Apicultura prezent si viitor

Creat de dragos2006, Septembrie 24, 2009, 09:45:43 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Multi fac acea medie DOAR pe familiile bune sau f bune .
La stupina de mai sus s-a plecat la rapita cu tot efectivul , s-au facut si roi .
Daca tot pleci in pastoral , de ce sa nu pleci cu toti ?
AAAAAAA ajungem la acea MEDIE ?

maximus

cine face roi la rapita? cine se teme sa nu-i roiasca familiile.
           consider ca eventualii roi daca vrem sa ii facem tre sa ii facem doar dupa ultimul salcam.pana atunci,productie frate,bagam albina din cules in cules si lucram doar in caturi.
            faptul ca ne complicam cu roiuri mai ales la rapita,deci atat de timpuriu, nu e a buna.
           cand plec in pastoral plec sa iau maximum din maxim de nectar.nu plec sa intaresc familii sau roi,nu plec sa imperechez.plec sa culeg,sa fac "caturi pline" vorba unui bun prieten de-al meu.de aceea nu iau nimic cu mine,doar ce produce si merita luat.de aceea stau lejer si ma uit la altii,extrag,plec,extrag,si tot asa.
           desigur,ajungem la acea medie si o depasim  :wink2:   :smile:

stefan1

Eu nu fac pastoral. Cred, totusi, ca cel putin deplasarea la rapita este pentru dezvoltarea familiilor pentru culesul de salcam, deci la acest cules pot fi dusi (daca ai conditii de deplasare) si stupii mai mici. Pe de alta parte, roii facuti asa devreme pot sa dea productie la floarea-soarelui sau la un cules tarziu de mana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

milu56

Citat din: bucovineanuExista ani cand prin efectuarea unui pastoral inteligent se poate realiza acest lucru.
In ce poate consta inteligenta?
Poate cu 5-6 stupi si cu o masina de tip bus eleganta si o relatie in toate tara.

D006

Hai nea Milu, arataţi-ne ce puteţi şi ştiţi, fiţi altruist, nu face să fiţi aşa modest. Ajutaţi apicultura românească să iasă din ceaţa ignoranţei indusă de anii de sovietizare forţată.
  Puneţi o poză cu nucleele dvs pe şase rame grupate câte două cu cat deasupra.
  Vă rugăm frumos, faceţi-vă pomană cu noi începătorii!

valter

Azi la  o televiuziune de ''mogul'' au fost prezenti secretarul de stat Radulescu si un reprezentant al agricultorilor(agrostar) S Nicole.
Radulescu-nu sunt bani, planurile privind subventii, ajutoare de stat in agricultura la''anu si la multi boci''.
Radulescu-singurele produse agricole care merg la export cu mare succes: mierea si vinurile.
S Nicolae-preturile produselor alimentare vor creste constant in urmatorii ani, ca urmare a accentuarii crizei alimentare-varful crizei, daca nu vine vre-un razboi pana atunci, va fi in 2014-2016.
Atentie in 2010 cum, cand si cat predam din marfa...saltul de pret trebui sa fie semnificativ...toate depozitele procesatorilor sun goale pusca...alearga dupa cate un butoi de marfa din poarta in poarta.
Fii solitar cu buzunatrul tau si apoi cu membrii de sindicat...vinde cu cap!!!!!
Da Doamne bine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Citat din: valterAzi la  o televiuziune de ''mogul'' au fost prezenti secretarul de stat Radulescu si un reprezentant al agricultorilor(agrostar) S Nicole.
Radulescu-nu sunt bani, planurile privind subventii, ajutoare de stat in agricultura la''anu si la multi boci''.
Radulescu-singurele produse agricole care merg la export cu mare succes: mierea si vinurile.
S Nicolae-preturile produselor alimentare vor creste constant in urmatorii ani, ca urmare a accentuarii crizei alimentare-varful crizei, daca nu vine vre-un razboi pana atunci, va fi in 2014-2016.
Atentie in 2010 cum, cand si cat predam din marfa...saltul de pret trebui sa fie semnificativ...toate depozitele procesatorilor sun goale pusca...alearga dupa cate un butoi de marfa din poarta in poarta.
Fii solitar cu buzunatrul tau si apoi cu membrii de sindicat...vinde cu cap!!!!!
Da Doamne bine.
Am vazut si eu emisiunea.
Din pacate nu se doreste o dezvoltare a apiculturii.
Vezi subventia pe mierea predata la procesator
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Aici se planteaza in continuare suprafete mari cu livezi chiar daca este o lipsa de albine si apicultori. Se va rezolva si cu importul de apa in timp ca agricultura este profitabila.
Vad nevoia de albine din ce in ce mai mare asa ca ....... la treaba.

sfantul spiridon

da astia, americanii, au nevoie de sfinti..ca romanii, n-au
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

soadi

Toata lumea posomorata din cauza vremii la salcam. S-a dus pe..... pm.
Planuri pe anul asta:
-dublarea efectivului (macar):-din cauza intrarii in friguri
                                          -din cauza vremii
Anul asta ling mierea de anul trecut :rotfl: