VREMEA, FACTOR FOARTE IMPORTANT IN APICULTURA

Creat de bucovineanu, Octombrie 24, 2014, 12:15:12 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Am scris mai la inceputul topicului. Judet Arad. Am pus si poza mai sus acuma cateva zile de pe un site de meteo. Cine nu crede nu are decat sa vina pana aici. De la inceputul iernii doar 3 nopti a inghetat , atat.

Adrian.B.

Nu a spus nimeni ca nu te credem. Nu ai trecut locatia la profil si poate nu citim toti toate postarile de la inceput. Atat.

Eugen B

Daca ai zis ca sunt in Spania insemna ca nu prea crezi ca sunt in Romania asa temperaturi. Asa e aici, e o iarna blanda, poate prea blanda. Anul trecut de revelion au fost 19 grade aici. Am avut zboruri de curatire intre 31 decembrie si 2 ianuarie. Sper anu asta sa fie si ceva frig si zapada.

Adrian.B.

A fost o gluma cu Spania. Si eu am avut anul trecut  pe 20 decembrie 17 grade.

Eugen B

Nu stiu cat va mai fi valabila aici zicala "iarna nu-i ca vara". Oricum daca iarna e mai blanda avem sanse bune sa prindem rapita.

marian sima

Dupa doua luni fara soare astazi am vazut si eu soarele dar a fost frig.

Cubby

In sfarsit vad si eu soarele, desi e cu dinti momentan. :zzz:

oroles

Ceva zbor de curatire ati avut? La noi este soare insa nu e nimeni care sa vada daca au iesit la zbor de curatire.
Cum apreciati consumul de miere pana la aceasta data?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Si pe la mine a fost soare,dar au zburat f, slab,poate maine mai bine.

MOTANUL

Ieri in zona Snagovului au putut sa iasa (8-10 grade). Nu toate si nu masiv - dar de iesit au iesit.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Vyktor

Daca ieri a iesit soarele si au iesit si o parte din albine la zbor, astazi nici la aceasta ora nu s a ridicat  ceata :mad:

Eugen B

La mine ziua a inceput bine, si cand sa iasa soarele au inceput sa vina norii si sa stropesca cateva picaturi. Sunt cam 8-9 grade afara. Maine astept sa fie ceva mai bine, dar aici vremea de la inceputul iernii este una mai calda decat de obicei.

bucovineanu

La mine azi sunt 10 grade si e senin fara vant. Albinele au iesit masiv la zbor. E bine si asa dar eu as fi vrut sa fie multa zapada. A nins si la un moment dat erau vreo 25 de centimetri de zapada, dar acum a mai ramas putina.

marian sima

Ce soare ,ce zbor de curatire,umezeala si o pacla de taiat cu cutitul.


dan sebastian

 E bine si asa dar eu as fi vrut sa fie multa zapada. A nins si la un moment dat erau vreo 25 de centimetri de zapada, dar acum a mai ramas putina.
[/quote] Considerati ca daca e mai multa zapada, anul apicol care vine e mai bun ? In special salcamul ?
ps Si la mine au iesit la zbor ieri si alaltaieri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.