Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: MOTANUL din August 17, 2015, 10:33:33 PM
Am aflat si eu ce sa fac sa se vada filmuletele :)

http://youtu.be/tO6n29T9Knc

  E clar ca e matca veche si una tanara (de fapt doua din cele 3 botci zici ca sunt roase in coasta).
  E posibil ca noua matca sa nu omoare pe batrana (de fapt cca o zi au trait impreuna, ca dureaza putin pana ce albinele evacueaza matcile intepate in botci, ceea ce au facut deja). Se poate ca cele doua matci sa coexiste pana tarziu in toamna. Eu zic nici sa nu le mai deranjezi vreo 10 zile, pana ce se poate impereche cea noua.Fagurul cu puiet matur era bine dat daca vrei sa pastrezi familia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1



Citat din: MOTANUL din August 17, 2015, 02:50:03 PM
Chiar am vrut sa intreb; am citit si eu informatia. Cum il protejez iarna?
La vie se face un musoroi de 10-20 cm si la primavara se scoate. La arbore de 1 m nu mai merge. Doar sa-l tai la un 30 cm si dupa sa fac musuroi.
Folia nu are cum sa stea fara un cadru la 1m.

Toata tulpina e verde ca la o buruiana... Adica nu pot conta pe ea sa tina ceva.
E ferit acolo ca are gardul si garajul pe 2 laturi (vânt nu prea o sa fie acolo).

   Eu zic ca ai putea bate un tutore langa evodia, cam de inaltimea ei, apoi acolo sa pui ceva materiale protectoare (eventual hartii)si peste tot un sac menajer pana in pamant.     
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

#497
Citat din: stefan1 din August 18, 2015, 03:13:24 AM
E posibil ca noua matca sa nu omoare pe batrana (de fapt cca o zi au trait impreuna, ca dureaza putin pana ce albinele evacueaza matcile intepate in botci, ceea ce au facut deja). Se poate ca cele doua matci sa coexiste pana tarziu in toamna. Eu zic nici sa nu le mai deranjezi vreo 10 zile, pana ce se poate impereche cea noua.Fagurul cu puiet matur era bine dat daca vrei sa pastrezi familia.

Deocamdata coabiteaza. Cea batrana face oua - cea tanara se mareste si capata putere.
Ca si prognostic fiecare zi trecuta e in defavoarea matcii batrane. Daca nu a omorat-o pana acum, timpul se scurge in defavoarea ei (vorba vine ca are 1-2 saptamani).

http://youtu.be/zAUTZKcPpUw

Eu am politica sa nu dau ajutor (rame cu puiet matur) pana nu vad ca matca are rezultate f. bune. Cum o sa mearga bine ii dau 2 rame cu puiet. (are balta peste anul asta); Acum sunt 2 rame full si cu rezerve de miere suficiente. Nu va intra in iarna asa (5 rame va avea minim daca merge bine).

Am facut o trecere in revista a stupinei; 60% din familii incep sa dea usor inapoi; 30% sunt stationare; 10% din familii dau inainte (la una cu 8 rame full am pus 2 rame FA si le-a luat in crestere; la alta am intarziat sa pun rama si au facut albinele faguri naturali.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: MOTANUL din August 18, 2015, 03:01:57 PM
Citat din: stefan1 din August 18, 2015, 03:13:24 AM
...
Fagurul cu puiet matur era bine dat daca vrei sa pastrezi familia.

Deocamdata coabiteaza. Cea batrana face oua - cea tanara se mareste si capata putere.
Ca si prognostic fiecare zi trecuta e in defavoarea matcii batrane. Daca nu a omorat-o pana acum, timpul se scurge in defavoarea ei (vorba vine ca are 1-2 saptamani).

Eu am politica sa nu dau ajutor (rame cu puiet matur) pana nu vad ca matca are rezultate f. bune. Cum o sa mearga bine ii dau 2 rame cu puiet.
...

  Degeaba matca este buna, daca nu are albine care sa-i ia in crestere ouale. Familia are albine putine si batrane, deci cu capacitate mica de a creste puiet. De aceea am zis ca acum era bine sa-i dai fagurul cu puiet, ca sa poata valorifica elanul noii regine, ca oricum timp mult nu mai este. In unele zone si unii ani, unele matci nu mai oua deloc in septembrie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Am inteles - in cazul asta particular e bine sa ii dau mai repede.

Eu când fac roii pe 3 rame in general ii fac cu rame care contin puiet inainte de eclozionare. (si ajut cu alte 2 rame dupa ce regina isi intra bine in atributii);

Ref. la cazul de fata - stupul a stat multa vreme fara regina - albinele sunt batrane. Chiar daca numeric sunt bine (acopera cele 2 rame) de batrane sunt batrane sigur. Cum permite vremea o sa-i pun rame in ajutor.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Am verificat azi stupul. Coabitarea celor 2 matci a luat sfarsit. Matca tanara a omorat matca stupului. Deocamdata nu depune oua. Mai astept ca nu au trecut 8 zile.

