John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

Nelly88


JohnSpatari

Puiet la ora aceasta :)

bee_lover

E bine ca mai ai atata puiet la ora asta, inseamna ca o sa intri cu familii puternice in iarna, mare grija la provizii la astfel de familii.

JohnSpatari

albine sunt,insa imi fac griji de provizii ca mierea care o au este in mare parte din sirop...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube


MariusApicultura

Nu se uzeaza cam mult albina de la siropul cu zahar?
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

dorindafi

 :D  cate rame are mai ficior fiecare familie in cuib dea intrat atata zahar   :uimit:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092


dan motu

strangel pe 7 rame ,maxim,cu mierea nu stai prea grozav avand in vedere si ca stupina este asezata in apropierea casei ,acolo consumul de hrana o sa fie mai mare pt ca inevitabil este galagie,grije mare la pasarile din curte sa nu se urce in iarna pe stupi in iarna

KTA-APIDORNA - Ski

Sa speram sa nu fie iarna grea...cu putine ferestre la zbor de curatire si apoi abundenta de puiet, ca de asa te pui la facut turte ca vad ca miere nu le ajunge la cate albine ai in stup...trebuia sa restrangi mai din timp cuibul si sa le lasi cam pe 8 rame maxim si sa aibe mai bine de trei sferturi de rama cu miere si capacita mai bine de jumatate de rama...dar asa inveti, bafta !
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

JohnSpatari

Citat din: dan motu din Octombrie 07, 2012, 07:38:55 PM
strangel pe 7 rame ,maxim,cu mierea nu stai prea grozav avand in vedere si ca stupina este asezata in apropierea casei ,acolo consumul de hrana o sa fie mai mare pt ca inevitabil este galagie,grije mare la pasarile din curte sa nu se urce in iarna pe stupi in iarna
Cred ca asa voi face,cu pasarile nui problema,vad vreo una pe langa stup deodata se duce la gratar :)

JohnSpatari

Citat din: KTA-foreverApi - Ski din Octombrie 07, 2012, 08:00:53 PM
Sa speram sa nu fie iarna grea...cu putine ferestre la zbor de curatire si apoi abundenta de puiet, ca de asa te pui la facut turte ca vad ca miere nu le ajunge la cate albine ai in stup...trebuia sa restrangi mai din timp cuibul si sa le lasi cam pe 8 rame maxim si sa aibe mai bine de trei sferturi de rama cu miere si capacita mai bine de jumatate de rama...dar asa inveti, bafta !
ele erau pe 10 rame,dupa care le-am lasat 8 si 2 dupa diafragma,de unde vor duce miere in cuib,cred ca o sa le mai dau o rama la mancat :)

bee_lover

Daca nu o sa fie iarna foarte grea o sa-i ajunga mierea daca le strange pe 6 rame si restu' le descapaceste dupa diafragma. Bafta.

tassevasi

Citat din: JohnSpatari din Octombrie 08, 2012, 12:54:04 PM
Citat din: KTA-foreverApi - Ski din Octombrie 07, 2012, 08:00:53 PM
Sa speram sa nu fie iarna grea...cu putine ferestre la zbor de curatire si apoi abundenta de puiet, ca de asa te pui la facut turte ca vad ca miere nu le ajunge la cate albine ai in stup...trebuia sa restrangi mai din timp cuibul si sa le lasi cam pe 8 rame maxim si sa aibe mai bine de trei sferturi de rama cu miere si capacita mai bine de jumatate de rama...dar asa inveti, bafta !
ele erau pe 10 rame,dupa care le-am lasat 8 si 2 dupa diafragma,de unde vor duce miere in cuib,cred ca o sa le mai dau o rama la mancat :)


  Ai mare  grija ca  cele dupa diafragma  sta multa albina  pe ele si  daca da un frig  ele nu mai pleaca de acolo si vor muri ,cind se mai incalzeste  iar se duc altele si tot asa  pina se  inputineaza , mai bine le scoti ,asa fac si eu .
  Numai bine .