Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Azi am avut 8 grade si m-am uitat in stupul cu pricina.

Mult mai multe rame decat era cazul - ramele dinspre diafragma pline cu miere. La rama 1 nu m-am putut uita ca erau prea rau propolizate. Una din cauze e cat se poate de clara - nu am strans bine cuibul. Cum am strans la zeci de stupi - nu stiu cum am reusit sa il las pe asta in halul asta de nestrans. Are 3-4 rame in plus nu una.

Singura matca Carnica pe care o am se remarca in mod deosebit. La 6 grade avea zbor de curatire ceva de speriat (carpatinele la 8 grade abia ieseau anemic). Siliconul pus la capace a fost eficient (toate podisoarele la care m-am uitat erau uscate. Nu sunt semne de umezeala. In mare totul este bine.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bismark

    Frumos, numai ca o sa trebuiasca sa muti stupii mai in fata incit umbra pomilor sa-ti cada pe stupi si sa faci o carare in spate pe unde sa poti umbla la ei.Si asta sa o faci in perioada cind albina sta in stup.Lasi pomii cam la 15-20 cm in fata stupilor daca sint cu fata la sud.In rest totul este bine si vei avea si umbra si fructe.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Eugen B

Multi lauda carnica, sunt curios cum sta la noi in tara, dar raportat la un stup cu carpatina de calitate.
Anul trecut cum s-a comporatat fata de a nostra?
Ai grija ca degeaba ai pe margine rame cu miere, sper ca si in cuib ai.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

ciucur

Macar bine ca te-ai lamurit care a fost situatia!
Mai plangea familia sau nu?

Carnica de unde o ai sau ma rog din ce linie e???  Sklenar, Peschetz, Troiseck ?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MOTANUL

Citat din: bismark din Ianuarie 11, 2016, 06:07:13 PM
    Frumos, numai ca o sa trebuiasca sa muti stupii mai in fata incit umbra pomilor sa-ti cada pe stupi si sa faci o carare in spate pe unde sa poti umbla la ei.Si asta sa o faci in perioada cind albina sta in stup.Lasi pomii cam la 15-20 cm in fata stupilor daca sint cu fata la sud.In rest totul este bine si vei avea si umbra si fructe.Cu respect  ^:)^

Am carare in spate la stupi - in toamna am si nivelat. Umbra la stupi o sa am peste 5-10 ani (am pomi pusi - dar sunt de 3-5 ani). Acolo unde se vad 2-3 copaci de 3-4 metrii in zare (planul indepartat) vreau sa pun nucleele de imperechere (macar la ele sa am umbra din 2016).

Citat din: Eugen B din Ianuarie 11, 2016, 06:22:50 PM
Multi lauda carnica, sunt curios cum sta la noi in tara, dar raportat la un stup cu carpatina de calitate.
Anul trecut cum s-a comporatat fata de a nostra?
Ai grija ca degeaba ai pe margine rame cu miere, sper ca si in cuib ai.

Carnica a fost pusa intr-un roi. Abia la anul pot sa emit un punct de vedere. Tot ce pot sa spun la acest moment este ca zboara la temperatura mai mica.
Eu zic ca nu erau probleme cu hrana - nu era ghemul sus. Era destul de coborat.

@apivasmob - am gasit o cartita asta-vara. Nu mai vazusem pana acum. Coabitez cu ele foarte bine. Nu ma deranjeaza cu nimic.

Citat din: ciucur din Ianuarie 11, 2016, 08:53:04 PM
Mai plangea familia sau nu?
Carnica de unde o ai sau ma rog din ce linie e???  Sklenar, Peschetz, Troiseck ?

Nu mai plangea. Doar când am incercat sa scot si rama a 2-a a zumzait normal. (era propolizata rama si la soc au zumzait scurt si s-au oprit). Ca sa nu le deranjez nu am mai scos si rama respectiva desi se vedea ca si a 2-a este fara albine si doar cu miere. Chiar nu imi explic cum am lasat cuibul asta nestrans in asemenea hal. Doar daca ma uitam pe capac si vedeam ca ceva e in neregula. Avea in toamna acelasi numar de rame ca in apogeu.
Nu stiu genealogia ca nu am intrebat. O am de la Apiexpert.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

andrei_georgian

Citat din: MOTANUL din Ianuarie 11, 2016, 09:14:11 PM

Umbra la stupi o sa am peste 5-10 ani (am pomi pusi - dar sunt de 3-5 ani). Acolo unde se vad 2-3 copaci de 3-4 metrii in zare (planul indepartat) vreau sa pun nucleele de imperechere (macar la ele sa am umbra din 2016).

