Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Lasati oile ca ele nu iau mierea din stup direct :rotfl:; Afecteaza indirect ca nu o sa mai fie flori fix la 6 m de stupi;
Ce ma fac eu cu furnicile? In manual scria ca nu sunt bune; streseaza familia; iau din miere; etc
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Se pot intreprinde câteva acţiuni: căutare şi distrugere muşuroi (baza !), picioarele suporţilor introduse în recipienţi cu ulei ars, spray anti furnici pe picioarele suporţilor şi, preventiv, evitarea picurilor de sirop care atrag grozav furnicile...

oroles

Cand sunt furnici este si nectar in natura. Asta nu inseamna ca sunt bune.  =))
Evitati uleiul ars ca poluati panza freatica si tot voi beti apa aia poluata. O picatura de ulei ars polueaza 1000 de litri de apa. Dati cu patrunjel stupii sau puneti in capac. Garantat nu veti avea probleme cu ele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Avand in vedere ca la stupul asta am si soarece si furnici cred ca primul lucru ar fi suportul (sta pe 2 paleti de nu poti sa vezi nimic);
Nu pot sa rup iarba sau sa gasesc musoroiul daca este pe mijlocul paletului. Eu in jurul paletilor am taiat iarba; Sub el nu am putut sa fac nimic.

Primul lucru as modifica suportul;
Ulei are as putea sa pun intr-o zona in care sa nu ajunga in pamant
Patrunjelul nu supara cu mirosul lui si albinele?? (imi place solutia asta ca e cel mai putin de munca  :D) Dar sigur nu sperie si soarecul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cipik

Muta stupul cu 15cm mai in fata, astfel încât peretele din fata a stupul sa fie in afara paletului. Ce ai tu acolo este un fel de scara pt soarece palet-rampa.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

oroles

Motane, esti simpatic.   =))
Seara cand se strang albinele inchizi stupul si il dai jos. Apoi poti sa ajungi cum vrei sub palet sa nenorocesti furnicile. Pentru 5-10 minute  cat ia distrugerea poti sa faci asta si ziua. Apoi pui stupul la loc si nu ai probleme.

Patrunjelul nu deranjeaza deloc albinele. Am gasit vreo doua care il gateau, dar nici gand sa fuga de el. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

Citat din: cipik din Aprilie 24, 2015, 04:06:37 PM
Muta stupul cu 15cm mai in fata, astfel încât peretele din fata a stupul sa fie in afara paletului. Ce ai tu acolo este un fel de scara pt soarece palet-rampa.

Am pus paletului ala gand rau de asta iarna; Când am fost nevoit sa ma invart in jurul lui sa ma conving ca soarecul a stat pe subar si nu a reusit sa faca o gaurica in plasa; Eu nu o sa pun nici un stup pe paleti. E adevarat ca nu era vegetatie - dar tot greu am putut sa ma uit pana sa ma conving ca nu e plasa gaurita nicaieri;
Asa, daca statea pe 2 lemne in 5 secunde terminam inspectia (nu a reusit sa isi faca gaura; era multumit sa stea acolo).

Deocamdata am pus patrunjel la greu; Si la soclu AV si in capac. Chiar sunt f. curios daca alunga furnicile.
Socoteala de acasa nu s-a potrivit la fata locului (toti suportii sunt de 4m si stupul sta intre 2 pomi la 3 m);
Asa ca am facut 90% dintr-un suport de 2 m special pt. zona;

Montez suportul nou la fata locului si basculez stupul pe el (eliminând paletii de acolo); Dupa pot sa caut si soarecii si musuroiul avand vizibilitate maxima si fara sa ma mai incurce nimic. Sunt si niste gusteri pe acolo de vreo jumatate de metru asa...
Au un tupeu iesit din comun (lucram cu fratele meu la stupi si ei venisera pe palet la prins de albine cu noi acolo). Si se tinea dupa noi când ne-am mutat la alt stup.

Sa nu ma supere ca se trezeste motanul din mine si se pune pe vanatoare de furnici  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cornelioandanciu

Fratilor, am trait s-o vad si pe asta, un motan care are probleme cu soarecii ! =))
Va salut.

oroles

Si eu am gusteri insa nu ataca albinele vii ca alea inteapa. Curata in schimb foarte bine oglinda stupului de resturi. Asa e cu tupeul. E un comportament specific lor. Uneori te musca si sar la bataie. Nu glumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MOTANUL

#324
Se pare ca nu sunt capabil sa pun rame cu foita in ritmul in care se inmultesc albinele. Când am bagat rama cu foita zilele trecute era pe la pranz (deci o gramada de culegatoare plecate). Daca va uitati in poza parea chiar un pic prea devreme;

Azi m-am uitat pe seara (mare parte din culegtoare intoarse) si umplusera rama bagata si trecusera pe sub diafragma si stateau acolo (un pumn de albine)
Alti 2 aveau 8 rame pline (urmate de diafragma si hranitor);

Un lucru e clar trebuie sa introduc iar rame cu faguri; Deja le-am facut - nu aici este problema
Intrebari:
1. E mai bine sa pun rama cu foita artificiala penultima langa diafragma sau a 2-a acolo unde este cuibul (sud) (lasand rama cu pastura si miere la capete)
2. Pot sa scot si diafragma si hranitorul si sa pun direct 2 rame in stupii cu 8 rame full?
3. Când este momentul optim sa le pun cat de 1/2?
4. Ar trebui sa ma uit de botci?

PS: Multumesc Oroles pt. sugestia cu patrunjelul; 90% din furnici au disparut odata cu punerea lui intre capac si podisor; Stupul sta pe un suport nou facut care imi ofera posibilitatea de acces mai bun.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Muntoiu Radu

Citat din: MOTANUL din Aprilie 27, 2015, 09:51:31 PM
Intrebari:
1. E mai bine sa pun rama cu foita artificiala penultima langa diafragma sau a 2-a acolo unde este cuibul (sud) (lasand rama cu pastura si miere la capete)
2. Pot sa scot si diafragma si hranitorul si sa pun direct 2 rame in stupii cu 8 rame full?
3. Când este momentul optim sa le pun cat de 1/2?
4. Ar trebui sa ma uit de botci?
Parerea mea :
1. pune cate 2 FA, imediat dupa ramele cu puiet.
2. Da, pune 2, fi cu un pas inaintea lor, ca oricum noaptea se aduna pe puiet daca sunt putine.
3. asta nu stiu, depinde de vreme si de populatie. Dar acelasi sfat ti-l dau - fi cu un pas inaintea lor.
4. Da, a fost vreme urata.

P.S. Daca vrei sa scapi de furnici distruge-le cuibul (tre' sa sapi, sa dai de matca). Da' stai linistit, nu sunt periculoase. POvestea cu furnicile care care 1kg de miere intr-o noapte e o bazaconie. Te invit sa pui un borcan de 800ml cu miere imediat langa un musuroi si sa verifici a doua zi...

MOTANUL

Merci Radu

azi am controlat prima oara rama cu rama. Nu credeam ca o sa prind ziua in care am sa spun asta, dar cea mai tare matca este singura fiica pastrata din matca roitoare.
Are 2 rame cu puiet capacit de sus pana jos (restul oricum f. bine) + oua pe fata din sud a primei rame (adica fata dinspre stup); In continuare nu stiu ce este in mintea albinelor alea ca nu au miere deloc (fix ca anul trecut; si fix ca in iarna). Pe prima rama avea puiet capacit in centru. Doar la colturi aveau niste miere si pastura. Dar erau rame pe care nu aveau miere capacita deloc.
Intr-un fel e logic sa fie asa; daca nu au miere e loc mult de pontat.  :) Din 7 rame 6 erau ouate serios.
Cea mai ciudata treaba: nu are botci de loc. Imi pare rau cu nu eram cu cineva sa fac un filmulet sau macar poze.
Estimez ca va exploda numeric când iese puietul ala capacit.

In rest aveau puiet capacit 50-60% si coronita de miere in jur (se inchideau cu o rama cu miere si pastura). Din pacate 2 familii au deja botci. (si multi trantori in partea de sus a ramelor); Am gresit ca le-am tinut asa stranse. Intr-un fel ma bucur ca fratele meu are o familie orfana si am de unde sa-i dau botci. Cum aduc pe linia de plutire familiile cu botci si trantori in exces? (rame cu FA am pus doua);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Acum doi ani aveam si eu cativa stupi atacati de furnici. Interesant este ca se duc la acelasi stup. Merg pe principiul darei de miros. Fiecare furnica lasa un miros specific iar cealalta care vine in urma ii recunoaste mirosul si o urmeaza. La o casa parasita am vazut pe perete o dara de furnici. Mergeau in sir indian. Am inmuiat degetul in apa si am intrerupt sirul tragand o linie. Celelalte care au ramas in spatele darei nu mai stiau pe unde sa mearga si deviau de la sir. De la un stupar batran am aflat de patrunjel. Eu il bag sub capac cand vad probleme si frec un pic pe locurile unde vad albinele. Nu mai vin apoi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Muntoiu Radu

#328
Citat din: MOTANUL din Aprilie 28, 2015, 09:44:28 PM
Cum aduc pe linia de plutire familiile cu botci si trantori in exces? (rame cu FA am pus doua);
Eu am incercat 3 metode :
1) sa fac roi (cu botci) cu 5-6 rame de puiet si miere&pastura (in primul rand pastura, mierea se poate inlocui cu sirop) si sa las matca pe loc cu restul de albine.
2) am omorat matci cand n-am avut de ales si am lasat toata albina pe loc.
3) Roi cu 3-4 rame cu ceva puiet si miere si cu matca, si restul familiei lasata pe loc cu botci.

Nici una din ele nu scoate familiile garantat 100% din friguri, dar varianta nr.3 a fost cea mai buna (mai poti aduna ceva la salcam) . Dezavantajul e ca familiile raman mari si matcile noi incep ponta mai tarziu.
Varianta 2 e cea mai paguboasa - le trec frigurile foarte greu.
Varianta 1 e buna pentru roi dar la salcam nu stiu cata miere mai aduni.

Daca vrei sa scoti familiile din friguri total (ca sa le ai pentru salcam) nu stiu cum trebuie procedat (nici nu prea cred ca e posibil). Eu as proceda asa : in familiile care nu sunt 100% hotarate sa roiasca (au botci putine si matca inca mai ponteaza bine) as rupe botcile si as amana roitul artificial pentru o saptamana sa vad cum raspund (si as baga 2 faguri artificiali + eventual catul deasupra). La cele care dau semne clare de roire (inactivitate, lipsa oua, etc) as face roi (vezi mai sus 3 variante si mai gasesti pe forum). Astea-s sfaturile mele de incepator...

P.S. Cand rupi botci, sa ai langa tine un borcanel deschis - razuesti cu dalta laptisorul de matca din botca si il stergi de buza borcanului. Il consumi tu sau il vinzi. E 2000€/kg si nu degeaba - nu exista nici un produs mai bun (nu degeaba albinele care si-l inmagazineaza toamna traiesc 8 luni).

Muntoiu Radu

AM uitat - eu am unul (cel mai puternic) care luni seara avea barba la udinis. Sunt sigur ca roieste. Daca nu imi pleaca roiul cu matca batrana pana mai ajung eu pe acolo, ma gandesc serios sa incerc inca o metoda care se spune ca scoate familia din frigurile roitului - mutarea cu totul a stupului in alt loc si lasarea pe vechiul loc a matcii (impreuna cu culegatoarea care se intoarce si niste rame bune de ouat. Matca batrana poate incepe ponta imediat, nectar isi aduna ele, iar stupul ramas cu albina tanara isi face matca. Acesta din urma va creste (eclozeaza puietul) si albina tanara de azi si de saptamana viitoare va fi culegatoare la salcam. Problema e ca nu stiu cat de tare se poate depopula si daca trebuie restrans, n-am mai incercat niciodata... Stupul vechi (cu albina tanara) nu stiu daca va roi, dar pot sa-ti spun ca am facut in trecut roi mari (6 rame) in care am lasat toate botcile si nu mi-au roit nici unul.