Eu cred ca sint mai bune pt toamna(primavara timpuriu nu ai temperaturi destul de bune - unii au altii nu, depinde de zona si noroc). Planific pe viitor sa le incerc. Se pun 2 perinite per cuib si se tin in stup o saptamina conform recomandarii din NZ.

Perinitele pe baza de THYMOL nu leam incercat si stiu din intimplarea altora ca au efect secundar asupra pontei matcii - daca doresti ca matca sa opreasca ponta atunci pune APIGUARD in stup.

MOTANUL

#1516
Am un vecin care isi tine albinele infometate maxim. Dupa pastoral stoarce tot. Eram intr-o zi cu o rama de bezmetic la 20 de metrii de 70 de stupi (din curtea noastra) si 500 de metrii de stupii in cauza. Ghici de unde au venit puzderie de albine?
De la cei 10 stupi ai vecinului. Era rama full cu 3 rânduri de albine pe ea.

Fratele meu a zis sa nu scutur rama ca sigur e roi ca sunt prea multe albine. Eu am sustinut de la inceput ca e furtisag.
Dupa 10 minute a zis si el ca e furtisag ca vin si pleaca albinele. Cat ne-am mai invartit - cat am facut poze - era rama goala de miere  :)

Eu am scos isteric de putina miere anul asta - vreo 60 de kg - si albinele mele nu dau buzna la furtisag ca au rezerve indestulatoare deja. Fratele meu a scos prima oara miere anul asta dupa 3 ani in care nu a scos.
Cat au fost plecati in pastoral stupii vecinului lasam ceara cu miere pe stupi si nu veneau albine la furtisag (le mai strângeam dupa ce facem 4-5 stupi). In ziua când a venit vecinul din pastoral la 5 minute era potop. Nu mai vedeam fagurele de albine.

Se vede clar ca vin de la el albinele (se vede sirul ca ataca in haita  :) ). Are din pacate orizontali pe f. multe rame.

A mai vazut fratele meu si seara când au atacat un stup de-al meu. Mi-a recomandat sa mai micsorez din urdinis.

Intr-un fel e si bun un vecin din asta ca te pregateste pt. pastoral  :D. In pastoral e si mai rau din ce zicea vecinul din Snagov.
Ca acolo sunt si mai multe albine si mult mai puternice.

Daca nu invatam sa fac deosebirea intre un furtisag si altceva ma gasea nepregatit.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Te prostește să nu vezi avantajele pastoralului.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bucovineanu

Daca se isca furtisag vina cea mai mare este a celuicu paguba. Albinele sunt adevarate lacuste atunci cand nu se gaseste nectar in natura. In mod sigur nimeni nu trimite albinele la furat. In timpul verii atunci cand exista cules poti lasa rame cu miere sau chiar bidoane pline si albinele nu se ating de ele. Primavara si toamna situatia se schimba radical. Nu se lasa nici o rama in afara stupului si stupii se deschid pentru scurt timp, numai daca este absolut necesar.
Intradevar atunci cand sunt mai multe stupine in zona furtisagul se declanseaza mult mai usur, mai ales de la o stupina la alta. Cu atat mai mult in asemenea cazuri trebuie luate masuri pentru a preveni declansarea furtisagului.

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din Septembrie 15, 2015, 03:46:06 PM
Te prostește să nu vezi avantajele pastoralului.

Departe de el asa ceva. Chiar a spus sa vin cu el; Spunea in sensul ca in pastoral trebuie mai multa atentie decat in stationar. Si ca daca pleci cu familii puternice nu ai nicio treaba cu concurenta. Faci fata fara probleme.


Citat din: bucovineanu din Septembrie 15, 2015, 07:56:44 PM
Primavara si toamna situatia se schimba radical. Nu se lasa nici o rama in afara stupului si stupii se deschid pentru scurt timp, numai daca este absolut necesar.