Daca sunt pomi altoiti cresc destul de repede, eu am in livada prun altoit in pana pe corcodus si pot sa spun ca un altoi in 2 ani deja depaseste inaltimea de 2 metri iar altoiul este facut undeva la 30 cm de sol  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

MOTANUL

Eu ce sa zic; m-as bucura sa fie asa.

Filmuletul facut la familia cu probleme. Din ce am vazut eu (cuibul era foarte coborat când am ridicat podisorul) sunt cam 4 intervale bine ocupate si foarte multe rame (7). Am scos 1 rama si am renuntat sa o scot si pe a 2-a ca era bine propolizata.
NU era umezela; nu parea lipsa de hrana. Din ce stiu eu albinele vin sus când se termina hrana.

http://www.youtube.com/watch?v=eKG7XwguPKk&feature=youtu.be
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bio

..era ghemul strins pe 4 rame...dar trebuie sa iei in calcul si faptul ca fiind foarte frig albinele sau strins foarte mult. Cind se va mai incalzii sigur vor umple mai multe rame.

Este imbucurator faptul ca familia era mult jos sub speteaza superioara a ramelor semn ca au mincare indestulatoare....si iar foarte imbucuratoare este lipsa umezelii in stup.. :bravo:

Cristel

Bravo, deci ipoteza-diagnostic era buna.Faptul ca lasi mai multe rame decat e nevoie poate fi o pacoste, nu un beneficiu. Trebuie sa fie stranse pana vezi ca se acopera bine ultimul interval. Am mai scris in urma cateva mesaje de ce. Pana cand vor incepe sa creasca puiet in masa e bine sa lasi cuibul cat mai strans, mai ales ca tu iernezi afara si nu in pavilioane, ca nea Bio -acolo temperatura e oricum mai ridicata decat in mediul ambiant. E suficient ca o mana de albine sa intre pe un interval mai golas si sa te trezesti dupa un ger ca dau ortul popii. Si asa poti sa ajungi sa ai dintr-o familie bunicica o martoaga pentru ca soldatii s-au ratacit pe campul de lupta. Cand vei vedea ca sunt bine populate ramele din cuib atunci poti sa aduci ramele cu miere pe care le vei descapaci partial pentru a stimula familia de albine. Deocamdata e iarna si e bine sa fie cat mai stranse. Sanatate si spor in toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

E posibil la stupul asta sa fi umplut cutiile cu rame si sa nu mai am unde sa le pun. (de obicei ma duceam cu 2 cutii si scoteam 20 de rame din diferite familii).

Ce este interessant este ca acelasi stup a scapat la cel putin 2-3 controale. (ca am strans cuiburile in 2 etape minim). Doar stupii la care am scos catul extrem de tarziu au ramas pe 10 rame (2-3 sunt in situatia asta). La restul am scos 2-3 rame (cei de 8 au ramas pe 5 etc).

Asta e ramas stat in stat cum e Vaticanul. A ramas cu legea lui... Am zis eu bine in filmulet ca apicultorul e de vina.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Mi s-a parut cam agresiv. Poate de asta nu ai putut lucra lejer in el.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

E irelevant a cui este vina, important este sa reusesti sa-l tii cat mai grupat pentru ca astfel tu sa ai cat mai putin de muncit ulterior. Si eu am sarit peste un cuib, i-am lasat mai multe rame dar pe urma ma uitam cu mila/tristete la albinele moarte din ultimul interval. Pentru a ocoli acest gen de greseli se face restrangerea. Sanatate si succes!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 12, 2016, 06:05:21 PM
Mi s-a parut cam agresiv. Poate de asta nu ai putut lucra lejer in el.

Nu e o familie agresiva. Am o familie agresiva si una care a fost agresiva o perioada si si-a revenit. Aici nu este cazul. Cu familia asta nu am avut probleme deloc. Paradoxul este ca familia agresiva a fost stransa cum trebuie (a fost printre cele la care m-am uitat sa vad ce face).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#704
Azi am stat mult in cumpana - daca era bine sa las zapada pe stupi sau nu. Eu am curatat-o.
Sun unii stupi care au 50 cm fara de pamant (la care zapada nu ajunge) si unii care stau mult mai jos (20 cm) ''îngropați'' in zapada (cam pana la mijlocul stupui ajunsese zăpadă);

Pe de o parte zapada tine cald - pe de alta parte poate tine si umezeala.
Când ai minima -16 grade si nicio perspectiva de zbor de curatire pe vreo 3-4 saptamani cum e mai bine sa procedezi??

Ma gândesc ca daca lasam zapada si in loc de -16 grade as fi avut 0 grade sub zapada. Cum e mai bine?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0