DEDICATIE

Creat de dragos2006, Septembrie 23, 2011, 09:06:30 PM

« precedentul - următorul »

D006


N A MARIN

MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

victor s

Atat de mult v-am cautat videoclipurile pe tot internetul asta mare, pentru ca in final sa va gasesc aici, pe forum!
foarte, foarte educative filmuletele d-voastra ! toata stima si consideratia mea.
toate cele bune ! :thanks:
ACEEASI APA CARE MISCA MOARA, O SI DISTRUGE !

victor s

i-mi permit sa va pun o intrebare si anume...cu ce stropiti albinele ce urmeaza a popula nucleele de imperechere, si cum faceti ca acestea sa nu depopuleze nucleele? le mutati cumva pe alta vatra la o distanta rezonabila fata de vechea locatie?
sunt un novice si probabil intrebarile mele expun o lipsa acuta de teorie, dar mai ales de practica.
am facut si eu o incercare anul trecut de crestere de matci dar...mai e muuuult pana departe...!
i-mi place mult stilul d-voastra si mi-as dori sa va cunosc si personal !
acelasi respect si urari de bine !
ACEEASI APA CARE MISCA MOARA, O SI DISTRUGE !

filip

victor s,
Popularea nuclelor pentru ROII arificial are 2 secrete.
Pe langa rama cu miere si pastura trebuie aleasa rama cu PUIET CE ECLOZIONEAZA in momentul respectiv
2 Nu fi zgarcit sa scuturi albina,peste jumatate va zbura inapoi.
Asta la Roii pe aceiasi vatra.
Nu uitati nici de ramul cu apa,roiul in prima faza nu are culegatoare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Pentru a le face docile si sa nu poata zbura, albinele se stropesc cu apa. Cel mai bine e daca avem rame cu puiet capacit, fara nici un fel de larve sau oua, asa cum zice si filip. Astfel se pot forma nucleele pe aceeasi vatra. Daca ducem nucleele in alta locatie putem face si nuclee fara puiet. Dupa populare cu albine si introducerea botcilor, nucleele se inchid si duc la racoare, unde se tin 24-48 de ore pana eclozeaza reginele. Apoi se pun pe pozitie, unde se vor imperechea reginele.