Daca albinele mai sunt si infometate situatia se schimba si mai mult. Din ce am observant la mine pana acum, seara au tendinta cea mai mare la furtisag. Dimineata si la pranz mai scap basma curata. Seara in schimb nu iarta nimic.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dodo79

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2015, 08:19:56 AM
caldurile din aceasta vara au stopat dezvoltarea parazitilor(cred eu )---ma surprinde numarul mare de paraziti cazuti la Oreles
Daca la Oroles au cazut multi ce sa zic la mine.Anu asta m-au rupt.Mai am vreo doi puternic ......contaminati.La a patra fumigatie a fost cam asa

bio

Citat din: dodo79 din Septembrie 16, 2015, 09:41:30 PM
....
Daca la Oroles au cazut multi ce sa zic la mine.Anu asta m-au rupt.Mai am vreo doi puternic ......contaminati.La a patra fumigatie a fost cam asa


Sal, Dodo...

..baga mare... da din sapatamina in saptamina-- sau cum ai tu intervalul dintre tratamente-- fumigatii fara numar pina scoti  tavita de control fara nici un paduche pe ea .

Ce  produs  folosestri..??Varachet..??..Taktic..??.. Mitak..??

bio

Anul asta odata cu caldurile din vara m-a apucat o lene crunta ....

.. dupa floarea soarelui nu am extras toata mierea ca in alti ani,... ci am luat la mina numai cuiburile de unde am extras toate ramele fara puiet in medie 5-6 rame pe familie , deasupra cuibului am adaugat un magazin de 1/2 cu rame4 goale iar peste acest magazin am adaugat magaziile cu mierea de la floarea soarelui care am lasat sa le extrag mai altadata cind o sa am chef de munca .

Intre timp am  stimulat si eu cum am avut timp si chef de munca... avind grija sa nu am cintarul de control pe minus... dar la seceta din anul acesta nici plus nu a prea fost... =))

Odata cu trecerea caldurilor am inceput  sa extrag mierea de la floarea soarelui  ... si am observat ca prezenta unei cantitati mari de mierea in familie da un implus major in dezvoltarea familiilor de albine .

Este  bine pentru familia de albine ca am intirziat extractia mierii de la floarea soarelui -- in cazul meu nu am avut chef-... ... familiile de albine stau bine de tot la populatie .

cipik

Acelasi lucru l-am patit si eu.........anul trecut. Anul asta din pacate, nu. Dar am in cuib suficienta mancare.
La anul vreau sa dotez toti stupi cu caturi, de 1/2, inclusiv pe cei orizontali pe 20.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

RazvanTi

parca ziceai la bucale ca treci pe ME. acum ii dotezi cu caturi ?!?!!?  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cipik

O sa incerc si ME, dar ii dotez pe cei existenti cu caturi de 1/2.
La ME nu pot pune un cat de 1/2? Nu vad de ce nu. In logica mea vad asa, dezvoltare pe ME si productie pe 1/2.
P.S. Am rame de 1/2 care sunt crescute pana la 3/4 cu celule de lucratoare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Pustu


dodo79

Citat din: bio din Septembrie 16, 2015, 10:23:52 PM
Citat din: dodo79 din Septembrie 16, 2015, 09:41:30 PM
....
Daca la Oroles au cazut multi ce sa zic la mine.Anu asta m-au rupt.Mai am vreo doi puternic ......contaminati.La a patra fumigatie a fost cam asa


Sal, Dodo...

..baga mare... da din sapatamina in saptamina-- sau cum ai tu intervalul dintre tratamente-- fumigatii fara numar pina scoti  tavita de control fara nici un paduche pe ea .

Ce  produs  folosestri..??Varachet..??..Taktic..??.. Mitak..??
Am folosit 4 fumigatii varachet,am pus benzi cu flauvinate si mai fac un tactik peste doua saptamani.sper sa scap.
Imi pare rau ca nu am benzi mai multe sa fac tratamentul complet

bio

Citat din: RazvanTi din Septembrie 25, 2015, 08:51:08 AM
parca ziceai la bucale ca treci pe ME. acum ii dotezi cu caturi ?!?!!?  :razz:

Spunea si el, ca trece pe ME sa se dea bine pe linga tine ...  =))..

Pustu

#1529
Citat din: dodo79 din Septembrie 30, 2015, 10:15:17 PM
........am pus benzi cu flauvinate ........
Ce benzi ?
..................
Am vazut pe alt topic . Dar cat costa 80 de benzi ?