Distributia mea GNU/Linux

Creat de romikele, Mai 09, 2011, 03:04:04 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Desktopul se poate personaliza foarte simplu

Kiwi Bee

Pacatosule, trebuie sa mergi miine la biserica si sa te spovedesti  : sampanie:

Partea curioasa/interesanta pt mine este ca PCul meu a implinit anul acesta 10 ani(eu lam cumparat in 2006 dar placa de baza este din 2003 - Intel865G) si are cartela video pe placa de 128mb. In winXP merge bine am si Win Movie Maker, dar pe W7 numai merge nici acceleratia de 3D(nu exista driver - nu a mai facut nimeni) si uite ce efecte imi scoate pe Cylon. Super.

Dupa o ora de joaca parca se blocheaza memoria, merge foarte greoi  si reactioneaza dupa citeva secunde bune. Este posibil ca din cauza ca am hardware slab?(.... si pt ca ruleaza de pe DVD) Am 2Gb RAM.

La inceput(dupa bootare) am avut pe cele 4 desktop-uri lucruri diferite. Pe unul era un film in VLC, pe altul o poza si pe altul un video pe youtube. Cind apesi butonul zero la partea numerica poti vedea toate cele 4 desktop-uri deodata(vezi poza mea de mai sus) si videourile ruleaza simultan... super fain.
Am mai citit pe net si ce spun altii(mai experti decit mine in IT) si multi au ramas gura casca de la realizarea baietilor din Sri Lanka, Cylon Ubuntu fiind unul din cele mai aratoase sisteme de operare care iti prinde atentia cu multimea de efecte pe care le ofera. Evident sint si altii care nu mai iau in considerare nici un sistem de operare care nu ruleaza pe 64 bit.
Totodata pe siteul lui Cylon baietii din Sri Lanka au pus un vot si se pare ca Ubuntu 13.04 a cistigat(fatza de Ubuntu 12.04) ca fiind baza urmatoarei versiuni de Cylon Ubuntu pe 64 bit.

romikele

Odata instalat pe harddisc creste substantial viteza de reactie si deoarece RAM-ul nu mai este folosit in exces, nu vor mai fi blocari.
Eu am 4 GB de RAM si e totul ok, dar voi mai adauga o placuta de 4 GB.

Kov iulian

#123
Daca folositi Ubuntu sau remix-uri ale acestuia facute pe baza Ubuntu unity recomand sa dati urmatoarea comanda in terminal :

Citatsudo apt-get remove unity-lens-shopping



In incercare de a deveni cat mai comercial Canonical incepe sa se asemene cu Microsoft, din fericire ubuntu fiind " modular " se pot depista si dezinstala aplicatiile ce nu ne convin .

Pe Xubuntu nu este instalata aceasta aplicatie, utilitatea ei este una comerciala folosind functia Ubuntu lens din unity impreuna cu aceasta aplicatie ni se ofera reclame tintite.



Mai puteti instala urmatoarea extensie in chrome fie ca sunteti pe windows sau pe linux .

https://chrome.google.com/webstore/detail/collusion-for-chrome/ganlifbpkcplnldliibcbegplfmcfigp

Kov iulian

#124
Mai nou de vreo 2 luni a aparut Debian 7 stable, arata super si se misca la fel, foloseste gnome 3 apare foarte modern nu ca versiunea 6 cu acel teme si walpaere urate .

Daca aveti mai multe nuclee la procesor cand botati de pe live dvd-ul de Debian selectati optiunea cu PAE altfel desi va boota si functiona corect nu va vedea celelelte nuclee.

Torent : http://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/i386/bt-hybrid/

Descarcare clasica : http://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/i386/iso-hybrid/


Debian 7 Wheezy








romikele

#125

Kiwi Bee

Deci caut in synaptic pt "geoip" si il dezinstalez? Asta in cazul in care nu doresc reclame, dar daca eu mor dupa reclame.... ))/

E foarte fain videoul de pe youtube despre Cylon Ubuntu, si eu de acolo stiu despre acest sistem de operare, mai exact cu 1-2 pagini mai in urma pe acest topic a mai fost postat de Julian. Probabil tu Mihai ai ratat acea postare..... erai la prins roiuri  =))

Stie cineva vreun programel cu care sami fac partitii pe HDD. In laptop am 1TB HDD cu W7 si multe date, dar doresc sa fac inca 2 partitii(in total sa am 3 sau cel putin 2) ca sa pot instala si un linux - posibil Ubuntu 13.04 64 bit. Pe compul de pe masa nu se poate instala nimic de 64 bit caci nu suporta asa ceva.