Ca sa ajut familia am pus azi 5 rame de 3/4 din care 3 cu puiet capacit. Astept sa eclozioneze puietul si scot ramele de 3/4; O sa mai pun rame de 1/1.
In final vreau sa ajung la minim 5 rame 1/1;
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

#501
Una calda si una rece...

Roiul cu 2 matci (acum cu una - respectiv cea tanara) incepe sa mearga bine. O sa-l stimulez un pic (vitamine) si il las in pace.

In schimb am o mare urgenta cu un stup pe 17 rame. Nu aveam puiet pe nicio rama - si in cele din urma am gasit si matca. (erau vreo 3 rame cu botci roase de curând); Cu rezervele de miere si pastura sta excelent.

Cu 7 rame am facut un roi intr-o cutie noua si catul de 1/1 l-am dus in garaj. In cuib am lasat 10 R si matca asta care nu oua;
La prima vedere albinele nu sunt batrane - pe toate cele 17 rame par sa fie si albine tinere (or fi eclozionat de curând si asa se explica de ce nu este nici un fagure cu puiet capacit.

Am 2 intrebari:
1. roiul facut pe 7 rame cu matca imperecheata (maine o eliberez) poate sa mearga mai departe asa? (in sensul are sau nu nevoie de rama cu puiet capacit)
2. Familia pe 10 rame fara puiet: Am o matca imperecheata - sa pun din start matca impercheata sau sa astept sa vad ce face cea din stup?
Partea proasta este ca nu m-am uitat in cuib de f. multa vreme si nu stiu daca respectiva matca are 3 zile sau 20 de zile...
  ))/

Ref. la Varroa
Foarte bine se prezinta situatia fata de anul trecut:
- 3 stupi cu zero varroa la primul si singurul tratament pe anul asta (unul din cei 3 sigur a fost tratat cu Apivirol forte - confirm eficienta traatamentului ca nu poate fi coincidenta);
- 10 stupi cu sub 10 varroa
- marea majoritate cu 50-100 varroa
- un singur stup cu ~ 200

Numaratoare la 12 ore de la tratament (sigur o sa mai creasca).
Fata de anul trecut in care au cazut la stupul cel mai infestat 500 la primul tratament e bine. (abia la al 6-lea tratament au cazut ~ 100 la stupul respectiv);

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bismark

   Cum adica o eliberezi?,nu  au eliberat-o ele ,inseamna ca ai o problema,mai ai o matca,sau albine ouatoare.Cu  respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

MOTANUL

In sensul ca 1 zi las cutia cu capacul inchis (sa fie miros de matca si sa se unifice mirosurile) si a 2-a zi o eliberez (propriu-zis scot capacul si le las pe ele sa manance serbetul).

Matcile imperechete sunt in cutii cu serbet.
Familiile puternice mananca serbetul repede; si imi e frica sa nu omoare matca daca are miros diferit. Dupa 1 zi am avut mortalitate la matci zero.
Singura situatia in care au omorat matca imperecheata din cutie a fost exclusiv din vina mea (era o matca mica nefecundata in stup care mi-a scapat la control);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: MOTANUL din August 29, 2015, 12:16:26 PM

...
Am 2 intrebari:
1. roiul facut pe 7 rame cu matca imperecheata (maine o eliberez) poate sa mearga mai departe asa? (in sensul are sau nu nevoie de rama cu puiet capacit)
2. Familia pe 10 rame fara puiet: Am o matca imperecheata - sa pun din start matca impercheata sau sa astept sa vad ce face cea din stup?
Partea proasta este ca nu m-am uitat in cuib de f. multa vreme si nu stiu daca respectiva matca are 3 zile sau 20 de zile...
  ))/
...

  Daca nu mai ai puiet stii ca matca a iesit de cel putin 9 zile. Daca a ramas fara matca, albinele si-au tras botci din larve de 1,2 sau 3 zile. Cam dupa 12 zile de la orfanizare iese noua matca si pana la 21 cand ies ultimele albine din ouale depuse de matca, sunt 21-12=9  . Daca socotim ca de obicei o familie cu probleme de matca vrea sa aiba si ceva trantori, daca a avut si oua de trantori, le-a crescut si au iesit la 24 de zile, daci in cazul asta matca a iesit de 12 zile.
 
  Eu zic ca daca matca e fainasi daca esti sigur ca nu e cea batrana si defecta, las-o inca vreo saptamana.
  Referitori la roi la ora asta, eu nu prea sunt de parere. Poate zona ta permite si nu ma pronunt. Totusi, ca o regula, roii cu cat se fac mai tarziu, cu atat trebuie sa primeasca la formare mai multi faguri cu puiet. Iarasi nu stiu cum ai zona, dar in lipsa de cules, pericolul de furtisag va creste si familiile fara regine (si roii) sunt cele mai expuse.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

#505
Citat din: stefan1 din August 30, 2015, 04:27:10 AM
  Eu zic ca daca matca e fainasi daca esti sigur ca nu e cea batrana si defecta, las-o inca vreo saptamana.
  Referitori la roi la ora asta, eu nu prea sunt de parere. Poate zona ta permite si nu ma pronunt. Totusi, ca o regula, roii cu cat se fac mai tarziu, cu atat trebuie sa primeasca la formare mai multi faguri cu puiet. Iarasi nu stiu cum ai zona, dar in lipsa de cules, pericolul de furtisag va creste si familiile fara regine (si roii) sunt cele mai expuse.

