La cat timp ar trebui schimbate ramele vechi dintr-un stup?

Creat de Suba Viorel, Aprilie 18, 2012, 05:34:47 PM

« precedentul - următorul »

Suba Viorel

Imi poate spune cineva la cat timp se pot schimba ramele vechi :D

apivasmob

Buna,
Din cate stiu parca 1/3 din capacitatea stupului in fiecare an.
Sanatate tuturor apicultorilor

ion patrut

intrebarea nu a fost formulata corect zic eu.Nu la cat timp se pot schimba: ca de schimbat poti sa le schimbi si in fiecare an. intrebarea e :Cand trebuie schimbate ramele vechi? dupa parerea mea nu trebuie o statistica pentru a face aceasta treaba o rama trebuie schimbata cand e prea inegrita si implicit sau micsorat celulele in urma eclozarii mai multor generatii de albine se mai schimba cand albinele au tras pe acea rama prea multe celule de trantor si daca as mai adauga as ajunge in final la 1/3 din capacitatea stupuluiu cum spunea colegul mai inainte

pharaonu75

Ramele de cuib, in care a fost crescut puiet, trebuiesc schimbate la 3 ani! Adica, asa cum au spus si colegii mai sus, ses schimba 1/3 din rame in fiecare an.
Dar este vorba doar despre ramele de cuib, in care a fost crescut puiet.
Inlocuirea se face pentru ca ramele vechi se innegresc, celulele se ingusteaza din cauza "camasilor" depuse pe pereti de catre fiecare generatie de puiet si, in plus, aceste rame vechi pot favoriza aparitia unor boli.
Ramele din cat, care au fost folosite doar pentru depozitarea mierii, nefiind folosite la cresterea puietului, pot fi pastrate si folosite mai mult timp.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Suba Viorel


ion patrut


domnule administrator aveti dreptate  eu personal am uitat sa specific : raspunsul meu se referea strict la stupii orizontali noi astia care lucram numai pe< parter> folosim ramele si pentru cuib si pentru miere

pharaonu75

#6
Ai dreptate! Am intuit ca vorbeai despre orizontali, iar cum Viorel nu a spus ce fel de stupi foloseste, am intervenit cu precizarea "rame de cuib - rame de cat".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman

Citat din: ion patrut din Aprilie 18, 2012, 06:33:18 PM

domnule administrator aveti dreptate  eu personal am uitat sa specific : raspunsul meu se referea strict la stupii orizontali noi astia care lucram numai pe< parter> folosim ramele si pentru cuib si pentru miere

Am lucrat si eu o perioada pe orizontali, si se poate face o departajare a ramelor de schimbat, prin varianta de exploatare " cat in cuib ". In perioada de cules intens, mutam tot cuibul in capatul lazii cu urdinisul inchis, lasand la urdinisul deschis, numai rame pentru depozitat mierea. Pentru mai multa acuratete, mai puneam si o diafragma Hanemann, ca sa delimitez clar catul de cuib.

ion patrut

inteligenta miscare demna de luat in seama .De la inaintasi invatam cutezanta(e o lozinca comunista dar aici se potriveste manusa)

bismark

    Eu va spun ca ramele cind ajung la culoare maro inchis trebuie schimbate urgent.Avea dreptate cineva mai sus ca din cauza camasilor larvare celula se micsoreaza si de aici albinute mai mici mai firave si mai predispuse la boli ca si la oameni.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

jonny_it

Citat din: bismark din Aprilie 19, 2012, 09:54:55 AM
    Eu va spun ca ramele cind ajung la culoare maro inchis trebuie schimbate urgent.Avea dreptate cineva mai sus ca din cauza camasilor larvare celula se micsoreaza si de aici albinute mai mici mai firave si mai predispuse la boli ca si la oameni.Cu respect

O rama se schimba cand celulele sunt prea mici pentru a mai ecluziona albine normale din ele(nu se asteapta pana in ultimul moment).
Unii spun ca dupa 20 de generatii de puiet(calcul pentru carnica, carpatina si albna nord Europeana), adica 1 an si jumatate de stat in cuib.
Eu schimb cam la 2 ani, 2 ani si ceva ramele de cuib insa mai scap uneori si rame mai vechi. Conteaza si dimensiunea celulei. Fagurii de pe la noi daca ne gandim bine si comparam cu ce cladesc albinele in salbaticie au unele probleme.
Probabil regula aia cu 1/3 este cea mai corecta. Adica in fiecare an dupa ce am bagat in stupi 1/3 rame noi scoatem tot atatea.  :)

:hi:

cipriene

prin inlocuirea ramelor intelegeti si inlocuirea ramei propriu-zise (partea din lemn) sau doar ceara?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bee_lover

Daca rama (lemnul) nu are pete de diaree sau familia nu a avut boli atunci se schimba doar ceara.

cipriene

intreb asta deoarece pana acum am ars toate ramele pe care le-am inlocuit (rama din lemn). mi s-a parut mai corect asa  :nod:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

albinasebes

daca poti, e mai sanatos asa
si eu incerc sa schimb pe rand ramele mai vechi, sa pun noi, cu sarma de inox
e mai mult de lucru, dar merita efortul
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)