Cum de gasit regina in stup

Creat de lozanuoleg, August 18, 2010, 11:03:35 PM

« precedentul - următorul »

lozanuoleg

Buna seara eu sunt un incepator. Am asa o intrebare spuneti - mi varog cineva cum se poate de gasit regine in stup, si cum usor o poti deosebi de albini. Multumesc.

D006

  Unde sunt oua acolo este si matca .

stefan1

  Bun venit, Oleg! Probabil esti din Republica Moldova, nu?
   http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2221.0
  Am dat o adresa unde s-a discutat cate ceva despre cum se gaseste matca in stup. S-a discutat in mai multe locuri, poate colegii iti vor da si alte link-uri sau chiar explicatii directe.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bucovineanu

Dupa ce are mai multa mai multa experienta apicultorul gaseste destul de usor regina. Atunci cand miscam o rama si albinele din stup fac un zumzet usor, regina se afla pe rama respectiva sau pe urmatoarea.
Daca trebuie sa gasim numai decat regina si nu reusim, introducem o rama goala in mijlocul cuibului inchidem stupul si in dimineata urmatoare vom gasi sigur regina pe acea rama.

Popescu Gheorghe

Cel mai usor este ca regina sa fie marcata cu una din cele 5 culori internationale;anul acesta sunt albastre;culorile se reiau la fiecare 5 ani;anul trecut au fost vewrzi a,acum doi ani au fost rosii acum 3 ani au fost galbene si acum4 ani au fost albe;si asa din 5 in 5 ani culorile se rotesc;valabilitatea matcii este de 3-4 ani cel mult si in cel mai fericit caz sunt schimbate linistit dupa 2 ani.Avand marcaj matcile pot fi urmarite daca au fost schimbate sau nu.Daca nu are marcaj ea se v a gasi pe rama cu oua de o zi sau in cel mai rau caz pe rama urmatoare

bucovineanu

Desigur marcarea reginelor ajuta mult la gasirea lor pe rame. Mai greu este atunci cand cautam o regina nefecundata care poate fi gasita oriunde in stup chiar si pe peretii stupului, sau o regina tanara fecundata de curand, care se misca mult mai repede pe rame.

Popescu Gheorghe

Sansa de a o gasi mai repede daca nu este marcata este doar daca este imperecheata(dupa rama cu oua)mai greu cu cele neimperechiate

cocobeny

Am o familie care am unificato in urma nu 13 zile si ieri am fost la stupi si am constatat ca seau facut botci, au fost citeva botci mai mici care ereau roase si au ramas pe orama 3 botci mai mari, oare mai are sansa familia asta de o regina imperecheata si sa easa din iearna, ce parere aveti de botcile din poza par ca ar fi de roire  :uimit:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

bucovineanu

Familia orfana a omorat regina din nucleul cu care ai unit-o. Botcile din imagine sunt botci de salvare. Sansele sa redresezi acea familie sunt destul de slabe.

Popescu Gheorghe

Eu va sfatuiesc sa incercati fiindca selectia naturala isi spune cuvantul;anul trecut am patit la fel si din botci de salvare (familia a fost recordmana)mi-a iesit o matca splendida care s-a imperechiat tarziu,dar anul acesta a fost tot recordmana.Transmiterea genetica.Deci cum este familia in cauza ?daca a fost buna se merita efortul daca nu renuntati la ea

cocobeny

A iesit matca dintr-o botca, eu asa cred nu am cautato da astept 10 zile sa vad daca incepe ponta, daca nu asta esteo sa pereasca  :sad:  ca nu am cu care so mai unific  :limba:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

filip

Toate botcile sunt intepate lateral.
Nu cred sa fi iesit matca din niciuna din botci.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cocobeny

Cand m-am uitat la poze pe calculator mam uitat mai atent si parca pe leatul de jos acea mare mai neagra, nu cumva este matca, se vede cam rau pozele ca mam grabit ca batea un vint de imi misca rama, voi ce ziceti dupa cum se vede in poza.  :) :uimit:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Adrian Roman

Nu-i nici o matca pe leatul de jos, si botcile au fost roase, deci nu au putut sa dea vreo matca. Chiar daca ar fi iesit una, sa presupunem, fecundarea la aceasta data e foarte improbabila. Unificarea e solutia.

bucovineanu

Cauta cu atentie. E posibil sa aiba totusi regina.