Partea buna este ca putem vorbi la trecut.
Am scos matca asta care nu oua si am pus matca gata fecundata. Am gandit ca perioada asta e critica pt. formarea albinei de iernare si nu poate sa mai stea stupul fara puiet inca 1 saptamana. (mai ales un stup puternic cu atatea albine). Mai ales ca asta e scenariul fericit in care dupa 1 saptamana e bine si oua.

Ref. la perioada:
Stiu ca este contraindicat in aceasta perioda sa mai fac roi dar nu am de ales. Aveam 15 familii cu caturi pe ele si nu aveam unde sa mai impart ramele.
(am mai pus eu pe unde aveam miere putina ramele de 1/2 sau 3/4 cu miere capacita - cele de 3/4 mai aveau si puiet -; am mai pus in roi sa-i aduc de la 3 rame la 6-7 - dar tot mai aveam ~ 20 rame de 1/1 in plus fata de cutii);
La mine in zona e cald si am polen mai mult ca in primavara (vin cu piciorusele incarcate maxim - desi situatia e asa de 1 saptamana nu am facut deloc poze). Sunt niste flori mici galbene - cred ca de acolo aduc.

Pun poze cu matca scoasa: (la prima vedere e foarte vioaie si puternica - dar mica rau; eu cred ca e nefecundata); Am avut noroc si sa am matci abia cumparate.

Cu furtisagul la roi aveti mare dreptate. Eu am toate familiile f. blande si am observat in ultima perioada ca roii mici (5 rame) sunt mult mai agresivi decat au fost pana acum (doar la 2 din ei). In schimb familiile f. puternice sunt extrem de calme (pot sa le sufli in nas ca sa zic asa si tot nu sar la bataie);
La roiul agresiv am si vazut albine moarte (5-10) pe plasa - semn de lupte cu alte familii venite la furtisag; iar la alt roi agresiv albine rupte / fara cap pe plasa

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Au acceptat toate cele 3 matci - dar niciuna nu oua (la 2 nu sunt 100% sigur pt. ca apusese soarele si e posibil sa nu le fi vazut);
Ma mai uit poimaine pt. o decizie finala. (incerc sa ajung pana in 19.00 sa prind soare)
Toate 3 matcile sunt extrem de mici fata de matcile mele. Sa aiba matca fundul mai ingust ca la o albina normala nu am mai vazut.
Se vede clar din poze ca albinele mele au fundul mai lat.

Cel putin la una din matci am dubii ca ar fi fecundata.
Cele mai brunete matci de pana acum  :D; Astea sigur nu au fir de gena de buckfast in ele  :P

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: dan sebastian din August 30, 2015, 11:03:07 AM
Ti-a acceptat matca ?

Toate temerile mele au fost nefondate (matcile desi mici si negre erau fecundate);
2 oua foarte bine - cea mica oua putin dar e in situatia cea mai avantajoasa (adica are rame full albina si cateva rame cu puiet capacit);
Adica acolo nu imi fac griji ca nu oua f. bine din prima. 7 zile nici nu mai umblu in stupii astia  (poate doar sa dau cantitati mici de sirop pt. stimulare - dar fara sa deranjez cuibul).

Explicatia celui de la care am cumparat reginele capata sens (nucleul era slab populat cu albine si a fost hranita la limita); A spus ca dupa ce va fi hranita cum trebuie, va ajunge repede la potential si matca asta mica. Cert este ca e fecundata (am vazut oua - dar f. putine deocamdata).

Mai am o familie facuta cu rame cu puiet in 18 august (ieri deja iesise din botca o matca si a ras din temelii toate botcile - 6 erau); Daca merg lucrurile bine si incepe ponta raman fara griji  :D

Glumesc acum - mai am 9 caturi de 1/2 (vreo 90 de rame de care trebuie sa scap); 2-3 roi pe care vreau sa-i intaresc cu puiet capacit etc;
La final familiile sa aiba intre 5 minim si 10 rame. Oricum 5 rame au  circa 10 roi; Grosul au 8-10 rame.

Am si o matca (singura Carnica din stupina) nebuna. Oua in neștire. Este intr-un roi pe 4 rame si albinele ocupa 3 rame jumate. Adica pe rama dinspre diafragma daca erau 4 albine e bine (goala ce sa mai). Toata rama asta neocupata de albine era ouata. Adica ouate toate 4 - incusiv asta care din punctul meu de vedere nu trebuia ouata. Cu polenul stau bina inca (aduc polen proaspat si acumuleaza rezerve). Am gasit si familie cu 4 rame de polen din 10.




70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0