Kov iulian

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 09, 2013, 05:35:32 AM
Deci caut in synaptic pt "geoip" si il dezinstalez? Asta in cazul in care nu doresc reclame, dar daca eu mor dupa reclame.... ))/

In Cylon Linux acea aplicatie nu are nici o functie a ramas nedezinstalata ( probabil o scapare a celor ce au facut Cylon ) in Ubuntu Unity

impreuna cu "Unity Shopping Lens" ajuta in a prezenta reclama tintite, furnizeaza celor de pe http://www.amazon.com

locatia pentru a putea primi reclame dupa zona geografica unde va aflati .



Citat din: Kiwi Bee din Iunie 09, 2013, 05:35:32 AM
Stie cineva vreun programel cu care sami fac partitii pe HDD. In laptop am 1TB HDD cu W7 si multe date, dar doresc sa fac inca 2 partitii(in total sa am 3 sau cel putin 2) ca sa pot instala si un linux .

Folositi utilitarele de pe cd-ul de linux,

Gparted



sau disk utility


romikele

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 09, 2013, 05:35:32 AM
E foarte fain videoul de pe youtube despre Cylon Ubuntu, si eu de acolo stiu despre acest sistem de operare, mai exact cu 1-2 pagini mai in urma pe acest topic a mai fost postat de Julian. Probabil tu Mihai ai ratat acea postare..... erai la prins roiuri  =))

Cred ca eram la gagici, ca de roiuri n-am avut timp  =))

Kiwi Bee

Ei bine , bine dar ceva pt vindosul meu 7 nu stiti?
Intentionez sa fac cam asa:
-partitionez pe W7
-restart cu live DVD
-instalez Ubuntu pe unul din partitiile goale

romikele


marian_6777

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 09, 2013, 02:46:16 PM
Ei bine , bine dar ceva pt vindosul meu 7 nu stiti?
Intentionez sa fac cam asa:
-partitionez pe W7
-restart cu live DVD
-instalez Ubuntu pe unul din partitiile goale
Salut. Poti folosi utilitarul de partitionare din win7 sau poti folosi Easeus Partition Master pe care-l iei de aici http://download.cnet.com/Easeus-Partition-Master-Free-Edition/3001-2248_4-10863346.html?spi=786c85972d40d41ed125413f634cc206
  Aici ai si un tutorial http://whmsonic.ro/?p=309
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kiwi Bee

Multumesc de ajutor. Am sa incerc sa gasesc acel utilitar din W7 pt ca nu stiu pe unde e - nu lam folosit niciodata.

Da Mihai acela este videoul cu australianca si fiul ei. Este o prezentare buna dar celalalt video(cel romanesc) prezinta mai multe lucruri incluse in cyclon. Cel mai interesant pt mine(inca nu lam incercat, dar dupa instalare il voi incerca) este acel programel care iti baga o bara rosie cu stiri(si tu reglezi de unde sa vina stirile.... sau asa ceva).

marian_6777

#133
Click dreapta pe computer, manage, disk management. Click dreapta pe partitia care vrei sa o imparti si selectezi shrink volume. Introduci dimensiunea pe care o doresti pentru noua partitie apoi dai ok sau save... nu mai stiu exact. Te descurci tu mai departe... adica sa dai formatare la partitie, fat sau ntfs etc. Succes :)
   In Linux poti partitiona la inceputul instalarii. Partitia swap trebuie dublul memoriei RAM, adica daca ai 2 giga ram pui swap 4 giga.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kiwi Bee

#134
Multumesc tare. Am si modificat C: ul
Am sa vad cum se comporta Cylon Ubuntu pe 10 GB