Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

petrica52

Pharaoane, cind vei avea o cantitate mare de smochine, sa te gindesti ca poti face si un vin bun ! :D
O zi buna cu sanatate !

happy

Citat din: mape 48 din Septembrie 25, 2011, 08:47:52 PM
smochinul tau nu ingheata iarna ?
al meu ingheata aproape in fiecare iarna
Cea mai buna protejare a smochinului este culcat la pamant pus iarba uscata printre crengi si invelit cu o pelerina gaurita(nu etans)
http://hapy.sunphoto.ro/arbori_si_arbusti_fructiferi_2010/23911881
http://hapy.sunphoto.ro/arbori_si_arbusti_fructiferi_2010/23947659
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

happy

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 25, 2011, 08:09:10 PM
Si pentru ca tot am inceput, hai sa va mai arat cate ceva din gradina mea.

Melissa (roinita)
Dan,vreau si eu 2,3 radacini de melissa!Cand ai timp,saptamana asta sunt plecat pana martea viitoare :smile: !
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

#198
Citat din: happy din Septembrie 26, 2011, 03:29:01 PM
Dan,vreau si eu 2,3 radacini de melissa!!

Se rezolva! Eu le-am obtinut din seminte cumparate de la Kaufland si sadite in primavara!

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2490.0

Postarea #13
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

horia_ch

Legat de rezistenta la ger a evodiei. E bine de stiut ca nu este o specie chiar atat de sensibila. La varsta de trei ani rezista fara daune majore la temperaturi nocturne de -25 grade (probabil pe termen limitat), neprotejat. Totusi, la 4 ani moare, efectiv, in sensul ca nu mai da ulterior alti lastari, la -32 grade.
In iarna lui 2008-2009 (3 ani) a rezistat unei serii de nopti cu -23 : -25 grade. In anul urmator a continuat cresterea, bineinteles nu de unde a lasat-o in toamna, dar... a fost ok.
A venit iarna lui 2009-2010 (4 ani), cand au existat doua nopti consecutive cu -32 grade. In primavara arborele a ramas... tot inghetat.
Deci, probabil ca undeva intre aceste limite se afla punctul lui limita de rezistenta la ger (probabil mai aproape de -25 decat de -32 grade).
Locul in care se afla planta era relativ protejat de vant, oarecum insorit (nici prea-prea, nici foarte-foarte), sol lutos, umiditate la discretie (la 5-6 m de un paraias) si a fost lasat permanent liber, neprotejat in nici un fel.

marius_vfp

salut, horia , ma bucur de cele relatate, totusi daca s-ar proteja macar trunchiul si nu coronamentul evodiei chiar si la -25 de grade ar fi ok , daca tot detiii informatii (banuiesc ca ai evodii de mai mult timp ) spune-ne  cate ierni le-ai tinut la adapost unde si cum in ce conditii ,si poate cateva poze nu ar strica.
va multumesc .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

clucian

Daca la Horia unde e polul frigului in Romania ( Miercurea Ciuc ) a rezistat cateva ierni am sperante mari ca in Constanta unde am de gand sa ii plantez va fi un real succes.

pharaonu75

Clima este mai blanda in zona Constanta-Medgidia, insa ai mare grija cu viscolele!
Se spune ca vantul dubleaza temperaturile cu "minus"!
Adica -10 grade se simt la munte ca -10 grade, in timp ce la campie, daca bate si vantul, se simt ca -20!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Sa stii ca ai mare dreptate ,Dan!Cred ca din cauza asta eu nu stiu sa existe evodia prin zona noastra.Slobozia,Amara nu am vazut un astfel de arbore.La noi in gradina sunt doar din aia mici de un an! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

Unde o sa plantez eu viitoarele evodii geografic este Podisul de Sud al Doborigei, zona este de deal. Prin curte am deja cativa zeci de salcami si gladite mai ales pe langa gard.  Evodia o sa o plantez oarecum la adapost pe versantul de sud al dealului la poale sa zic asa, expozitie sud - vest.

Eu zic ca merita sa increrc, mai ales ca limita lui evodia la ger e in jur de - 25 grade Celsius, iar pentru Paulownia - 17 grade celsius.

Eu zic ca pe aici ( dobrogea ) iernile sunt mai blande, decat in judetele ialomita, calarasi, buzau, ilfov, Bucuresti.

stefan1

  Daca locul e prea secetos, Evodia poate sa aiba probleme. Am citit ca si uscarile de iarna ale unor ramuri se pot datora lipsei de apa pe perioada iernii si se recomandau udari usoare chiar iarna in zilele cu temperaturi pozitive.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Cat de curand (peste vreo 10 ani  =)) =))) voi avea aceasta priveliste in stupina
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Ca o concluzie, dupa un an de experimente:
- nu voi mai pune seminte in paharele, alveole, in casa, ci direct in pamant, primavara!
Am avut rezultate mult mai bune cu cele plantate direct in curte... unele seminte nu au beneficiat de vreun tratament special inainte!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Pentru iernare nu le-am introdus nici in casa, nici in beci, asa cum planuisem, ci le-am lasat afara.
Am facut in jurul lor un cofraj din scandura, inalt de vreo 35 cm, apoi am umplut spatiul din interior cu frunze uscate... multe frunze... astfel incat sa acopere in totalitate puietii de evodia.
deasupra am pus folie, gaurita in cateva locuri!
Pana in prezent pomisorii arata bine!

Am procedat astfel, la sfaturile mai multor persoane.
Voi vedea ce va iesi in primavara! Eu sper sa reziste toti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gabush86

eu n-am rezistat si mi-am pus cateva in pahare cu toate ca citisem la dv ca e mai bine afara ... nu-i nimic , mi-a ramas samanta destula sa fac si afara cateva rasaduri bune, si asta dintr-un lot de aprox 25 gr seminte (sunt foarte multe  :D) cele trei h de facelia pe care le voi insamanta in primavara peste cativa ani vor fi inconjurate de evodia  :P :P